LORA Lambda62

Başlatan a.ser20, 30 Ağustos 2023, 17:21:27

a.ser20

LORA ile uğraşıyorum ve lambda62 modüllerini kullanıyorum. Alıcı ve verici beklemede kalıyor haberleşmeyi sağlayamadım. Aşağıda hem alıcı hem verici seri çıktısı var, bu konuda yardımcı olabilecek var mı? (Kütüphane olarak arduinonun kendi lora kütüphanelerini kullanyorum)

arci03

merhaba bu modülü fark etmemiştim mesafesi haricinde lorawan a da baplanabiliyor anladığım su aralar Lora Ra-07 almayı düşünüyordum uart haberleşme şansı ve datasheet bulduğum için amamesafe kısmında 20km görünce merak ettim takipdeyim umarım gelişmeleri buradan paylaşırsınız.

satilla

Alıntı yapılan: arci03 - 31 Ağustos 2023, 01:30:54merhaba bu modülü fark etmemiştim mesafesi haricinde lorawan a da baplanabiliyor anladığım su aralar Lora Ra-07 almayı düşünüyordum uart haberleşme şansı ve datasheet bulduğum için amamesafe kısmında 20km görünce merak ettim takipdeyim umarım gelişmeleri buradan paylaşırsınız.

Bu modülün mesafe için yaptığı herhangi birşey yok, o modül ile belirttikleri mesafeleri bulmak için modülden çok çok daha pahalı ek çözümlere de ihtiyacınız olacaktır.

bulut_01

Alıntı yapılan: satilla - 02 Eylül 2023, 01:18:07Bu modülün mesafe için yaptığı herhangi birşey yok, o modül ile belirttikleri mesafeleri bulmak için modülden çok çok daha pahalı ek çözümlere de ihtiyacınız olacaktır.
nedir onlar
YENİLMEZ..

satilla

Alıntı yapılan: bulut_01 - 02 Eylül 2023, 13:32:53nedir onlar

Yüksek hassasiyetli alıcı, yüksek kazançlı kaliteli anten (aliexpreste 15-20 dbi oalrak satılan antenler işinizi görmez), düşük kayıplı konnektör ve anten kablosu, düşük bozunmaya sahip PA

tabi bu yöntemlerin dışında daha klasik ve uygun fiyatlı olarak;

bir dağ tepesinde birkaç metrelik çubuğa dipol veya yagi anten monte ederek, açık alanda bu mesafeler elde edilebilir. Bu yöntem görece olarak daha uygun maliyetli olsa bile hala modülden çok daha pahalı ancak en önemlisi gerçek saha şartlarına uyarlaması güçtür. Özellikle LoRa parlatılırken uygulanan yöntem budur.

Semtech LoRa'yı çok güzel pazarladı. TI'da çok daha düşük akım tüketimi ile çok daha uzak mesafelere yayın yapan IC'ler olmasına rağmen mesafe konusunda görece aldatmacalarla Semtech önde gidiyor.

Ürettiğimiz LoRa modüllerde açık alanda 7-8km, şehir için yoğun bina olan çevrede 4-5km ve 50-100 metrelik bir tepe arasında max 1km çalışma koşulu sağlayabiliyoruz.

Bahsi geçen ürün aynı RF frontend, aynı IC, birebir aynı tasarıma sahip başka marka ürünlerde 5 km mesafe haberleşme mesafesi belirtilerek satışa sunulmuş.