GPS module şifreli mi?

Başlatan Firzen, 07 Ekim 2023, 05:40:35

Firzen

Herkese merhabalar,

tarım droneu üzerinde bulunan GPS modülün hassasiyeti pek hoşuma gitmedi. Araştırma konusu olarak kendi filtremi deneyip yüklemeyi planlıyorum. Ama GPS'in ne bir ismini tam biliyorum ne de modelini.

Öncelikle GPS üzerinde 3 kablo var kutusunu açtığım zaman bunlar 5V GND TX olarak görünüyor. (RX pini yok)

Sonrasında ise amacım ham TX datasını okumak ve filtremi Raspi ile uygulamak. İşin ilginç kısmı ise buradan sonra başlıyor. Okumaya çalıştığım data bir GARİP.

Büyük ihtimaller Baudrate diyeceksiniz. Cevap veriyorum tüm baudrate'leri denedim.

Teşekkürler.
Kararsız...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Firzen - 07 Ekim 2023, 05:40:35Herkese merhabalar,

tarım droneu üzerinde bulunan GPS modülün hassasiyeti pek hoşuma gitmedi. Araştırma konusu olarak kendi filtremi deneyip yüklemeyi planlıyorum. Ama GPS'in ne bir ismini tam biliyorum ne de modelini.

Öncelikle GPS üzerinde 3 kablo var kutusunu açtığım zaman bunlar 5V GND TX olarak görünüyor. (RX pini yok)

Sonrasında ise amacım ham TX datasını okumak ve filtremi Raspi ile uygulamak. İşin ilginç kısmı ise buradan sonra başlıyor. Okumaya çalıştığım data bir GARİP.

Büyük ihtimaller Baudrate diyeceksiniz. Cevap veriyorum tüm baudrate'leri denedim.

Teşekkürler.

baudrate ve ikinci ihtimal de rs232 nin diğer haberleşme fonskiyonlarını seçmiş olabilirler.. 7 bit paratiy bit stop vs gibi

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: Firzen - 07 Ekim 2023, 05:40:35Herkese merhabalar,

tarım droneu üzerinde bulunan GPS modülün hassasiyeti pek hoşuma gitmedi.

Bulunduğunuz yerde bir İLTER olmasın. Bilidiği üzre bu anti drone cihazı GNSS spoffing ve jamming yapıyor. I2C denediniz mi? bazı modeller artık sadece I2C arayüzlü olabiliyor.

MCansız

gps cihazının AT komutları veya ASCII data gönderdiği kesin mi? kendi uart haberleşme protokolu yazmış olabilir bu veriler size anlamız gelebilir bu verilesi hex formatta bakıp sürekli tekrarlayan bir komut yada header var mı buradan yola çıkılabilirsiniz. Bir ihtimal gps verileri SHA256 vb şifreleme algoritması ile gönderiyor olabilir.

Emre_Tuncay_

Modülün içini açıp marka modelini öğrenin veya internette bu modülün içindeki GNSS'in ne olduğunu belirten bir kaynak bulunabilir. Öbür türlü bilmediğiniz bir protokolü bu şekilde parse etmek zor olacaktır.

Tarım drone'nunda otopilot olarak ne var tam bilmiyorum ama hassasiyeti iyileştirmek için RTK destekli GNSS kullanabilir veya yapabilirsiniz. Ardupilot destekli bir otopilot varsa işiniz kolay.

07 Ekim 2023, 22:40:54
Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 07 Ekim 2023, 13:02:51Bulunduğunuz yerde bir İLTER olmasın. Bilidiği üzre bu anti drone cihazı GNSS spoffing ve jamming yapıyor. I2C denediniz mi? bazı modeller artık sadece I2C arayüzlü olabiliyor.

Drone'nunuz konumunu Ankara Esenboğada gösteriyorsa bilinki bu tarz birşey var. :)

striger

ublox un neo serisi bir moduldur muhtemelen. ubx binary protokolunu kullanıyordur

argeman

Yüksek ihtimal NEO M8N, U-center v22.07 versiyonunu pc nize kurun, usb-serial çeviriciniz var ise modülün tx çıkışını çeviricinin rx girişine bağlayın, daha sonra u-center programı içerisinden önce doğru usb portunu seçin, daha sonra kare dalga iconundan tek tek baudrate leri deneyin, büyük ihtimal 38400 dür, View-Configuration file-Prt(ports) bölümünden kontrol edin, Wiev-packet console dan gps verilerinin (NMEA) gelip gelmediğine bakın.

Firzen

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 07 Ekim 2023, 22:37:42Modülün içini açıp marka modelini öğrenin veya internette bu modülün içindeki GNSS'in ne olduğunu belirten bir kaynak bulunabilir. Öbür türlü bilmediğiniz bir protokolü bu şekilde parse etmek zor olacaktır.

Tarım drone'nunda otopilot olarak ne var tam bilmiyorum ama hassasiyeti iyileştirmek için RTK destekli GNSS kullanabilir veya yapabilirsiniz. Ardupilot destekli bir otopilot varsa işiniz kolay.

07 Ekim 2023, 22:40:54
Drone'nunuz konumunu Ankara Esenboğada gösteriyorsa bilinki bu tarz birşey var. :)

Hocam istese de gösteremez ben Amerikada yaşıyorum

08 Ekim 2023, 22:24:09
Alıntı yapılan: argeman - 08 Ekim 2023, 03:22:54Yüksek ihtimal NEO M8N, U-center v22.07 versiyonunu pc nize kurun, usb-serial çeviriciniz var ise modülün tx çıkışını çeviricinin rx girişine bağlayın, daha sonra u-center programı içerisinden önce doğru usb portunu seçin, daha sonra kare dalga iconundan tek tek baudrate leri deneyin, büyük ihtimal 38400 dür, View-Configuration file-Prt(ports) bölümünden kontrol edin, Wiev-packet console dan gps verilerinin (NMEA) gelip gelmediğine bakın.

Dediğiniz gibi yapacağım sanırım bundan kaynaklı olabilir.

Bu durumda benim işlediğim veri için tekrar bu şekilde encode etmem gerekecek bunun için bir kütüphane var mı pythonda?
Kararsız...

argeman

Python da malesef bilmiyorum, fakat aşağıdaki gibi cümle almanız gerekir, arduino için kütüphane var, veya sizde istediğiniz veriyi alabilirsiniz,
şemada hız bilgisi görünmüyor, onuda alabilirsiniz.

dumansiz

Logic analyzer ile veriyi yorumlamayı denediniz mi? "Autobaud" özellikli olanlar baudu tahmin edebiliyordu. Belki "protocol analyzer" özelliği olan cihazlar da vardır. Onlar daha da iyi olur.  @MCansız 'ın bahsettiği şifreleme ihtimaline ben de katılıyorum.

kimlenbu

Bence siz USART verisi gibi okuyorsunuz ama veri aslında rs232, sinyali tersleyip okuyun.

Emre_Tuncay_

Alıntı yapılan: Firzen - 08 Ekim 2023, 22:23:09Hocam istese de gösteremez ben Amerikada yaşıyorum

Olayda o işte Amerikada olan sizi Türkiyede gösteriyor. :D

https://turkdeniz.com/gemilerin-konumu-ankara-esenboga-havalimani-olarak-gorunuyor-iste-nedeni

MC_Skywalker

Bu İLTER yüzünde drone uçurmuyorum. Zamanında aldım ticari lisas öyle cüzdanın içinde yatıyor. Bazı yerlerde süreki yasak varken bazı yerlerin yasak durumu günlük değişiyor.

Mucit23

Hocam bende drone ile çekimler yapıyorum ara ara. İlter İstanbul da büyük sıkıntı. Ama çekim yapanlar ilter, yasak vs hiçbir şey dinlemiyor. Uçuş yapanların %99,99'u kaçak uçuyor. SHGM den kırmızı bölgeler için izin almak zaten imkansız gibi bir şey

Firzen

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Ekim 2023, 12:24:24Hocam bende drone ile çekimler yapıyorum ara ara. İlter İstanbul da büyük sıkıntı. Ama çekim yapanlar ilter, yasak vs hiçbir şey dinlemiyor. Uçuş yapanların %99,99'u kaçak uçuyor. SHGM den kırmızı bölgeler için izin almak zaten imkansız gibi bir şey

Merhabalar;

Son durum hakkında bilgi vereyim istedim. Elimdeki isimsiz GPS UBLOX değilmiş. Bu yüzden içini çözemedik bunun yerine UBlox olan başka bir GPS module aldık ve çalıştırdık.

Bu %99 kaçak muhabbeti ilgimi çekti. UK'de ve US'de drone uçurdum. Her ne kadar drone uçurma lisansım olsa da 250gr altında drone uçurduğum için hiç sorun yaşamadım. TR'de acaba aynı muhabbet olabilir mi? Sanırım 500gr muhabbeti vardı bir zamanlar.

Kararsız...