Seri Kanaldan MCU'ya Veri Göndermek

Başlatan elektronik_0, 12 Temmuz 2023, 08:55:02

elektronik_0

Merhaba,

Seri kanal üzerinden MCU'ya veri göndermek istiyorum. USB/RS4xx dönüştürücüm var fakat çıkışı 5V. Benim MCU ise 3.3V kabul ediyor.

Sormak istediğim 2 soru var;
*MCU 5V kabul ediyor olsaydı, ben doğrudan RS4xx çıkışını MCU pininlerine bağladığımda haberleşebilir miydim? Arada farklı bir dönüşüm gerekir miydi?
*USB/RS4xx dönüşümü yaptıktan sonra 3.3V seviyesine gelmek ve haberleşmek için en kolay/hızlı çözüm nedir?

ercan_t

işlemcinin TTL rx  kısmına seri 1k direnc takabilirsin fazla voltajı direnc üstlenir, MCU TX kısmı alıcının volt aralığına bağlı 3-6V gibi ise oda calışır hiçbir sorun olmaz tabi bu gecici çözüm. adetli seri üretimde 5V TTL to 3.3V converter entegreleri veya transistörleri kullanman lazım.

mehmet

Böyle kullanabilirsiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

elektronik_0

Alıntı yapılan: mehmet - 12 Temmuz 2023, 10:25:17Böyle kullanabilirsiniz...
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Seri kanal dönüştürücü izole çıkışlı. Bu durumda GND'ler nasıl olmalı?

mehmet

İzole ise besleme gerilimi sorun
çıkarmaz ki.
İki opto ile yapılır, şaseler de ayrılır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

elektronik_0

Çıkış izole ama özel bir izolasyona ihtiyacım yok. Dönüştürücü çıkışı sonuçta MCU referansından farklı referansa sahip ve float. 2 GND birleştiğinde sıkıntı olur mu diye merak ettim. İzole olsa dahi bu haliyle kullanabilirim yani. Doğrudan MCU ya gireceği için PORT'ların zarar görmesinden endişeleniyorum.

triyak

RS4XX hattını direk işlemciye giremezsiniz, arada bir MAX3485, ST485 gibi transciever entegresi kullanmanız gerekir.

Ayrıca izolasyon sorununuz yoksa gndleri birbirine bağlayın, sorun olmaz

mehmet

Alıntı yapılan: wanted0035 - 12 Temmuz 2023, 15:50:16RS4XX hattını direk işlemciye giremezsiniz, arada bir MAX3485, ST485 gibi transciever entegresi kullanmanız gerekir.

Ayrıca izolasyon sorununuz yoksa gndleri birbirine bağlayın, sorun olmaz
RS485 hattında GND lerin birleştirilmesi
uygun olmaz. Özellikle cihazlar farklı
beslemeler ile beslendiğinde -ki bu sistemler
mecburen farklı besleme kaynakları olmak
zorunda-.

Bu konu hakkında fazla bilgi bu forumda mevcut.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

fahri-

Alıntı yapılan: mehmet - 12 Temmuz 2023, 20:24:22RS485 hattında GND lerin birleştirilmesi
uygun olmaz.

Hocam neden uygun olmasın. Birçok yerde özellikle uzun mesafeli sistemlerde uygulandığını görüyorum. Ben de uyguluyorum. GND ler birleştirildiğinde veri akışı daha stabil oluyor. Ama kısa mesafelerde kullanılmayabilir.

elektronik_0

Kullanılıp kullanılmasını belirleyen nedir? Ne gibi sorunlara sebep oluyor?

triyak

Alıntı yapılan: mehmet - 12 Temmuz 2023, 20:24:22RS485 hattında GND lerin birleştirilmesi
uygun olmaz. Özellikle cihazlar farklı
beslemeler ile beslendiğinde -ki bu sistemler
mecburen farklı besleme kaynakları olmak
zorunda-.

Bu konu hakkında fazla bilgi bu forumda mevcut.

RS485, A-B hattı arası farka göre veri iletir, teorik olarak ground referansına ihtiyaç duymaz. Buraya kadar sorun yok
Ancak sistemlerin şaseleri arasında voltaj farkı varsa, sistem kararsız çalışmaya başlayacak, kimi veri katarları yolda bozulacak,  hatta belli bir farktan sonra donanım arıza yapacaktır. Standartlarda da bir yerlerde de bu konuyla alakalı birşeyler yazdığını hatırlıyorum.

Bundan dolayı sistem şaseleri arası fark olmayan yerlerde sadece A-B yi taşıyarak sistem çalışır ama fark varsa A-B-GND yi taşımak gerekiyor.

Şaseleri birleştirmenin bir zararı olmayacağı için tüm sistemlerde peşin peşin bağlamak yaşanabilecek sorunları bir nebze azaltacaktır.

fahri-

Alıntı yapılan: elektronik_0 - 13 Temmuz 2023, 16:33:16Kullanılıp kullanılmasını belirleyen nedir? Ne gibi sorunlara sebep oluyor?

Mesafe, hız, gnd potansiyel farkı ve ortam gürültüsü belirletici olur. @wanted0035 arkadaşımız kısaca açıklamış.