Seri bağlanmış batarya hücreleri mcu ile okuma

Başlatan mstfylcn333, 06 Ağustos 2023, 17:24:55

mstfylcn333

Merhaba Arkadaşlar seri şekilde bağlanmış li ion veya lifepo4 (10s gibi) batarya hücrelerinin Mcu ile voltajlarını okumak için bildiğiniz arayüz entegreleri varmıdır?voltage divider ile okuma yaptım fakat pek isabetli sonuçlar alamıyorum.ekteki resimdeki gibi.röle ile ölçum yapanlar var  resimdeki gibi ki her bir hücreden adc okuması yapıyor bagımsız olarak ki istediğim de bu yonteme sahip bir entegre.Teşekkür ederim şimdiden

fide

Üstteki sistemde yaşadığınız sorun nedir?
Okuduğunuz değerleri alttaki batarya değerinden çıkarıp ölçmek istediğniz batarya voltajını alacaksınız. Direnç değerleri farklı ise (ki olması gerekir) Matematiksel hata yapıyorsunuz gibi geldi.
Gerilim bölücü dirençlerin verdiği değerleri Multimetre ile okuyun eğer istediğiniz sonucu elde ediyorsanız gerilim bölücü ile ADC girişi arasına opamp koymayı deneyin. ADC çok küçük miktarda (mikroamper seviyesinde) da olsa akım çekebilir bu da gerilim bölücü dirençlerin üzerinde düşen gerilimde değişmeye sebep olabilir.
Her ölçüm grubuna  ait ADC değerini bulup düzgün şekilde voltaja çevirdikten sonra gerekli çıkarma işlemlerini yaparsanız istediğiniz voltajı elde edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Röleli sistemde, eğer mcu burdaki pillerden besleniyorsa ground ile ilgili problem yaşarsınız gibi geldi bana.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

triyak

BQ769x0 ailesinden bir IC kullanabilirsiniz

mstfylcn333

Alıntı yapılan: fide - 06 Ağustos 2023, 19:38:49Üstteki sistemde yaşadığınız sorun nedir?
Okuduğunuz değerleri alttaki batarya değerinden çıkarıp ölçmek istediğniz batarya voltajını alacaksınız. Direnç değerleri farklı ise (ki olması gerekir) Matematiksel hata yapıyorsunuz gibi geldi.
Gerilim bölücü dirençlerin verdiği değerleri Multimetre ile okuyun eğer istediğiniz sonucu elde ediyorsanız gerilim bölücü ile ADC girişi arasına opamp koymayı deneyin. ADC çok küçük miktarda (mikroamper seviyesinde) da olsa akım çekebilir bu da gerilim bölücü dirençlerin üzerinde düşen gerilimde değişmeye sebep olabilir.
Her ölçüm grubuna  ait ADC değerini bulup düzgün şekilde voltaja çevirdikten sonra gerekli çıkarma işlemlerini yaparsanız istediğiniz voltajı elde edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Röleli sistemde, eğer mcu burdaki pillerden besleniyorsa ground ile ilgili problem yaşarsınız gibi geldi bana.

Sorun şu 6.cell veya 7.cellden sonra batarya voltajı arttıgı için gerek voltage divider da gerek adc cözünüllüğünde kayıplar artttıgı için tam voltajı alamıyorsun yani örnek veriyorum 10.cell de gerçek değeri 4.11V iken bizim mcudaki okuduğumuza değer 4.24 gibi değer.
röleli sistemde her bir açıldığında bataryanın gnd ise mcu nun gndsi aynı olmuyormu.

fide

Röleli sistemde mcu bataryalar dışında bir kaynaktan besleniyorsa olur ama mcu doprudan bu bataryalardan besleniyorsa o zaman ölçtüğünüz bataryanın altındaki bataryaları röle üzerinden kısadevre edersiniz.

Voltage divider için düşük toleranslı direnç + 12 bit yada 14 bit adc önerebilirim. Başka önerim yok.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sadogan

input output ,izoleli opamp ile olabilir.

mstfylcn333

Alıntı yapılan: fide - 07 Ağustos 2023, 14:45:13Röleli sistemde mcu bataryalar dışında bir kaynaktan besleniyorsa olur ama mcu doprudan bu bataryalardan besleniyorsa o zaman ölçtüğünüz bataryanın altındaki bataryaları röle üzerinden kısadevre edersiniz.

Voltage divider için düşük toleranslı direnç + 12 bit yada 14 bit adc önerebilirim. Başka önerim yok.
Teşekkür ederim

07 Ağustos 2023, 22:53:55
Alıntı yapılan: sadogan - 07 Ağustos 2023, 20:50:07input output ,izoleli opamp ile olabilir.

Baktim fiyatlarina ozdisandan pahali.

sadogan

Role iyi bir seçenek gibi görünüyor o halde.

gevv

İşe yararmı bilmem şöyle bir devre var https://320volt.com/12-volt-lipo-pil-paketi-icin-voltaj-izleyici-devresi/

İstediğiniz voltaja göre uyarlayıp modifiye edersiniz büyük ihtimal

ex_machina

5S'e kadar L9961 kullanabilirsin. Daha fazla hücreyi ölçmek için bu entegreden birkaç taneyi seri bağlayabiliyorsun.
Digikey'de stok var. Ordan getirtebilirisin.

JOKERAS

Gerilim bölücü ile yapılan devrede Gerilim artınca neden değişsinki?
6-7...10 bataryaya göre gerilim bölücü yapmıyormusunuz?

Adc ölçümünüz hatalı olmasın?..

Özellikle çok Kanallı Adc ölçümlerinde Adc çevrim hızı önem arz eder.
Adc çevrim hızınız yüksekse hatalı sonuçlar olabilir.Adc çevrim hızınızı en düşük
değer ile deneyin.Sorun devam ederse Adc Fonksiyonunuzun En başına belli bir Delay ekleyip deneyin.
Her kanal değiştiğinizde bu Delay gecikmesi,bir önceki kanalın Çevriminin bitmesi gecikme yapar.

Şemadaki Gerilim bölücü yöntemi Pilleri sürekli tüketir...

Onun için Tarama yöntemi yapmak,ölçülmesi gereken Gerilim bölücü aktif ederek
Sırayla ölçüm alınabilir.Bunun için Pozitif dirençleri Transistör dizisiyle Sırayla taramak.
Yalnız bu yöntemde Transitörleri sürmek için hatırı sayılır bir malzeme,Transistör kullanmak icab eder.Her kanal için Transistör grubu ile Sviç yapmış olursunuz.Bunun için hazır entegre vardır sanırım.

Röle ile yapmak pek mantıklı bir yol olmasa gerek.Role Mekanik bir düzenek.Bir zaman sonra Aşınma,deforme olabilir.Rahatsız edici çıt çıt Sesleride Cabası.

mstfylcn333

13s kullanıyorum su anda ve 13s kadar gerilim bolücü kullanıyorum.voltaj bolücü direncler üzerinde gerilimi(multimetre ile olctüğüm degeri) mcu ile okuyorum.ADC ise mcu unun mümkün olduğunca cycle nı düşürelek yapıyorum ki ölçme anında aralara delay da koydum.kayıpdan kastım özeelikle yüksek voltajdaki cellerde 10s ve yukarısı gibi temsil ettiği voltaj ile voltaj bölücü devre üzerindeki voltaj arasında fark diğer cellere göre cok büyük.
 gerilim bolücü  yontemi sürekli pil tüketir dogrudur.katılıyorum size.
  Bu konuyu açmamın sebebine geliyorum yukarıdaki gibi role tarzında bağımsız olarak cell olçümü yapabilmekdi.Sizin ve yukarıdaki arkadaşarın sağolsunlar entegre önerileri ve cözüm önerierli oldu.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

MC_Skywalker

doğrudan MCU ile okuma yapıyor. bu minik aletten alıp inceleyebilirsiniz.

mstfylcn333

Alıntı yapılan: mehmet - 09 Ağustos 2023, 15:07:05Neden 74HC4067 kullanmıyorsunuz?
Şu anda 74HC4067 kullanıyorum zaten Mehmet bey

09 Ağustos 2023, 16:22:44
Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 09 Ağustos 2023, 15:11:54(Resim gizlendi görmek için tıklayın.) doğrudan MCU ile okuma yapıyor. bu minik aletten alıp inceleyebilirsiniz.
ürüne ait bir  link varmıdır?