Bilgisayar Önerisi Laptop & Masaüstü

Başlatan Mucit23, 24 Temmuz 2023, 10:51:43

Mucit23

İş yeri için Masaüstü PC ve Laptop alacağım.

Laptop ve Masaüstü PC Kasası için ortalama Bütçem 30'ar bin TL

Laptop Ne önerirsiniz. Sağlam uzun ömürlü olması benim için önemli. İşlemsel olarak Standart programlama işleri yapacağım.

Masaüstü bilgisayar ise Ekran kartı, İşlemci ve Ram olarak biraz güçlü bir şey olması lazım. Standart programlama işleri dışında bazen Video düzenleme Render işlemleri yapıyorum. O yüzden Ram Kapasitesi, İşlemci Gücü ve Ekran kartı iyi olması lazım. Toplama bir PC yapacağım. Burada Platform olarak AMD'mi yoksa İntel mi karar veremedim. 

Öneride bulunabilecek olan var mı?

Erol YILMAZ

İkisi için de INTEL ve ikinci el öneririm...
Faturalı Garantili satan yerler var.

elektronikhobi

Başka bir sayfada okudum. Makul geldiği için aktarıyorum:

Alıntı YapBu tür işler için temel düzeyde, üzerinde 8 GB dan fazla VRAM bulunan bir ekran kartı ve 32 GB'dan fazla bellek ("RAM") kullanın.

Daha ciddi işler için üzerinde 16 GB'dan fazla VRAM bulunan ekran kartı ile 64 GB ya da fazla bellek ("RAM") kullanın.

Intel AMD arasında AMD tercih edilebilir.

Nedenine gelince Intel bazı yerleşik ekran kartları için Linux sürücüsü geliştirmemişti.

Hala sessiz, fansız, minik bilgisayarı kullanıyoruz.  ;)

Bir süre OpenBSD bile kullandık.

Şimdi Archlinux var.

Yazılımların yeni sürümlerini içeriyor.

Digilent'in Waveforms yazılımı gayet güzel çalışıyor.

İşletim sistemini sık güncellemediğiniz takdirde, uzun süre kararlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sık güncellerseniz, çekirdek açılmadığında işletim sistemini kurtarmak için ne yapmak gerektiğini bilmek gerekiyor.

Orta düzey Linux kullanıcısı olmanız gerekiyor diyebiliriz.

Rastladığım en ilginç işletim sistemi ise Kolibri.

Açılması saniyeler sürüyor. FASM ile geliştirilmiş.

MC_Skywalker

Video işleyen ve render alan desktop makina için;
AMD Ryzen™Threadripper veya Ryzen9 CPU.
128Gb RAM
1Tb PCIe 3.0 x4 (Okuma: 2400 MB/s - Yazma: 1800 MB/s) + 2Tb NVMe M.2 SSD PCIe 4.0 x4(Okuma Hızı 7000MB / Yazma Hızı 5000MB) ilk boot drive diğeri video dosyaları için
QUADRO A4500 20GB GDDR6 7168 Cuda 320Bit Ekran Kartı (Sadece video düzenleme yapcağım dersenix RTX4090)
1000W 80PLUS PLATINUM güç kaynağı

Laptop:
şu iyi bir arkadaşa benziyor. Asus Vivobook 15 12.Nesil Core i7 1255U-8Gb-512Gb Ssd-15.6inc-W11

Aslında Windows kullanmayan herhangibir bilgisyar diyorum. Core i711800H 64Gb RAM ve 1Tb PCIe 3.0 x4 NVM-e SSD ilk kurulumda 20Sn altında açılan makına şuan artık ~60 saniyede açılıyor. Lisanslı photoshop kullanıyor olmasam Linux'a geçerim.

Mucit23

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 24 Temmuz 2023, 12:25:52Video işleyen ve render alan desktop makina için;
AMD Ryzen™Threadripper veya Ryzen9 CPU.
128Gb RAM
1Tb PCIe 3.0 x4 (Okuma: 2400 MB/s - Yazma: 1800 MB/s) + 2Tb NVMe M.2 SSD PCIe 4.0 x4(Okuma Hızı 7000MB / Yazma Hızı 5000MB) ilk boot drive diğeri video dosyaları için
QUADRO A4500 20GB GDDR6 7168 Cuda 320Bit Ekran Kartı (Sadece video düzenleme yapcağım dersenix RTX4090)
1000W 80PLUS PLATINUM güç kaynağı

Laptop:
şu iyi bir arkadaşa benziyor. Asus Vivobook 15 12.Nesil Core i7 1255U-8Gb-512Gb Ssd-15.6inc-W11

Aslında Windows kullanmayan herhangibir bilgisyar diyorum. Core i711800H 64Gb RAM ve 1Tb PCIe 3.0 x4 NVM-e SSD ilk kurulumda 20Sn altında açılan makına şuan artık ~60 saniyede açılıyor. Lisanslı photoshop kullanıyor olmasam Linux'a geçerim.

Laptop Güzelmiş Listeye ekledim. Ama Ekran kartı paylaşımlı. Harici bellekli bir ekran kartı olsa iyi olur. PCB tasarımlarında 3B çıktı alırken Fusion felan çalıştırmam gerekiyor. Ama listeye aldım. Aşağı yukarı benzer birşey alıyorum. Şimdi Araştıracağım.

Önerdiğiniz masaüstü benim için çok üst düzey. O kadar üst düzey bir şeye gerek yok. Video düzenleme yapıyorum ama hobi amaçlı. Performans beklentim çok yok. Fakat temel düzeyde çalışmalar yapabilmek için En az i7 CPU 24gb üstü ram ve Güzel bir ekran kartı istiyor. Denedim daha önce. Aksi halde donmalardan iş yapamıyorsun.

Şuan için ikinci el düşünmüyorum aslında. Masaüstü bilgisayarı gerekirse yükseltebileyim. Altyapısı sağlam olsun yeter. İnce hesaptan birkaç alternatifi buraya yazacağım.

erkan614

Video render dedinmi m2 çipli macbookAir al :D
yazılım içinde parallx diye bir uygulama sanırım ona windows yükle veya istediğin bir işletim sistemi
masaüstü veya laptop ayrımı yapma hepsini aynı al
masaüstüne dockstation lar koyarsın herşey ona bağlı olur.
bende 17" HP omen RTX3070-8gb 16Ram 1tbSSD İ7 12800H var şuan
macbooc kullanan arkadaşı bir hafta önce görmüş olsam bende yukarıda anlattığımı yapardım

Mucit23

Apple'a laf yok ama asıl işim o değil. O yüzden basit işlerin altından kalksın istiyorum sadece. Sinema film sektöründe çalışmayacak  :)

İyi Laptoplar gerçekten çok para. Benim KDV dahil çıkabileceğim rakam 35-36 Civarı Bütçeme göre birkaç seçenek çıkardım.

• Asus TUF DASH F15 FX517ZM-HN118 Intel Core i7 12650H 16GB 512GB SSD RTX3060 Freedos 15.6" FHD 144Hz Taşınabilir Bilgisayar
  • Lenovo IP Gaming 3 15IAH7 82S900TWTX i7-12700H 16GB 512GB SSD 6GB 105W RTX 3060 15,6″ 165 Hz Full HD FreeDOS Gaming (Oyuncu) Notebook
  • Hp Victus 16-R0029NT Intel I7-13700H Ddr5 16GB 1tb SSD Gen4 6gb Rtx 4050 16.1"freedos Laptop 7P6C1EA
  • Lenovo Legion 5 Intel Core i7 11600H 16GB 1TB SSD RTX3060 Freedos 15.6" Taşınabilir Bilgisayar 82JH002GTX
  • Lenovo Ideapad Gaming 3 82K100CLTX Intel Core i7-11370H 16GB 1TB+256 SSD RTX3050 15.6" FHD Freedos Taşınabilir Bilgisayar

Gaming PC lerin WorkStation kadar olmasada sağlam olduklarını biliyorum.  İlk 3 seçenek baya iyi Solid vs gibi programları çalıştırırım.

ajanda_

veliusta

Bana göre Laptop alırken en önemli şey, Ramlerin lehimsiz olması ve ekranın mat olması.

Bende 5500U işlemcili ekran kartsız laptop almayı düşünüyorum, rami lehimsiz model var ise bildiğiniz satın almak istiyorum.
Daha sonra bu ürünü alıp
https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-crucial-ct2k32g4sfd832a-64gb-kit-2x32gb-ddr4-3200mhz-sodimm-notebook-bellek-fiyati,2102645123.html 
64 GB Ram yapacağım laptopu.

Mucit23

asma

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Temmuz 2023, 22:21:14Lehimsiz ram ne oluyor?
RAM satın aldığınızda pcb üzerine kurulu bir kart satın alırsınız. Uygun soket ve veri yolu için tasarlanmıştır. Üzerinde kontrolcü de barındıran bir çok RAM entegresi kullanılan karttır.
Bu kartı söküp yenisini taka bilirsiniz ya da boş slota bir başkasını ilave edebilirsiniz.
Ana karta lehimli bileşenler ise sökülüp upgrade için uygun değildirler.
Alışa geldiğimiz modellere lehimsiz demek ne kadar doğrudur bilemem ama fark budur.
On board veya  slotlu yapıda olanlar için lehimli ve lehimsiz ifadesi kullanılmış.

Nispeten pahalı bir bileşeni , üretim aşamasında ucuza imaletmek için kullanılan saçma bir yöntemdir. "ana karta lehimli ram"

sigmoid

Kurban bayramında itopya dan toplama pc aldım. Almadan önce arkadaşada sordum fakat toplama sistem hazır sisteme göre daha pahalıya mal oldu. Ekran kartları sistem dışı satılırken daha yüksek fiyat etiketine sahipmiş. Bunu bilmediğimden biraz kazık yemiş oldum. Daha sonra youtube da daha uygun hazır sistem tanıtımı gördüm. Zaten hep satın aldıktan sonra daha ucuzunu başka yerde görürsünüz. İtopyayı aradığımda telefona çıkan kişi ukala ukala konuştu. Artık olan oldu. Birkaç youtube kanalını takip edip hangisi kafana yatıyorsa onu almanı tavsiye ederim. Pc hocası, donanım arşivi, mesut çevik ve aklıma gelmeyen bir iki youtube kanalı ara ara hazır sistem tanıtımı yapıyor.

Laptopta soğutma sistemini iyi araştırmak lazım. Çok güçlü bir sistem alsanda kendini iyi soğutamayınca ısınmamak için hız düşürüyor.

yas

Alıntı yapılan: sigmoid - 26 Temmuz 2023, 03:11:52Zaten hep satın aldıktan sonra daha ucuzunu başka yerde görürsünüz.

Bu kısım murphy kanunlarına eklenmeli  :)

yas

Alıntı yapılan: yas - 26 Temmuz 2023, 08:50:50Bu kısım murphy kanunlarına eklenmeli  :)

Şimdi gördüm zaten böyle bir murphy yasası varmış  :D

Alıntı YapBir şeyi en uygun fiyata satın alırken, ne kadar çok araştırırsanız araştırın, satın aldıktan sonra başka bir yerde daha ucuza satıldığını keşfedersiniz. 

MC_Skywalker

intel emmide asus emmiyle şuanda bir ortak çalışma yapıyorlar. yakında laptoplarda CPU yerinde SoM olacak. Tıpkı apple M serisi ürünlerede olduğu gibi RAM ve CPU bir modül üstünde olacak. (Jetson Nano ve Raspi Compute molüller) Ayrca Dell şuanki SO-DIMM bellek modülleri yerinde CAMM mödülünü geliştirip diğer üreticilere kabul ettirmeye çalışıyor.
kısacası DDR6 geldiğinde birçok değişiklilk olacak. Hatta daha erken.