Step Down Converter Hakkında (10A)

Başlatan oguztkn, 16 Ekim 2023, 01:29:14

oguztkn

Arkadaşlar Merhaba,

LM2596 mantığında fakat giriş voltajı 60v'a kadar step down converter arıyorum. Güç olarak da 10A olmasını istiyorum. Şema konusunda yardımınızı rica edeceğim.

Şimdiden Teşekkürler İyi Çalışmalar...

fide

Rd6018 yada Rd6024 güç kaynakları üzerinde genelde TL494/TL594 çip ile pwm yapılıyor. Bulabilirseniz şematiklerini inceleyin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ibocakir

60V giriş ve 10A çıkış değeri dcdc regülatörler için biraz yüksek.

Mosfeti harici süreceğiniz DCDC buck controller kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

ti DCDC Buck Controller

Örneğin: LM5145

oguztkn

Resimdeki buck controller'ı tedarik anlamında da ulaşımı kolay olması nedeniyle kullanmayı seçeceğim. Fakat resimdeki şema 3A ve 12v çıkış için ayarlı. Buradaki akımı yükseltmem için mosfet ve diyoların haricinde değiştirmem gereken parça nedir acaba ? Bir de şunu kullan diyebileceğiniz bir mosfet var mıdır ? Son olarak çıkışı ayarlamak için R8 direnci ile oynamam yeterli olacak sanırım ?

gevv

Biraz daha basit, tahminen daha ucuz malzemeler ile yapıan uygulama;

(çalışıyormu bilmiyorum)

oguztkn

Alıntı yapılan: gevv - 16 Ekim 2023, 16:24:31Biraz daha basit, tahminen daha ucuz malzemeler ile yapıan uygulama;

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(çalışıyormu bilmiyorum)

dediğiniz gibi gayet basit malzeme anlamında da daha uygun. Ama gerçekte kurmadan çalışıp çalışmadığını anlmanın bir yolu yok sanırım ?

gevv

Malzemeler Ltspice veya proteusda varmıdır bilmiyorum ama voltaj ve güç direkt uygulama gerektiriyor bence. Devrenin kaynağı sağlam. Ama denemedim.

oguztkn

Malzemeleri toparlayıp bir deneyeceğim sadece 50uh bobin kısmı için baktım hazır satılan bulamadım elle sarmak gerekecek sanırım ?