Bataryalı Bir Devrede Devrenin Enerjisini P kanal Mosfetle açmak

Başlatan Mr.Thinking, 04 Eylül 2023, 12:18:49

power20

Pini input yapmış olsanız bile, geyt noktasından  akım gelecek, geyt yine 3v civarında olacak . Giriş koruma diyotları nedeniyle böyle olur. Geyti drain seviyesine çekmedikçe mosfet kesime gitmez

superconductor

Evet haklısın aradaki gerilim farkı prot. diode u iletime sokabilir. Birkaç eleman daha gerekecek.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: RS232 - 04 Eylül 2023, 17:56:32Pini input yapmış olsanız bile, geyt noktasından  akım gelecek, geyt yine 3v civarında olacak . Giriş koruma diyotları nedeniyle böyle olur. Geyti drain seviyesine çekmedikçe mosfet kesime gitmez
Bir onerin var mı devre olarak?
Oluru var mı bu sistemin. Çizerek anlatırsan sevinirim. Ben kelimelerden pek anlamıyorum yapılacakları. Şema üzerinden anlatımlar daha aklımda kalıcı oluyor.
ego=1/Knowledge

sadogan

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 04 Eylül 2023, 16:38:20Aşağıda yaptığım hariç diğerlerinin hiçbiri kesime götürmedi.
4.pin kesim pini. Kesim için hıgh oluyor. O anda latch pinini ise low a çekiyorum. Gerçekte de bu şekilde çalıştı.
Bir hata yapıyorum ama ne?

100 ohm direnci kaldırınca istediğiniz gibi çalışmıyormu ?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: sadogan - 04 Eylül 2023, 20:27:24100 ohm direnci kaldırınca istediğiniz gibi çalışmıyormu ?
evet 22 ohm a kadar çalışıyor istediğim gibi. Nereden anladın. Gerçekte denedin galiba.
Ama o direnci hiç koymazsam istediğim gibi kesmiyor.
Yani şöyle, 4 nolu pinden oraya high girmezsem kesmiyor.
ego=1/Knowledge

sadogan

gate sorce arasındaki 100k çok yüksek
gate kapasitesini dejarş etmesi uzun
sürüyor bence. 1k gibi bir direncle
değiştirip denedinizmi ?

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: sadogan - 04 Eylül 2023, 20:39:23gate sorce arasındaki 100k çok yüksek
gate kapasitesini dejarş etmesi uzun
sürüyor bence. 1k gibi bir direncle
değiştirip denedinizmi ?

denedim 10k...100k arası her direnç çalışıyor orada.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: sadogan - 04 Eylül 2023, 21:55:051k denedinmi ?

1k olmadı. Kesilip hemen geri aciliyordu sanki. Hatırlayamadım. Ama olmadığını hatırlıyorum. Yarın bir daha denerim.
ego=1/Knowledge

power20

Arama sonuçlarında güzel devreler çıktı. Denenmiş galiba:
Arduino gücü kilitlemek için 1,  kesmek için 0 vermeli

https://randomnerdtutorials.com/latching-power-switch-circuit-auto-power-off-circuit-esp32-esp8266-arduino/

Mr.Thinking

Cevap gözümün önündeymiş. Şu başımı belaya sokan SI3050 var ya. İşe yaradı.
Şemayı buraya bırakıyorum. 1 ampere kadar yükler için işinize yarayabilir;
Power on butonunu ise pilin artısına çektim. Tek fark bu.
ego=1/Knowledge