Devremdeki Diyotlar Neden Cayır Cayır Isınıyor?

Başlatan suayip01, 03 Ağustos 2023, 02:59:01

suayip01

Merhabalar arkadaşlar
Resimdeki gibi bir regülatör rektifier devre yaptım motosiklette kullanmak için (konjektör); devre gayet güzel çalışmaya başladı fakat doğrultucu uf5408 diyotlar cayır cayır ısınıyorlar el yakacak şekilde, hatta kalın 2.5luk kablonun dış izolasyonunu eritmeye başladı bile iki dakikada, devre yanındaki triaklar daha az ısınıyor buna nazaran:).Halbuki diyotlar da triaklarla beraber heatsink soğutucuya temas etmekte. Fan koyacak alanım dar denerim yine de ama sormak istediğim şu diyotları yanlış mı seçtim yada neden bu kadar ısınıyor olabilir sizce? Şimdiden teşekkürler.

Mr.Thinking

Bu devre motoru döndürüyor mu? Kaç volt veriyorsunuz?
ego=1/Knowledge

mg1980

Bu diyotlar 3A galiba, çok düşük değil mi...

mustafa_cmbz

BU devre motorun tüm bobin uçlarını aynı anda enerjilendiriyor.ısınması normal değil mi ? amaç nedir ?

mg1980

Yukardaki şemanın çalışma prensibini bilen bir hocamızın açıklaması mümkün mü, mesela triyakların burada görevi nedir?

kudretuzuner

Merhaba,
Motorda yıldız bağlantının ortak ucu nereya bağlı?
Amatör

power20

motor değil dinamo. elektrik üretiyor

devrecii

Eğer motor  jeneratör gibi kullanılacaksa zaten diyotlar doğrultmayı yapıyor yani akım diyotlardan geçiyor.

Eğer hem sarj hemde motor hareket ettirmek ise devre bu şekilde çalışmaz , çizim hatalı.  Fren görevi olabilir yada düşük dönüş hızında akım alabilmek için ? O zaman zaten ısınmaz triyaklar.

Pc psu güç kaynakları içindeki  30amp diyotlardan kullanabilirsin soğutucu bağlayıp +- 30v altında ise sistem.

03 Ağustos 2023, 15:34:13
Moderatörler yeni gelen üyenin mesaj atma sınırlamasını kaldırması lazım yoksa site  sesizleşip yok olup gidecek.

mg1980

Soru sahibi konjektör niyetinden bahsetmiş, acaba niyeti 13v zener voltajını aşınca triyaklar vasıtasıyla alternatör akımını kesmek midir? Böyle düşündüyse de maksadı hasıl olmaz sanırım... devre hatalı gibi..

devrecii

Alıntı yapılan: mg1980 - 03 Ağustos 2023, 15:44:09Soru sahibi konjektör niyetinden bahsetmiş, acaba niyeti 13v zener voltajını aşınca triyaklar vasıtasıyla alternatör akımını kesmek midir? Böyle düşündüyse de maksadı hasıl olmaz sanırım... devre hatalı gibi..
Evet büyük ihtimal öyle, motoru kısa devre yapıyor frenliyor,

13v geçince  tüm triyaklar iletime geçiyor bu durumda motorun üç ucunu kısa devre ediyor ve motor frenlenmiş oluyor , devrede hata yok

O zaman dışarı akım verildiğinde diyotlar ısınır, eğer dinamo dönüyorsa ve dışarı akım verilmiyorsa o zaman tiryaklar ısınır

uf5408 bu yüksek voltajlı diyot bunun yerine shotkky 30v diyot kullanırsanız daha az ısınır daha önce yazdığım gibi pc kasa güç kaynağı spms çıkısındaki 30n45 gibi 45v 30a bunlar daha az ısınır

necati

03 Ağustos 2023, 16:07:57
pmg alternator 3 uclu ise orta uç akunun + ucuna gidecek
akuye giden 2 diyot kullanılmayacak
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

suayip01

Arkadaşlar öncelikle çizimim için özür dilerim ordaki motor değil sadece permanent magnet alternator, motosikletin alternatoru. Devreyi yabancı bir kaynaktan aldım mantığını ben de anlayamamıştım başlarda, dediğiniz gibi akü 13 v yi aşınca triaklar vasıtasıyla akımı kesmek amaçlı olduğunu düşünüyorum tabi bilen bir arkadaşımız aydınlatırsa öğrenmiş oluruz.
Köprülediğim diyotları biraz bilgisizliğimden seçtim hızlı diyot olsun dedim heralde 3A yeter diye düşündüm simulasyonda da çalışınca sıkıntı çıkarmaz diye düşündüm, 3A yerine daha yüksek amper değerlerine sahip diyotlar bu ısınmayı bi nebze azaltabilir mi sizce?
Ayrıca devre ısınma dışında çok güzel çalıştı aküyü güzel şarj etti 13ü geçince de şarjı kesti tabi zener değerine göre akü şarj kesme sınırını ayarlayabiliyoruz sadece devre ikinci dk da ısınınca ben çektim direk. Ekstra soğutma için alanım dar kendi hava akımı yetmesini umut ediyorum
Kullanabileceğim diyot tipi nasıl olmalı? 6 diyotla doğrultmak yerine 3 köprü diyotla doğrultmak arası PRATİKTE fark var mıdır sizce Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler...

asma

Merhaba
Öncelikle motorlu araçlarda konjektör nedir , motor için  olunca ne farkeder az çok bilir merak edenler.
Resim özensiz çizilse de sorunuz için gerekli bilgiler mevcut.
Hatanız uf5408 kullanmak.
Evet diyot seçiminiz yanlış. Eğer UF5401 kullansaydınız oluşan ısı yarıya inecekti.
Eğer PC güç kaynaklarında kullanılan (önerilen) to-220 kılıfındaki diyotlardan kullansaydınız (shotky olanla için) açığa çıkan ısı 5408 e göre %20-25 i kadar olacaktı.
40-60V tan az olmayacak ve 8-10A veya daha fazla değerde , en azından hızlı diyot kategorisinde seçim yapmalısınız.

Üç fazlı köprü diyotlar 6 adet diyottan oluşur. Üç adet köprü diyotta 12 adet diyot bulunur ve diyotlar paralel kullanıldığı için aynı işi görürler. Teoride fark yok. Pratikte daha büyük gövde ile daha iyi ısı transferi sağlarlar.

Sizin şema biraz farklı ama genel çalışma prensibinde üçfaz doğrulmaç çıkışında araç devrine göre artan voltajın (izin verilen değer) 14,4V üzerine çıkmasını engelleyen (triyak değil) tristörler vardır. tristörler aşan voltajda yalnız tepe değerlerini kırpar ve regülasyon sağlar.
Tapa gaz gidersen akü dolduktan sonra triyakların da ısınır merak etme.
Kolay gelsin.

necati

küçük motorlarda volanın için de miknatısların için de 2 veya üç uçlu bir bobin bulunur
bu bobin devire gore 15  35vac uretir
üç uçlu ise orta uç akü +
diger 2 uç tristorlerle -
bağlanır ve devre aku voltajı 14v un altın da ıse tristorleri tetikler

iki uçlu ise ac uçlardan 2ad diyot aku + ya gider
sizin çizdiginiz resim aku doldugun da alternatoru durdurmaya çalışı
ruzgar turbininde kullanılır
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

suayip01

@asma hocam öneri ve bilgilendirmeleriniz için teşekkürler tüm sorularımı cevaplamışsınız
Forumdaki ilgilenip cevap yazan tüm üyelere de teşekkürlerimi sunuyorum
MBR30100 schottky bariyer diyotlardan sipariş ettim sonuçları buradan paylaşırım ...