Manyetik enkoderli Nema17 step motoru istediğim hızlara çıkaramıyorum.

Başlatan salim ALTIN, 14 Eylül 2023, 16:44:41

salim ALTIN

Merhaba.

Sorumun : Nema 17 step motorun 36 derecelik hareketi 30milisaniye içerisinde yapabilmesi ( ben 80 milisaniyede yapabiliyorum ). İstenilen çalışma hızlarına çıkamıyorum.

Trinamic in ( https://www.trinamic.com/ ) yapmış olduğu uygulamayı özel bir çalışma için kendim yapmak istedim.
Çünki trinamic in fiyatı yüksek. https://www.trinamic.com/products/drives/details/pd60-x-1461/

Ben bu devrenin benzerini AS5600 Manyetik İndüksiyon Açısı Ölçüm Modülü kullanarak ( https://ams.com/as5600 ) , işlemci olarak Atmega328PB kullanıp , step motor sürücü olarakta TMC2130 (bigtreetech in hazır modülü ) kullanıp devremi çalıştırdım. 360 dereceyi 2048 e bölerek kontrol edebiliyorum.

İhtiyacım step motor ile istediğim açıda hareketi yapıp , enkoder ile bundan emin olmak.

Fakat bu bana yetmedi. ! Birde S rampa ekleyip başlangıç , yürüme ve durma esnasında taşıdığı malzemeyi üzerinde tutabilmesi için hareketi yumuşatmamız gerekti.
S rampa yapabilmek için mikro step çalışmak zorunda kaldık. Hele çalışma mesafem kısalınca ( 30 - 36 derece = step motorun milinin yapacağı hareket ) tecrübemiz işi çözmemize yetmedi. Oysa yapılacak işlem değişken değil. hep 36 derece hareket , birde konumdan emin olmak.

Step motor konusunda çalışan arkadaşlar ! böyle bir konuda bilgisi olan varmı ? Ben algoritma filan bilmem. mikroişlemciden tek tek step palsleri vererek motor döndürüyorum. Bu işlemin olabilir başka yolları varsa yardım almak isterim. Bütçem çok sınırlı. bana özelden yazabilirsiniz. hemen yanıtlayamazsam kusura bakmayın. Yoğunum.

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ilyas KAYA

Arduino ya grbl yükleyin. İstediğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz. Gidilecek mesafeye göre grbl otomatik olarak rampalari ve frenleri ayarlayacaktir. Yüksek hıza çıkmak için 1/32 mikro step yapmanız lazım.

Grbl ye komutu serial den veya bir pc den grbl kontrol ile hareket gönderebilirsiniz.

Gerekli grbl ayarlarını da tabiki yapmanız gerekir. Bunun için de grbl nin sitesinden bakarak ihtiyacınız olan ayarları yaparsiniz

makdeniz

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

salim ALTIN

Merhaba

İlyas KAYA teşekkürler. Bu konu hakkında bilgim yoktu. Teşekkür ederim. Bakıp ilgileneyim.

@makdeniz aslında amacımız aynısını yapmak değil. İşimize özel olarak ihtiyacımız kadarı ile uğraşıyoruz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

makdeniz

Bu tarz buna benzer bir proje ile Bülent abimiz uğraşıyordu ama artık forumda gözükmüyor.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

sezgin05

Hocam step motor zorunluluğunuz yoksa hız için servo motor tavsiye ederim. Aşağıdaki linkte açık kaynak DC-Servo uygulaması var.Step motor ile aynı sürme şeklinde (Pulse/Dir)
http://elm-chan.org/works/smc/report_e.html

computerboy

servo sürücü için pcb yaptıracak olursanız bende alabilirim hocam. 3-5 tane deneme maksatlı.

salim ALTIN

Merhaba
@sezgin05 teşekkür ederim ilgileneceğim.

DC sürücü konusunda sorunum yok,H köprü devrem ile 1.2 saniyede max. hızdan sıfıra ulaşan sürücüm var. fakat lazım olmadığı için enkoder kontrollü bir devre yapmamıştım. Sıra ona gelmiş sanırım.

Konu hakkında çalışıyorum.
Trinamic ne yapmış diye inceliyorum. TMC5160A entegresi getirip onu seri haberleşme ile kullanarak denemek istiyorum.
Kullanmakta olduğum TMC5130 kartı 3D printer ler için üretilmiş hazır bir ürün. Step/ Dir kullanıma uygun. Fakat entegrenin vadettiği özelliklerin hepsini kullanmaya müsait değil.

alikeskinkilic

step motorun hız sınırı düşük hocam muhtemel kaldırabileceğinden yüksek hızlara çıktığında durup vınnn layacaktır.biraz daha hız istiyorsanız besleme voltajını arttırmanız hız sorununuzu çözebilir sürücünün kaldırabildiği en yüksek voltajda çalışmayı deneyin bendekiler 48 volt ile çalışıyor mesela 24 voltta çıkamadığım hızlara 48 de çıkabiliyorum bi deneyin bence
Hep meraktan