BC337 transistorler bozuluyor

Başlatan Muyat, 20 Eylül 2023, 14:13:02

Muyat

Merhabalar.Resimdeki 12v otomobil rölesiyle 12v dc motor yön kontrolü yapıyorum.
Röle bobininin çektigi akım 130ma falan..Yani bc 337 transistörler fazlasıyla yeter diye düşünüyorum.
İki seferdir transistorler bir süre sonra aynı anda bozuluyor..Bunun nedeni ne olabilir.röle bobin uçlarında sadece 1n4001 diyot var..Bu diyotlar görüldügü gibi bobin uçlarına çok yakın değil.Bununla ilgisi olabilir mi?
Pic beslemede 7805 var.

yas

Transistörlerün yönünü pcb yerleşimindeki gibi yapıyorsanız emitör ve kollektör ters denk geliyor. Bunu bir teyit edin öncelikle.

Muyat

Hayır ona özellikle dikkat ediyorum.Transistörün yönü datasheetteki gibi.

mehmet

Buradaki resme göre mi baktınız?

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Erol YILMAZ

Röle açılıp kapanırken
collector pinini skopla inceleyin,

Sonra da Uf4007 gibi hızlı bir diyot takıp inceleyin.

digi_micro

PCB den pek seçilmiyor. 1n4007 yad uf4007 rölenin iki bobin ucuna bağlı olmalı.

pwm.c

Daha önceleri bir akü test cihazı onarmıştım. 12v 70A oto rölesini süren C8050 transistörler bozulmuştu. röle akımı 230ma görünüyordu.
bozulma nedeni ya röledeki yüksek enerji yada sahte malzeme. eğer senin sorunun röledeki enerji ise röle bobinlerine paralel bağlı diyotlarla birlikle 47uf bir kondansatör ekle önemli etkisi olacaktır.
transistör olarak BC639 tercih edebilirsin ama bunun bacak bağlantı sıralaması farklı.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Muyat

Alıntı yapılan: pwm.c - 20 Eylül 2023, 20:45:51Daha önceleri bir akü test cihazı onarmıştım. 12v 70A oto rölesini süren C8050 transistörler bozulmuştu. röle akımı 230ma görünüyordu.
bozulma nedeni ya röledeki yüksek enerji yada sahte malzeme. eğer senin sorunun röledeki enerji ise röle bobinlerine paralel bağlı diyotlarla birlikle 47uf bir kondansatör ekle önemli etkisi olacaktır.
transistör olarak BC639 tercih edebilirsin ama bunun bacak bağlantı sıralaması farklı.

Bugun benzer bir kartta ben de bd681 transistoru gördüm..En az 3 yıl çalışmış.
47uf diyota seri mi olcak,yoksa bobine paralel mi olcak?

pwm.c

paralel bağlanacak.
örnek şemadaki gibi yapabilirsin:

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-