Curve Tracer faydalimi?

Başlatan Maxim, 04 Eylül 2023, 21:15:13

Maxim

Curve tracer/ Curve Tester denen tamirat icin kullanilan cihazlar gercekten işe yariyormu sizce? Varmi kullanan?

a.zorba

evet var.
görsel olması dolayısıyla pratik ve hızlı  güç elektronik tamiratında  özellikle lazım .
artıları
farklı gerilim ,frekans ,akım  larda test .
sürekli test ederek malzemenin mumkun oldugunca çalışma stresı altında kontrol edilmesi.
linkde profosyonel VI test cihaz tanıtımı yakın zamanda degişik pro cihazlarıda tanıtacagım.kanalımda kendi tasarımım cihaz da var.

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

0M42

Zamanında bir hevesle Huntron Tracker 2800 almıştım üç sene kadar kullandım en sevdiğim özelliği çift kanal olmasıydı aynı kartları karşılaştırma vs. yapabiliyordun sürekli dijital kartlar ile çalışanlar için daha elzem bence. Osiloskopumda da komponent test özelliği olduğu için huntron'ı sattım. Ama bilgisayara bağlanan daha uygun modelleri de var bence iş görürler.

Maxim

Peki tecrübeli arkadaşlar
UCE-CT220S ile UCE-CT220L yi kıyaslarmısınız?
benim scobum var
birde alide uygun fiyatlı tracerlar gördüm, onlar ne kadar kalitelidir acaba?

a.zorba

yukardaki ve çinden alacakların güç elektronigi için yazıyorum
1- 20 v üzeri malzemeler de yetersiz kalır örnek bir VFD inverter modul çıkışları gözükmez 22v zener mi diyot mu ayırt edemezsin.
2- özellikle elko kondansatorlerde yetersiz kalır test için 100ma gibi bir test akımı uygulaman lazım ki çöken dirençleşen elemanlar gözüksün
3- artısı frekans aralıgı güzel smps trafoları gibi malzemeleri küçük kapasiteleri görür.
karşilaştman için hala tamirciler arasında efsane olan huntron2000 manueli birakıyorum link'e
huntron2000 manuel
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Maxim

amacım sistemin detaylarını öğrenmek, eğer alacaksamda doğrusunu almak, bilerek karar vermek.

Bu ürünler sizce dahamı mantıklı? bir tanesi pc deki scop programı ile çalışıyor
bende var skop ama bazen bu yöntem daha pratik olabiliyor, özellikle görüntüleri kayıt ederken.
ilk skobum usb den çalışıyordu, ondaki pratikliği hala bulamadım mesela.
video linklerini koyuyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=xR55glKRA0s&t=451s
https://www.youtube.com/watch?v=x2quS0eZg_o

a.zorba

-yukarda ki cihaz teknik bilgilerini sır gibi saklıyor akım,frekans,gerilim nedir belirsiz.
- ses kartı ile çalışıyor bir çok pc de gerçek iki kanal giriş yok büyük ihtimal  ek ses kartı alacaksınız
-frekans degişmiyor o kesin buda enduktif malzeme testini  kısıtlar
-kademeler arası otamatik geçiş yok
-lock özelligi yok "yüksek voltak kademesini açıp kapama"
-analog osiloskopunuz var ise en iyisi analog scop ile çalışma
-aşagıda ki linkde kendi yaptıgım cihaz var hem analog osiloskop hem kendi yazdıgım program ile çalışır pc ye usb uzerinden baglanır.