En Memnun Olduğum Donanım Araçları ( Best Tool's)

Başlatan Erol YILMAZ, 26 Haziran 2023, 15:30:34

Erol YILMAZ

Ömür biter, Elektronikçinin kullandığı araçlar bitmez. Bazen "çok iyi" diye nitelendirdiğimiz araçlarla karşılaşırız.
En memnun olduğumuz araçları belirtirken en az 2 sebep belirtelim.

* Marka-Model
* 2 sebep

Fluke 87V
1. Güvenilir (Pili biterken yanlış değer göstermez, bir değer gösteriyorsa doğrudur)
2. Peak Min-Max (nerdeyse grafik ekranı olmayan skop gibi bilgi sağlar)

yas

Muhakkak birimizin övdüğüne bir başkamız sövüyor olabilir. Bu konuya gelen cevaplar çok fazla objektif olmayabilir. Her birimiz farklı markaların fanı yada tam tersi olumsuz eleştirmeni olabiliriz.

Fluke hayranı olmamakla birlikte uzun yıllardır kullanıcısıyım. Markanın çok fazla ürünü var. Bir çok ürününün ve özellikle el tipi multimetrelerinin (haksızlık olmaması için şahsen kullandıklarımı kastediyorum) parasını hak etmediğini düşünenlerdenim.

Keithley ile ilişkim şuan kur seviyesiyle doğru orantılı olarak kedi-ciğer-ulaşamama durumundan ibaret.

Asıl meseleye gelirsek. Fluke 381+iFlex, Fluke 8845A, Rohde&Schwarz SME03, Bosch PRL50C'yi ekipman olarak kullanıp memnun olduğum için değerlendirmek istedim.

Fluke 381 + iFlex
1-) Doğruluğuna gerçekten güveniyorum.
2-) Pens yada iFlex ile Ac-DC akım ölçüm yapabiliyor olması en önemli özelliği.
3-) iFlex çok kullanışlı bir özellik. Pens ampermetre ile asla yanaşamayacağınız yerlerde fiziksel olarak çok  kolay ölçüm almanıza olanak sağlıyor.
4-) Ekran kısmını makineden ayrılıp kablosuz olarak kullanılabilmesinin riskli yerlerde ölçüm alınırken, can güvenliği açısından oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

Fluke 8845A
1-) VFD grafik ekran kullanılması sebebiyle ekran okunurken insan gözünün daha rahat algıladığını düşünüyorum. (Belki bu benim kişisel tercihim olabilir. VFD ekranlara sempatim var)
2-) Ölçüm doğruluğuna güveniyorum.
3-) 6,5 dijit benim için fazlasıyla yeterli.
4-) Ölçüm yaparken okuma hızını artırsanız bile sapmalar çok az.
5-) Histogram, trend çizmesi de güzel bir özellik. (Renkli ekranlara sahip olan DMM muhakkak daha iyidir. Her ne kadar aynı segment olmasalar da mesela DMM6500 gibi cihazlar)
6-) Tek ekranda dual ölçüm yapabilmesi de iyi bir özellik.

Rohde&Schwarz SME03
1-) Muadillerine göre kolay bir menü yapısına sahip olduğunu düşünüyorum.
2-) Full band olarak ele alındığında mükemmel bir lineariteye sahip.
3-) Ekranlamanın mükemmel olduğunu düşünüyorum. RF çıkış off olduğunda hangi spectrumla bakarsanız bakın hiçbir sinyal sızıntısı olmamakta.(Motorola, HP, Marconi gibi muadillerinde oluyor.)
4-) Cihaz günümüz şartlarında eski bir cihaz olmasına rağmen neresine dokunursanız dokunun materyal kalitesi kendini hissettiriyor.
5-) Bilinçsiz bir kullanıma maruz kalmadığı sürece evladiyelik bir ürün olduğunu düşünüyorum.

Bosch PRL50C (Elektronikle ilgili değil ama sonuçta işte kullanıp memnun olduğum bir ürün)
1-) Pili çok iyi gidiyor.
2-) 50 metrelik ölçüm mesafesi benim için yeterli.
3-) Ölçüm doğruluğu çok iyi.
4-) Her ortamda ölçüm alabiliyor. Gün ışığında bile lazeri çok net görünüyor.
5-) Foksiyonları gayet yeterli. Uzunluk, alan ölçümleri temel ölçümleri toplayıp, çıkartıp net değerlere dönüştürebiliyor.
6-) Trigonemetrik yöntemlerle fiziksel erişim yapamayacağın noktalardan uzunluk ölçüsü hesaplayabiliyor olması güzel özellik.
7-) Su terazisi olarak bile kullanıyor.
8- ) Kullanmadım ama bluetooth bağlantısı sağlayabiliyor.
9-) Zamanında 350 TL ye aldığım için ayrıca memnunum.

Bunların dışında fluke PM3084 analog osiloskop, fluke el tipi multimetreler, fluke PM6304 LCR metre, Bird wattmetre vs.. gibi bir miktar daha ekipmanımı var hepsini de kullanıyoruz. Fakat eşe dosta illa bunu kullan bundan başkasına paranı verme denilecek bir durumda değiller. Yani özetle sahaya giden bir takım çantasındaki bir multimetre şebeke gerilimi ölçecek veya devamlılık testinde kullanılacaksa bence Fluke yada Brymen olmasının hiçbir artısı olmadığı gibi Unit başka marka olmasının hiçbir sakıncası yok. Önemli olan kabul edilebilir doğrulukta olması, pil performansı ve prob sağlamlığı.

Okan AKÇA

Hakko fx888d
İısı aktarımı çok iyi olduğu için düşük sıcaklıklarda kaliteli lehim sunuyor.
Düşük sıcaklık uzun uc ömrü sunuyor.

Fluke 87v
Erol hocam yazmış

Knipex pense takımları
Keskinlikleri ve tutucu ağızları uzun yıllar dayanıyor.
Verdiği kesme katalog kesme değerlerine dayanıyor.

slimandheavy

Saleae Logic Analyzer
1. Bedava denecek fiyata klonları var.
2. Yazılımı çok kullanışlı.

Pickit2
1. Donanımı oldukça stabil
2. Tamir edilebilir donanım
3. Orjinali olmasa da piyasada klonları var
4. Neredeyse Open Source bir proje olmuş
5. Güncel MCU ları da programlayabilen birden çok yazılım üretildi. PickitMinus/PickitPlus gibi

fide

TFA Scantemp 410

Temazssız termometre. 2018'de almıştım. Uzun zamandır kullanıyorum. Memnunum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

bulut_01

fluke 289 kullanan var mı kullanan varsa memnun mu anlık grafik ekran olarak gercek zamanlı değer gösterebiliyor mu? tavsite edermisiniz bu aleti.
YENİLMEZ..

Okan AKÇA

Alıntı yapılan: bulut_01 - 03 Temmuz 2023, 22:32:01fluke 289 kullanan var mı kullanan varsa memnun mu anlık grafik ekran olarak gercek zamanlı değer gösterebiliyor mu? tavsite edermisiniz bu aleti.
Kesinlikle almanızı önermem çok yavaş ve kullananlar pil düşmanı olduğunu söylüyor.
Ekran güncellemesi videolarda izlerseniz çok yavaş.
Çok fazla tuş ile kafa karmaşıklığı yaratıyor.
 Fluke alacaksanız 87v dır.
Kaliteli markaların her ürünü iyi olacak diye bir durum yoktur.

bulut_01

87v ile 289 fiyatları yakın o kadar para verdikden sonra 289 daha mantıklı gibi özellikleri fazla.
YENİLMEZ..

kimlenbu

Alıntı yapılan: bulut_01 - 03 Temmuz 2023, 22:32:01fluke 289 kullanan var mı kullanan varsa memnun mu anlık grafik ekran olarak gercek zamanlı değer gösterebiliyor mu? tavsite edermisiniz bu aleti.

Ben ofiste kullanıyordum, artık sahaya da götürüyorum. Oldukça ağır, 10 günde bir pilin içinden geçiyordu, gidip duracell şarjlı pil ve şarj aleti aldım, piller 1.2V olduğu için hep 1 veya 2 diş pil gösteriyor, gene strese sokuyor beni. Fırsat buldukça şarj ediyorum pilleri, şu an 1 ay civarı oldu aynı şarjla götürüyor. Duracell, Energizer dışındaki pilleri 10 günde bitiriyor, normal pille kullanmak imkansız.

Orjinal propları pahalı, gözüm gibi bakıyorum. (Fluke TL175)

Açılış süresi 8-10sn civarı, acil bir ölçüm alayım dediğinizde çenenizden ter damlarken o süre çok uzun gelebiliyor.

Bunun dışında doğruluğu hassasiyeti oldukça iyi. İşim gereği 4-20mA sinyalleri devamlı izlemem gerekebiliyor, cihaz minimum 1sn örnekleme alarak kayıt yapabiliyor, bu sayede sistemlerin tepkilerini grafik olarak görebiliyorum.

Proplar ölçüm kademesine göre hatalı konumdaysa uyarı veriyor, defalarca kurtardı beni. Sigortası da hiç ucuz değil.

Özetle ağırlığı dert olmayacaksa gerçekten severek kullandığım güvenilir bir cihaz

Ekleme : Cihazla gerçek zamanlı olarak sinyal görüntüleyemezsiniz, önce kaydetmeniz lazım. Osiloskop niyetine kullanamazsınız, minimum örnekleme süresi 1sn, daha hızlı kayıt alamıyor. Özetle şebeke voltajının şeklini bile ekranda göremezsiniz.

Maxim

Ben gene kendimi tutamadım ve bunu aldım
yeni,küçük,hoş ve ufak işler için güzel bence

devrecii

Evde 5 tane tabanca havya ölüsü var , uclardaki teli sıkıstıran sistem  oksitleniyor veya gevşiyor bozuluyor, trafosu aşırı sınıyor, kullanılamaz hale geliyor. 

Bu lehim makinası ömürlük , tel sıkıştırma sistemi asla bozulmuyor, ısınma problemi var ama bozulacak kadar değil. Tabi yeni modellerde bozmadılarsa çok iyi.

tesladream

fay_elektronik

fluke 289 kullanan var mı kullanan varsa memnun mu anlık grafik ekran olarak gercek zamanlı değer gösterebiliyor mu? tavsite edermisiniz bu aleti.
289 Güzel hızlı yavaş değil ama sorunları yok değil çok pil bitiriyor buzer sesleri belli bir kullanımdan sonra zayıflıyor.

en sevdiğim ürün biraz pahalı olsada çok arızamı çözdü

i hızlı resim

mehmet

Alıntı yapılan: tesladream - 04 Temmuz 2023, 15:59:44Saleae best in ever!
USBee ürünlerine bakınız. Klonları da mevcut.
AX ve ZX modelleri özellikle.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

bulut_01

YENİLMEZ..