Kurşun Asit Aküler

Başlatan dijital74, 17 Eylül 2023, 22:41:43

dijital74

UPS'm bozuldu. İçinde seri bağlı 2 adet 12V 9Ah akü var. Birisi ölmüş. Öbürü sağ. Aküleri takım olarak değiştirmek istediğim için 2 adet sipariş ettim. Sağ kalan tekini şarj etmek istiyorum.

Elimde akım ve gerilim ayarlı programlanabilen bir güç kaynağı var. Şarj edebilir miyim ? Akım ve gerilim ayarı ne olmalı ?

mehmet

12V x 1,25 = 15V(14,8V) şarj gerilimi.
9Ah / 10h = 0,9A(1A) şarj akımı verilebilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

asma

Merhaba

Aküleri üzerinde yazar genellikle.
13,5-13,8V arasına gelinceye kadar 1A akım sınırlama ile şarj edin. Daha sonra 14,5V a kadar 0,5A i geçmeden şarj edin.
Yapay yük ile 12V a kadar indirip tekrar şarj edin. Yük 12voltta 1A çekecek yük olabilir. Şerit LED takıp sabaha kadar yakabilirsiniz.
İlk şarjdan sonra iç drencini ölçmek için düzenek kurun. 2Ampere kadar olan yüklerle akım ölçerken gerilim düşümünü tespit edeceksiniz. Gerilim farkını yük akımına böleceksiniz.
En az 3 defa deşarj ve full şarj sonrası. Tekrar iç drenç ölçün.
Akünün kurtulup kurtulmadığını anlarsınız.
Not: Ölü akü ve sağlam eski akü için bu işlemi yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

dijital74

UPS nin içini açtığım zaman bir de şöyle bir şey fark ettim. Bu aküler büyükçe bir trafo ile yan yana. Trafo normal kullanımda (inverter çalışmazken) acayip ısınıyor ve ısı aküleri de ısıtmış. Yeni aküleri ups'nin dışına taşımayı düşünüyorum.

Isınma kuru aküleri olumsuz etkiler mi ? Ne diyorsunuz ?

fahri-

Akü ve pillerin en büyük düşmanı ısıdır. Akü ortamini mümkün olduğunca 25 derecelerde tutmalı.

quarko

Alıntı yapılan: dijital74 - 19 Eylül 2023, 14:08:58UPS nin içini açtığım zaman bir de şöyle bir şey fark ettim. Bu aküler büyükçe bir trafo ile yan yana. Trafo normal kullanımda (inverter çalışmazken) acayip ısınıyor ve ısı aküleri de ısıtmış. Yeni aküleri ups'nin dışına taşımayı düşünüyorum.

Isınma kuru aküleri olumsuz etkiler mi ? Ne diyorsunuz ?

Isınma meselesi, aküleri olumsuz etkiler hocam. Dışarı taşımak faydalı olacaktır. UPS lerde bir grup içerisindeki bir akü bozulsa, aynı baraya bağlı diğer aküleri de bozar. Bu yüzden hepsini değiştirmek gerekir.

Kuru tip aküleri şarj ederken de normal şarj durumunda, Ah değerinin %10 akım değeri ile şarj edilir. Hızlı şarj durumunda ise %20 civarına çıkılabilir.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."