Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

GLCD derece sembolü

Başlatan ChiliPepper, 31 Temmuz 2023, 09:55:41

ChiliPepper

Merhaba HDM64GS12.c ve graphics.c kütüphanelerini kullanıyorum. 128*64 KS0108 GLCD'de derece sembolünü nasıl yazdırabilirim ?

sadogan

Merhaba,
derece sembolinin ascii tablo karşılığını karekter gibi print etmeyi denedinizmi ?

ChiliPepper

Alıntı yapılan: sadogan - 31 Temmuz 2023, 11:56:00Merhaba,
derece sembolinin ascii tablo karşılığını karekter gibi print etmeyi denedinizmi ?
glcd_text57(0,0,hex_kodu,1,on); şu şekilde hex kodu olarak denedim ama ya ekran matrix yazıları gibi çıldırdı ya da alakasız tanımladığım diğer char yazılarını yazdırdı.

sadogan

Lcd ye yazdıracağınız text leri bir char dizisine atmanız lazım.
"hex_kodu" bunu yazdığınız yer dizi adresi olması lazım yoksa ne olacağı belli olmaz.

char Glcs_menu1[32];
sprintf(Glcd_menu1,"S1=%3lu%cC",sicaklik/10,127);
glcd_text57(0,0,Glcd_menu1, 1, ON);

bunun gibi.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: sadogan - 31 Temmuz 2023, 15:19:51Lcd ye yazdıracağınız text leri bir char dizisine atmanız lazım.
"hex_kodu" bunu yazdığınız yer dizi adresi olması lazım yoksa ne olacağı belli olmaz.

char Glcs_menu1[32];
sprintf(Glcd_menu1,"S1=%3lu%cC",sicaklik/10,127);
glcd_text57(0,0,Glcd_menu1, 1, ON);

bunun gibi.
peki sprintf komutunda hexi char dizisine atarken çevrim için "%" ne olucak. %Lx verince direk hexi yazdırıyor, %Lu da decimal değerini gösteriyor.

sadogan

Nasıl görmek isiyorsan ,
ancak sormak istediğin sembol içinse,
%c şeklinde.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: sadogan - 01 Ağustos 2023, 10:03:05Nasıl görmek isiyorsan ,
ancak sormak istediğin sembol içinse,
%c şeklinde.
graphics.c kütüphanesi içinde font dizisinde ascii kodlarının olduğunu gördüm. 5x7 pixele göre derece sembolünü kendim hex olarak çevirip diziye eklediğimde gösteremedim ama $ işaretinin olduğu 5 hexi derece sembolü hexleriyle değiştirince 0x24 olarak dolar işareti yerine derece işaretini kullanabiliyorum teşekkürler yardım için. Merak ettiğim nokta 5x7 pixellik karakteri 5 ayrı hex olarak diziye yazmayı anladım ama fonksiyonda o karakteri çağırmak için kullanacağımız tek hexi neye göre belirliyoruz acaba