1Ghz Sinyal Üretme ve Bu Sinyali Geri Okuma

Başlatan gold3nnn, 19 Eylül 2023, 20:26:24

gold3nnn

Merhabalar herkese.
Bir proje için 1 GHz lik bir mikrodalga sinyali üretip bu sinyalin geri yansımasını okumam gerekiyor. Sinyal üretme ve okuma tarafında çok bilgi sahibi değilim. Önerebileceginiz kaynak ve deneyimli kişilerden tavsiyeler istiyorum.
Herkese teşekkürler şimdiden..
Örnek olarak mikrodalga sinyal ile hareket algılayan devreler var ama bana 1Ghzlik bir sistem gerekli .

makdeniz

Benim açından ciddi yüksek bir frekans hadi bir şekilde ürettik diyelim ama geri okuması acaba nasıl yapılır ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

triyak

Ne için üretmek istiyorsunuz? nerede kullanacaksınız?
Geri yansımadan kastınız nedir? swr mi?
Ad9914 tarzı bir dds ile 1ghz sinyali üretebilirsiniz.

fide

Baran Ekrem bitirme tezi radar sistemleri ve anteni üzerine idi.
Hem üretme hem de yansıyan sinyali okuma konusunda çalışma yaptı diye biliyorum.

Forum yada discord kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Discord ictr.club kanalı
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

gold3nnn

Alıntı yapılan: wanted0035 - 19 Eylül 2023, 22:13:57Ne için üretmek istiyorsunuz? nerede kullanacaksınız?
Geri yansımadan kastınız nedir? swr mi?
Ad9914 tarzı bir dds ile 1ghz sinyali üretebilirsiniz.

Basit bir nem sensörü yapmak istiyorum aslında. Piyasada bulunan ve insan algılamak için kullanılan cihazlarla benzer mantıkta çalışacak diye düşünüyorum. Onlar da doppler etkisi prensibi ile çalışıyor. Ama mesafeleri çok uzun bunun için dalga boyunu düşük tutarak yaklaşık yarım metredeki bir malzemenin nemini ölçmek için kullanacağım

20 Eylül 2023, 06:25:57
Alıntı yapılan: fide - 19 Eylül 2023, 22:16:48Baran Ekrem bitirme tezi radar sistemleri ve anteni üzerine idi.
Hem üretme hem de yansıyan sinyali okuma konusunda çalışma yaptı diye biliyorum.

Forum yada discord kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Discord ictr.club kanalı

Teşekkür ederim araştıracağım.