TachoGenerator Okuma

Başlatan Mucit23, 26 Haziran 2023, 15:16:56

Mucit23

Selamlar

Eski model bir makinada bulunan bir tachogeneratör ile devir okumaya çalışıyorum. Tachogenerator devire göre alternatif bir gerilim üretiyor. Ben bu alternatif gerilimi kare dalgaya dönüştürüp frekans okumaya çalışıyorum. Frekans dan devir hesabı yapacağım. Tacho generator ölçtüğüm kadarıyla 0-10vpp arası sinüs alternatif bir gerilim üretiyor.

Şöyle bir devre kurdum

Şimdi bu devre güzel çalışıyor aslında. Fakat şöyle bir sorun var. Tachogenerator 30rpm altına düştüğünde ürettiği gerilimin seviyesi de çok düşük oluyor ve karşılaştırıcı kararsız çalışıyor ve 0 geçiş yakınlarında bir sürü kare dalga üretiyor çıkışında. Ama 60rpm ve üzerinde hiç bir sorun yok..

Bu geçişi nasıl düzeltebilirim diye düşünüyorum. Giriş gerilimi belli bir seviyenin üstündeyken örneğin devre kare dalga üretmeye başlasın istiyorum. Bunun için nasıl bir ekleme yapılabilir?

yas

Schmitt trigger devre ile yapılır. Hesaplamaları internette mevcut.

Mucit23

Yapıyı kafamda kuramadım. Birkaç örnek denedim ama çalıştıramadım.

Tek opamp ile olur mu bu dediğiniz? Ben burada opamp'ı komparatör olarak kullanıyorum. Schmitt Trigger yapısı ile +-0.1V 'luk bir dead zone eklemek istiyorum.

Burada koymuş olduğum diyotlar giriş gerilimi kaç volt olursa olsun 0.7V'un üstüne çıkmasını engelliyor. Girişte +-0.7V gerilim var. Schmitt Trigger yapısı ile giriş gerilimi +-0.1V aralığındayken devre pasif olsun istiyorum. Benim için ufak bir hesap yapabilirmisiniz.

Maxim

Lm358 yerine belkide MCP6022 denemek lazım

Mucit23

Aslında birde şöyle bir durum var. Lojik voltajlarla çalıştığım için Reel'de LMV358 kullandım.

Maxim

bir keresinde 12F683 den pwm çıkışı ile 0-5 volt üretirken LM358 (buffer) yanlış hatırlamıyorsam 0.3 volt ve 4,8 voltun üzerinde saçmalamıştı.
Bende mcp6022 ile yaptım çok düzgün oldu 0-5v
not: tek beslemeli devre, single supply (5volt)

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Erol YILMAZ

Tako dan devir bilgisi için frekansın yanında çıkış geriliminin de belli bi değerin üzerinde olduğunu teyit edebilirsin.

rree

D1 diyotuna parelel kondansatör bağla. Maksimium devirde gerimi düşürmeyecek seviyede.
100nF ile dene