IR2104 Ve IRF3205 Entegresi High Side Aktif İken Low Side Mosfetinin Isınması

Başlatan SergenX, 05 Eylül 2023, 11:46:13

SergenX

Merhaba ben resimdeki devreyi kurdum, proteusta bir sıkıntı yaratmadı fakat gerçek hayatta bunu denerken motor yerine bir lamba koydum ve anahtarlama frekansımı 16KHz ye ayarladım. Sistemde High side aktif iken Low Side Mosfeti ısınmaya başlıyor ve high sidedeki akım tahminimce low sideden de geçiyor bunu nasıl önleyebilirim.

Melih1802

Elinde Osilaskop varsa R2 direncini ölçüp sonucu yazar mısın?

SergenX

Alıntı yapılan: Melih1802 - 05 Eylül 2023, 13:33:33Elinde Osilaskop varsa R2 direncini ölçüp sonucu yazar mısın?

Evet , R2 yi ölçtüm 4.5v gösteriyor ve ayrıca normalde simülasyonda burası 0 amper gösterirken gerçek hayatta buradan akım geçiyor 1-1.5 amper civarı bir akım görüyorum. Bu mosfetler acaba sadece motor sürmek veya batarya şarj etmek içinmi uygun?

Melih1802

sinus

Burada neden yarım h köprüsü var?

Tek mosfet kullansan olmuyor mu?

sezgin05

2104 patetes olma ihtimali yüksek. Güvenilir bir yerden aldığınızdan emin olun

bigbey

Alıntı yapılan: SergenX - 05 Eylül 2023, 11:46:13

Merhaba ben resimdeki devreyi kurdum, proteusta bir sıkıntı yaratmadı fakat gerçek hayatta bunu denerken motor yerine bir lamba koydum ve anahtarlama frekansımı 16KHz ye ayarladım. Sistemde High side aktif iken Low Side Mosfeti ısınmaya başlıyor ve high sidedeki akım tahminimce low sideden de geçiyor bunu nasıl önleyebilirim.

Q2 transitörü ne amaçla kulanıyor. motoru nasıl bir şekilde çalıştırmak istiyorsun.
motora frenleme mi yapmak istiyorsun.
TA6R