Bataryalı Bir Devrede Devrenin Enerjisini P kanal Mosfetle açmak

Başlatan Mr.Thinking, 04 Eylül 2023, 12:18:49

Mr.Thinking

Aşağıdaki devrede mosfetin gate i 10K direnç ile +4.2 voltta kesimde bekliyor.
GND hattına bağlı power on butonuna basınca  mosfetin gate indeki 10K, 0 volt tarafından yeniliyor ve mosfet iletime geçiyor ve ardunio enerjileniyor.
Ardunio enerjilenince  mosfetin gate ine 0 volt göndererek latch(mandal-mühürleme)gerçekleşiyor. Buraya kadar sorun yok.
Fakat Off butonuna basınca arduinonun o anda low olan latch çıkışından +3.3 volt Hıgh çıkıyor ama mosfet kesime gitmiyor. Teorik olarak kesime gitmesi gerek ama tam gitmiyor. O anda Drain de 2 volt civarı bir gerilim okunuyor.
Bunun sebebi ne olabilir? Devre yanlış mı?

ego=1/Knowledge

power20

Bu devrede mosfeti kesime götürmek için geyte 4.2V vermek gerekir.

Arduino bağlanmadan butonla verebilirsiniz. Yük olarak 3.3v hattına led direnç takılır

Mosfetin 3.3v ile kesime gideceğini düşünmek yanlış olmuştur. Pil drain 3.3v olsa öyle olur. Pile bağlanan yer drain oluyor

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: RS232 - 04 Eylül 2023, 12:51:32Bu devrede mosfeti kesime götürmek için geyte 4.2V vermek gerekir.

Arduino bağlanmadan butonla verebilirsiniz. Yük olarak 3.3v hattına led direnç takılır

Mosfetin 3.3v ile kesime gideceğini düşünmek yanlış olmuştur. Pil drain 3.3v olsa öyle olur. Pile bağlanan yer drain oluyor

Bu yazdıklarınızın hepsinde emin misiniz?
+3.3 volt ile neden kesime gitmesin ki? Peki nasıl yapacağız. Yolu nedir?
ardunio bağlamadan nasıl latch olacak? Butona sürekli basılımı tutacağız?
Pile bağlanan yer nasıl drain oluyor?
ego=1/Knowledge

power20

Eminim. Teorisi bu. Fakat Deneme ile görülecek  hatalar olabilir

3.3 ile kesime gitmesi için pilin 3.3 olması gerekir. Drain beslemesi yani. Kesime gitme şartı, geyt gerilimini drain gerilimine eşitlemek veya büyük yapmaktadır.(p kanal olduğu için)

Arduino 1k direnç ile geyte bağlansın. Kilitlemeyi öyle yapsın.
Off butonu geyti  toprağa değil 4.2v 'a bağlasın. Ayrıca Geyt ile besleme arasına 100nf takalım

Off butonu ile  Arduino beslemesi kesileceği için daha kilitleme yapmaz. buton bırakılırsa devre kapalı konuma gelir diye düşünüyorum. 3.3 çıkışı ile toprağa doğru 10k takalım. Ekstra yük

Arduino açılışta hemen kilitleme yapmayacak şekilde ayarlansın 0.5sn sonra yapsın. Yani on butonu açılışta bir süre basılı kalmalıdır

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: RS232 - 04 Eylül 2023, 13:05:483.3 ile kesime gitmesi için pilin 3.3 olması gerekir. Drain beslemesi yani. Kesime gitme şartı drain gerilimine eşitlwmektir

Arduino 1k direnç ile geyte bağlansın. Kilitlemeyi öyle yapsın.
Off butonu geyti  toprağa değil 4.2v 'a bağlasın. Ayrıca Geyt ile besleme arasına 100nf takalım

Off butonu ile  Arduino beslemesi kesileceği için daha kilitleme yapmaz. buton bırakılırsa devre kapalı konuma gelir diye düşünüyorum.

Arduino açılışta hemen kilitleme yapmayacak şekilde ayarlansın 1sn sonra yapsın. Yani on butonu açılışta bir süre basılı kalmalıdır
off butonunun ardunio açıldıktan sonra başka görevleri var ve gnd den ayıramam. Zaten off yapmak için yazılımda 4 sn. basılı tutulmalı.
On butonu ise en az 3 saniye basılı tutulmak zorunda zaten. Ardunio bootloderını yükleyip ilgili latch çıkışını low yapana kadar.
Daha önce yaptınız mı bu devreden?
ego=1/Knowledge

power20

asma

Merhaba
Arduinonun lach çıkışı open drain olmalı veya gate ile arasında ters diyot olmalı veya çıkış aktifken (1) npn transistör sürerek gate i gnd ye çekmelisin.
Kullanacağın mosfete bağlı olarak 4v2 de tam iketimde ise 4,2-3,3 de de tam kesimde olduğunu garanti edemezsen bu iş olmaz. Elbette böyle mosfet vardır ve bulur. Olmaz derken işini garantiye almak istiyorsan böyle olmamalı derim.
Zaten mosfetiniz özel , low rds on. regülatörünüz özel , low drop out.
En sade yöntem open collektör ya da open drain çıkış kullanmandır. (şemaya sadık kalarak)

Kolay gelsin.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: asma - 04 Eylül 2023, 13:51:14Merhaba
Arduinonun lach çıkışı open drain olmalı veya gate ile arasında ters diyot olmalı veya çıkış aktifken (1) npn transistör sürerek gate i gnd ye çekmelisin.
Kullanacağın mosfete bağlı olarak 4v2 de tam iketimde ise 4,2-3,3 de de tam kesimde olduğunu garanti edemezsen bu iş olmaz. Elbette böyle mosfet vardır ve bulur. Olmaz derken işini garantiye almak istiyorsan böyle olmamalı derim.
Zaten mosfetiniz özel , low rds on. regülatörünüz özel , low drop out.
En sade yöntem open collektör ya da open drain çıkış kullanmandır. (şemaya sadık kalarak)

Kolay gelsin.
Arduino mininin hangi pinleri open collector veya open draindir?
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Aşağıdaki gibi bir totem pol yapsak işe yaramı acaba. Gerçi zaten arduiononun kullandığım çıkışıda bu şekilde bir totem pole dur ama buradaki fark toemin p kanal transistörünün emiterinin tam bir kesim için pilin artısına bağlanması.
ego=1/Knowledge

Mucit23

Fikir vermesi açısından daha önce defalarca uyguladım.

Tabi ben burada butona basınca enerji veriyorum. Aynı butona uzun basınca kapatıyorum. Senaryoyu o şekilde yazmıştım. Çevre birimlerinde enerjisini başka bir mosfet ile açıp kapatıyorum. İlk Başta MCU'ya start verip daha sonra çevre birimlere enerji verip init yapıyorum.

devrecii

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 04 Eylül 2023, 12:18:49Aşağıdaki devrede mosfetin gate i 10K direnç ile +4.2 voltta kesimde bekliyor.
GND hattına bağlı power on butonuna basınca  mosfetin gate indeki 10K, 0 volt tarafından yeniliyor ve mosfet iletime geçiyor ve ardunio enerjileniyor.
Ardunio enerjilenince  mosfetin gate ine 0 volt göndererek latch(mandal-mühürleme)gerçekleşiyor. Buraya kadar sorun yok.
Fakat Off butonuna basınca arduinonun o anda low olan latch çıkışından +3.3 volt Hıgh çıkıyor ama mosfet kesime gitmiyor. Teorik olarak kesime gitmesi gerek ama tam gitmiyor. O anda Drain de 2 volt civarı bir gerilim okunuyor.
Bunun sebebi ne olabilir? Devre yanlış mı?

Bu şekilde olur eğer çıkışı open drain olarak ayarlayabilirseniz, arduinoda var mı open drain output.

04 Eylül 2023, 15:59:26
Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 04 Eylül 2023, 14:56:54Aşağıdaki gibi bir totem pol yapsak işe yaramı acaba. Gerçi zaten arduiononun kullandığım çıkışıda bu şekilde bir totem pole dur ama buradaki fark toemin p kanal transistörünün emiterinin tam bir kesim için pilin artısına bağlanması.

değişen hiçbir şey olmaz  hatta yanar, pnp transistor 3.3v iletime devam eder npn transistörde devam eder ikisi kısa devre olur.

kralsam

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 04 Eylül 2023, 14:56:54Aşağıdaki gibi bir totem pol yapsak işe yaramı acaba. Gerçi zaten arduiononun kullandığım çıkışıda bu şekilde bir totem pole dur ama buradaki fark toemin p kanal transistörünün emiterinin tam bir kesim için pilin artısına bağlanması.

P kanal mosfetin gate ucundan toprağa bir NPN ekleyip latch i base ucuna bağlayarak yaparsan çalışır. Girişe eklediğin 10K mosfeti kesime götürür. Aksi halde latch 0 iken son eklenen pnp transistör power on butonu üzerinden kısa devre olarak yanar.

Mr.Thinking

Aşağıda yaptığım hariç diğerlerinin hiçbiri kesime götürmedi.
4.pin kesim pini. Kesim için hıgh oluyor. O anda latch pinini ise low a çekiyorum. Gerçekte de bu şekilde çalıştı.
Bir hata yapıyorum ama ne?

ego=1/Knowledge

superconductor

İlk şemaya göre, latch pinini input olarak ayarlarsan transistör kesime gider. Input ayarlayınca pini high z yapmış oluyorsun.