Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

18F6722 ADC

Başlatan ChiliPepper, 28 Eylül 2023, 10:11:08

ChiliPepper

Merhaba, 18f6722 entegresi ile adc okumaya çalışıyorum. Adc okumak için "setup_adc_ports(AN9)" diyerek direk AN9 kanalını set edemiyor muyum AN0_TO_AN9 mu yapmam gerekli acaba diğer pinleri digital i/o olarak kullanıyorum yaparsam sıkıntı çıkarır mı teşekkürler.

fahri-

Önce neden böyle bir eski entegre ile uğraşıyorsunuz. Bir sürü pin to pin uyan yeni entegre çıktı.
Sorunuza gelirsek: Bu eski entegrelerde ADC ler tek başına seçilemiyor (yenilerde istediğin gibi seçebilirsin.)
AN9 u adc olarak kullanabilmek için AN0-AN9 tüm portları analog yapmalısın. SETUP_ADC_PORTS(AN0_TO_AN9). Tek adc kullanacaksan eğer tasarımını AN0 ı kullanacak şekilde tasarlamalısın. O zaman sadece SETUP_ADC_PORTS(AN0) yapabilirsin. Diğer portları GPIO olarak kullanabilirsin.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: fahri- - 28 Eylül 2023, 11:17:58Önce neden böyle bir eski entegre ile uğraşıyorsunuz. Bir sürü pin to pin uyan yeni entegre çıktı.
Sorunuza gelirsek: Bu eski entegrelerde ADC ler tek başına seçilemiyor (yenilerde istediğin gibi seçebilirsin.)
AN9 u adc olarak kullanabilmek için AN0-AN9 tüm portları analog yapmalısın. SETUP_ADC_PORTS(AN0_TO_AN9). Tek adc kullanacaksan eğer tasarımını AN0 ı kullanacak şekilde tasarlamalısın. O zaman sadece SETUP_ADC_PORTS(AN0) yapabilirsin. Diğer portları GPIO olarak kullanabilirsin.

Teşekkürler. Aslında durum şöyle gelişti 16f1947 kullanıyordum hafıza yetmedi onun yerine 18f67k22 kullandım  genel olarak pinler tuttuğu için. Onda da nedenini çözemediğim bir resetleme problemi çıkınca acaba dedim envreg, vcap tarzında daha önce kullanmadığım pinler vardı onlar boşta kaldığı için mi bu sorunu yaratıyor diyerek 18f6722 ile deneyeyim dedim tek başına adc seçilmediğini  bilmiyordum.

mehmet

Alıntı yapılan: ChiliPepper - 28 Eylül 2023, 14:33:41Teşekkürler. Aslında durum şöyle gelişti 16f1947 kullanıyordum hafıza yetmedi onun yerine 18f67k22 kullandım  genel olarak pinler tuttuğu için. Onda da nedenini çözemediğim bir resetleme problemi çıkınca acaba dedim envreg, vcap tarzında daha önce kullanmadığım pinler vardı onlar boşta kaldığı için mi bu sorunu yaratıyor diyerek 18f6722 ile deneyeyim dedim tek başına adc seçilmediğini  bilmiyordum.

İlgili mcu kataloğunda, ADCON1 bölümüne bakınız.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr