radyo entegresinin kontrolü

Başlatan istek61, 09 Eylül 2023, 22:07:41

istek61

Merhaba, elimde sony ICF-C1T radyo saat var.
saat fonksiyonları güzel çalışıyor. fakat radyo özelliği çalışmıyor.
radyo butonu bozuktur diye bir ümitle açtım fakat butonda sorun yok.
butonun tetiklediği bir transitör bozuktur dedim fakat butona basana kadar radyo entegresine voltaj gelmiyor.
bastığımda 3.30v geliyor.

bu durumda bu entegrenin kesin bozuk olduğunun testini nasıl yapabilirim. entegre üzerinde ölçebileceğim başka birşey olabilir mi ?
 yada kristali bozuk olabilir mi ? bunu nasıl anlarım.
şimdiden teşekkür ederim

burada g3d5 in datasheetini bulamadım 5 bacaklı, voltaj regülatörü olduğunu düşünüyorum bir bacagına 7v geliyor radyo butonuna basınca entegreye 3.30v açıyor.

4831B30GU radyo entegresinin datasheet i https://datasheetspdf.com/pdf-file/846119/SiliconLaboratories/Si4831-B30/1

entegreyi aliexpress de bir yerde buldum. sorun oysa sipariş geçecegim.
kargo parası entegrenin 6 katı :(
Meraklı Acemi

ajanda_

aklıma TDA7000 entegresi  ile yaptığım radyo geldi hey gidi günler heyy yayın almak için ne kdar uğraşmıştım bee hayatımın en güzel  yıllarıydı.. :(  :'(

power20

Bu entegre, devredeki konumu itibriyle  kolay bozulmaz gibi görünüyor. Bence sağlamdır.
Ses çıkmadığı için bozuk olduğunu düşünmüş olabilir misiniz?

Butona bastıktan sonra besleme 3.3V gelmeye başladığını bildirdiniz. Entegre beslemesi gerçekten bu şekildedir. 3.3V belgesine uygun bir gerilim.

Entegreye besleme geldiğinde Lout, Rout çıkışında hafif bir hışırtı olması beklenir.

Lout veya  Rout çıkışlarına 100uF seri kondansatör ile kulaklık değdirelim. Kulaklığın bir ucu  Lout veya  Rout çıkışlarına diğer ucu GNDsi entegre GNDsine bağlanacak.

Tunning yapmaya çalışırken Band durumuna göre Tune1 veya Tune2  pinlerindeki (3 ve 4) gerilim değişiyor mu? istasyon bulunmuşsa  Station  pin aktif oluyor mu?  Cevap evetse entegre sağlam sayılır.

Tunnig yaparak hışırtıyı veya istasyon sesini duymaya çalışalım. Bu sesleri duyabiliyorsak entegre sağlamdır. Ses kuvvetlendirme katında sorun aranabilir

vdd1, ve vdd2 pinleri ikisine de gerilim geliyor mu

istek61

Alıntı yapılan: RS232 - 09 Eylül 2023, 22:32:46Bu entegre, devredeki konumu itibriyle  kolay bozulmaz gibi görünüyor. Bence sağlamdır.
Ses çıkmadığı için bozuk olduğunu düşünmüş olabilir misiniz?

Butona bastıktan sonra besleme 3.3V gelmeye başladığını bildirdiniz. Entegre beslemesi gerçekten bu şekildedir. 3.3V belgesine uygun bir gerilim.

Entegreye besleme geldiğinde Lout, Rout çıkışında hafif bir hışırtı olması beklenir.

Lout veya  Rout çıkışlarına 100uF seri kondansatör ile kulaklık değdirelim. Kulaklığın bir ucu  Lout veya  Rout çıkışlarına diğer ucu GNDsi entegre GNDsine bağlanacak.

Tunnig yaparak hışırtıyı veya istasyon sesini duymaya çalışalım. Bu sesleri duyabiliyorsak entegre sağlamdır. Ses kuvvetlendirme katında sorun aranabilir

evet düşündüm ama ses verir mi bilemedim. ses potansına da baktım "- ile data" 20k çıkıyor. "+ ile data" da 20k çıkıyor. muhtemelen buda sağlamdır diye düşünüyorum.
bi kulaklık bulup da deneyeyim.

ses entegreside şu https://datasheetspdf.com/pdf/378261/STMicroelectronics/TDA2822D/1
Meraklı Acemi

power20

Kulaklık yerine,  ses çıkışın sağlam olduğunu doğrulamak daha kolay olabilir.
Radyo entegresi ses çıkış civarına "tükürüklü parmak" değdirelim. hoparlörden cızırtı geliyor mu ? Evetse ses çıkış sağlam gibi

istek61

Alıntı yapılan: RS232 - 09 Eylül 2023, 22:40:37Kulaklık yerine,  ses çıkışın sağlam olduğunu doğrulamak daha kolay olabilir.
Radyo entegresi ses çıkış civarına "tükürüklü parmak" değdirelim. hoparlörden cızırtı geliyor mu ? Evetse ses çıkış sağlam gibi

Şöyle bir deneyim yaşadım.
dediğiniz gibi kulaklığa radyo sinyali geldi. radyo entegresi saglam.
bu saatte 2 mod var. alarm olarak ister melodi ister radyo kurabilirsiniz.
alarm ı kurdugumda alarm hoparlorden çalıyor. fakat radyoya aldıgımda yine ses yok.

ses entegresi çift çıkışlı olup biri yanmış olabilir mi ? nasıl bir yol izleyeyim ?
Meraklı Acemi

power20

tda2822 piyasada bulunabilen pratik kolay bir stereo ses çıkış entegredir.

Denemesi de kolaydır. Besleme geliyorsa girişlerini 1k 1uF gibi elemanlarla beslemeye ve GNDye değdirelim çıkışta cızırtı olması beklenir
Saatli alarm olduğu için stereo yerine köprü bağlanmış olabilir

http://www.circuitdiagram.org/tda2822m-btl-mode-amplifier.html
mono

http://www.circuitdiagram.org/images/TDA2822M-btl-amplifier-circuit.gif
stereo:

istek61

Alıntı yapılan: RS232 - 09 Eylül 2023, 23:34:51tda2822 piyasada bulunabilen pratik kolay bir stereo ses çıkış entegredir.

Denemesi de kolaydır. Besleme geliyorsa girişlerini 1k 1uF gibi elemanlarla beslemeye ve GNDye değdirelim çıkışta cızırtı olması beklenir
Saatli alarm olduğu için stereo yerine köprü bağlanmış olabilir

http://www.circuitdiagram.org/tda2822m-btl-mode-amplifier.html
mono
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

stereo:
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

ses entegresinden mi şüpheleniyorsunuz ?
şöyle birşey yaptım, input 1 ve input 2 den kulaklıkla ses almaya çalıştım fakat alarm ı alamadım.
output dan aldım ama...
Meraklı Acemi

power20

Şüphe değil de doğrulamak gerekir.

Radyo entegresinden ses çıkıyor dediniz kulaklığa gelmiş.

Ses çıkış entegresi de sesi verebiliyor ise her iki giriş çıkışı iş görüyor ise

Geriye anahtarlama sorunu kalıyor.  yani radyodan gelen ses çıkış entegresine ulaşmıyor. o kısımda neler var? mekanik bir anahtar mı? belki o arızalanmıştır.

istek61

Alıntı yapılan: RS232 - 09 Eylül 2023, 23:42:50Şüphe değil de doğrulamak gerekir.

Geriye anahtarlama sorunu kalıyor.  yani radyodan gelen ses çıkış entegresine ulaşmıyor. o kısımda neler var? mekanik bir anahtar mı? belki o arızalanmıştır.

rout boşta.
lout u takip ettigimde solundaki 2 kondanstorün peşine entegrenin 3. ayagıyla birleşiyor.

Meraklı Acemi

mustafa_cmbz

muhtemel soğuk lehim var gibi duruyor..TDA2822  nin 4 ve 5 nolu ayaklarına besleme geliyor mu ? bunu ölç gelmiyorsa yolları takiple transistörle aç kapa yapmış gidi duruyor çıkış entegresinin beslemesini..

istek61

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 09 Eylül 2023, 23:52:44muhtemel soğuk lehim var gibi duruyor..TDA2822  nin 4 ve 5 nolu ayaklarına besleme geliyor mu ? bunu ölç gelmiyorsa yolları takiple transistörle aç kapa yapmış gidi duruyor çıkış entegresinin beslemesini..
4 ve 5 nolu ayaklar ground degil mi ? 4 gnd 5 de input gnd nasıl ölçecem
Meraklı Acemi

mustafa_cmbz

istek61

Meraklı Acemi

istek61

Alıntı yapılan: RS232 - 09 Eylül 2023, 23:42:50Şüphe değil de doğrulamak gerekir.

Ses entegresini değiştirdim ama sorun devam ediyor.
tüm smd lere kısa devre kontrol yaptım. Şu üzerinde 0 yazan siyah smd kısa devre gözüküyor. direnç midir? Nedir anlayamadım.
internette araştırdığımda jumper görevi görüyor 0 ohm direnç diye okudum ama değeri nedir yerine ne taksam olur ? devre üstünde sağlamını öçtügümde 02,5 ohm gösteriyor.
Meraklı Acemi