Atmega328P de AVCC pini boşta bırakılabilir mi?

Başlatan Mr.Thinking, 29 Eylül 2023, 15:40:09

Mr.Thinking

Atmega328p deki AVCC pinini analog giriş kullanmadığım için boşta bıraksam sorun çıkarır mı?
ego=1/Knowledge

Epsilon

Yabancı forumlarda"ADC yi kullanmasanız bile boşta bırakılmaz" diye notlar var

SERRO EFE

Neden boş bırakma ihtiyacı var ki.Tasarım yapılırken unutulduysa anlarım ama doğru olanın voltajda olması diye biliyorum.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 29 Eylül 2023, 17:27:17Neden boş bırakma ihtiyacı var ki.Tasarım yapılırken unutulduysa anlarım ama doğru olanın voltajda olması diye biliyorum.
24mm çapında 4 katmanlı, tıka-basa dolu bir devre tasarlıyorum. Azaltabileceğim şeylere ihtiyacım var.
ego=1/Knowledge

sadogan

Tagli

Bu tür durumlarda besleme pinlerinin boş bırakılması yanlış olur. Bir arkadaşım zamanında STM32'lerden birinde yine "zaten ADC kullanmıyorum" diyerek analog beslemeyi bağlamamıştı. Sonrasında o pinin PLL'yi beslediği ortaya çıktı.

Genel kural şu: İşlemcinin tüm besleme pinleri (VBAT dahil) mutlaka bağlanmalıdır. Çoğu durumda bunlar GND pinleri ile yan yana olur. Her bir besleme pini ile yanındaki GND pini arasına mümkün olduğunca yakın 100 nF kapasite yerleştirilmelidir.
Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Thinking

Bir durum daha var;
Aşağıdaki fotolarda iki adet promini var. Tasarımımı prototip board üzerinde denemek için gereken atmegaları prominilerden sökmüştüm.
Bu prominilerden birinde atmega328p U-KR var.
Diğerinde ise atmega328p U-TH var.
U-KR olanın pcb sinde 3.pin gnd ye 6. pin VCC ye bağlı iken,
U-TH olanın pcb sinde ise 3 ve 6 pinler boşta bırakılmış.
Fotolarda bu pinler takip edildiğinde rahatlıkla anlaşılıyor.
ATmega328p datasheete baktım ama bunun sebebini anlayamadım.
Promininin aşağıdaki linkte bulunabilen şemasında ise 3 pin gnd de ve 6 Pin ise VCC ye bağlı görünüyor. 
Bu ikisi arasındaki fark nedir?
https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/Arduino-Pro-Mini-schematic.pdf

ego=1/Knowledge

Epsilon

Üstadım,
AVRFreaks sitesinde yazdığına göre  2 ATMEGA chip de aynı hiçbir farkı yok.

GND ve VCC ye bağlı olmamaları ,uzakdoğuda bir yerde imalatı sırasında , sakınca görmemeleri 0 ohmluk jumper direnç vb bir parçayı(eğer varsa bilmiyorum) Çinlinin takmaması böylece örneğin 500 bin adet imalatta firmaya zaman ve para kazandırdığını düşünen Çinli mühendisler olabilir.

yas

Mcu içerisinde bağlı olduğu için bağlamamış. Mcu yu çıkartıp ölçerseniz tüm gnd ve tüm vcc pinlerinin kısa devre olduğunu ölçersiniz. Çalışır mı evet çalışır. Ama bence hatalı bir yaklaşım.