HC-SR04 modul ile ilgili bilgi

Başlatan alikeskinkilic, 26 Ağustos 2023, 02:34:50

alikeskinkilic

Bir projede kullanılacak mesafe sensörü yapmaya çalışıyorum hcsr04 kullanması kolay ve maliyet cep yakmıyor hassasiyeri de yeterli tek sorunu açık sensörlerden kullanması tozlu ve muhtemel sıvı teması ihtimali olan bir yerde kullanılacak olan cihazın devre kısmını yalıtmak kolay plastik kaplar geçerim ama sensöre el değmiyor maalesef. bende https://www.direnc.net/su-gecirmez-ultrasonic-sensor-takim linkteki takımlardan aldım sensörlerin ikisini de değiştim çalışmadılar. sadece vericiyi değişince mesafe kısalsa da ölçüm yaptı .alıcı kısmını değişip verici kısmı orijinal takınca gene gitti veriler .dedimki devre üzerindeki opampların kazancı ile oynayım geri dönüş dirençlerinin 75 k olan değerini 100k ile değiştim hafiften kıpırdanmalar olsada muhtemel çok fazla gürültüyü okumaya başladığından bir sonuç elde edemedim. mevcut dirençler ile orijinal sensörleri tekrar takınca kart bir mesafe artması olmasa da gayet güzel çalıştı.
sonrasında bu sensörü genel olarak yanlış kullandığımızı fark ettim bu Arduino kütüphanelerinde de böyle (en azından benim baktığımda)hatta modülün kullanma talimatında da ürettiğim pulseyi öç diyor .modül ortasında bulunan entegrenin 8051 mikroişlemcisi olduğunu öğrendim ve sabit bir bölme oranlı 16 bit Timer ile ölçümü yaptığından çıkışında ürettiği mesafe bilgisine dönüştürdüğümüz pulse nin 4 metre civarına sabitlendiğini fark ettim.
bu kısıtı aşmanın yolu ise basit ürettiği Pulseyi ölçmek yerine bizim verdiğimiz tetik sinyali ile modülün eko sinyalinin başlaması arasını ölçtüğümüzde bölme oranını artırarak mesafeyi yaklaşık iki katına çıkarmak mümkün tabi çözünürlük kaybını göze almak kaydıyla daha fazlasına sensörün gücünü ve alıcının kazancını arttırarak çıkmak da mümkün.
neyse su geçirmez sensörler bi işe yaramadığını anlamış oldum içlerini açtım baktım bildiğiniz şişe mantarı doldurulmuş ortasında sert bir yüzey muhtemel kristal orası fakat mantarın nedenini anlamadım gelen sesi engellemek içinmi koymuşlar bu Çinlilere akıl sır ermiyor. muadili bir ürün arayışım var tavsiye isterim. başarısızlık başarıdan daha fazlasını öğretiyor neyseki. 
Hep meraktan

yas

Yukarıdaki linkini verdiğiniz sensörlerden 5v ile performans almanız mümkün değil. Yaklaşık 90~100 volt arası bir gerilimle sürmek gerekli.

alikeskinkilic

anladım aslında 5 voltla sürme işi verici kısmını ilgilendiriyor çalışmaması gereken kısım o ama verici kısım çalışıyor sorun okuma kısmında verici tarafta HC nin orijinal vericisini kullansam da su geçirmez alıcı kısımda tık yok tam tersini yaptığımda ise çalışıyor.sanırım sorunum opamp kazancı ile çözülecek bakalım
Hep meraktan

yas

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 26 Ağustos 2023, 16:08:34sorun okuma kısmında verici tarafta HC nin orijinal vericisini kullansam da su geçirmez alıcı kısımda tık yok

Tamda bu sebepten yüksek genlikte sinyale ihtiyacın var. Çünkü alıcı sensör fiziksel olarak korunduğu için çıplak sensöre göre daha sağır. Şöyle düşün işitme sorunu olan az işiten birisi ile sesli iletişim kurman için yapman gereken bağırarak konuşmak. Kazançla oynadıkça bir miktar iyileşme olacak fakat bu seferde gürültü sorunu baş gösterecek.

alikeskinkilic

hmm anladım fısıltıyla konuşuyor bağırttır diyorsun modül üzerinde yapamam harici olarak sürmeliyim o zaman verici kısmı ama en fazla çıkabileceğim 24 volt bakalım ne değişecek teşekkür yas
Hep meraktan