Akü ters bağlantı tespiti

Başlatan sedronjames, 18 Ekim 2023, 09:41:34

sedronjames

Bir akü şarj cihazı üzerinde çalışıyorum

İşlemcim akü bağlantısının doğru olduğunu tespit etmeden gücü açmayacak.

Peki akü bağlantısının ters yapıldığını nasıl anlarım.

Negatif gerilim ölçmüyorum. ölçtüğüm akım ve gerilimlerim pozitif.

fikirlerinizi bekliyorum

sağlıklı günler

sezgin05

Şarj devresini akü gerilimine seri bağlı bir diyotla çalıştırın. 

fide

iki adet optokuplör ile çözersiniz.

A ve B ikisi de lojik 1 ise akü bağlı değildir.
A lojik 1 ise akü ters bağlı
B lojik 1 ise akü düz bağlı şeklinde yorum yapabilirsiniz.

Kontaktör yada çift kanal röle ile bağlantıyı bağlayıp kesebilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sedronjames

Alıntı yapılan: fide - 18 Ekim 2023, 10:00:40iki adet optokuplör ile çözersiniz.

A ve B ikisi de lojik 1 ise akü bağlı değildir.
A lojik 1 ise akü ters bağlı
B lojik 1 ise akü düz bağlı şeklinde yorum yapabilirsiniz.

Kontaktör yada çift kanal röle ile bağlantıyı bağlayıp kesebilirsiniz.

öncelikle çok teşekkür ediyorum bayağı bir sorunumu çözdü :)

hocam peki benim şönt amplifier ve gerilim bölücü devrem var akım ve gerilim okuma için. akü ters bağlandığında A ve B lojiklerine göre karar alana kadar benim GND'em ile akünün pozitif geriliminin çakışması sorun yaratır mı?

fide

Alıntı yapılan: sedronjames - 18 Ekim 2023, 10:10:45öncelikle çok teşekkür ediyorum bayağı bir sorunumu çözdü :)

hocam peki benim şönt amplifier ve gerilim bölücü devrem var akım ve gerilim okuma için. akü ters bağlandığında A ve B lojiklerine göre karar alana kadar benim GND'em ile akünün pozitif geriliminin çakışması sorun yaratır mı?

Bu çakışmanın olmaması için ççift kontaklı röle yada kontaktör ile bağlantı yapabilirsiniz.
Aslında Gndnin bağlı olması optoların çalışmasını engellemez ama önlem olarak çift kontaklı röle ile tam izolasyon yapabilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sedronjames

hocam 30 amperleri görebileceğimden dolayı role kullanamıyorum. kontaktör için de hiç alanım yok maalesef. harici bir dc güç kaynağının beslemesini 5V roleden geçirerek kontrolünü yapacağım.

sedronjames

bu şartlar altında akü ve güç kaynağı çıkışları kısa devre olmayacak ama akünün ters bağlanması devrem üzerinde kısa devreye yol açar mı emin olamadım.
sizin fikriniz var mıdır?

fide

yas

İstenilen akü ters geriliminin şarj devresi üzerinde risk oluşturmaması ise en basit yöntem şarj geriliminin anahtarlandığı nokta ile akü terminali arasına akım yönüne uygun diyot kullanmak olur. Ayrıca doğru bağlantıyı anlamak için 2 adet opto giriş kullanmanıza gerek yok. Çünkü bu durumlardan sadece bir tanesi akünün doğru bağlandığını bildiriyor onun dışındaki bütün ihtimallerde güç kapalı kalacağı için tek giriş kullanmak yeterli olacaktır. Eğer kullanıcıya "Akü bağlantısı doğru", "Akü bağlantısı ters", "Akü bağlı değil" şeklinde birden çok uyarı mesajı verilmesi gerekiyorsa o zaman 2 giriş gerekli olacaktır.

sedronjames

fide hocam 5V ucuz röle kullanıyorum.  :'(  :'(

akü bağlı değil ve akü ters bağlı şeklinde 2 adet ledim var

O.KIRATLI

Merhabalar, eğer 0 Volt üzerinde pozitif gerilim varsa doğru bağlıdır. Gerilim yoksa şarj etme! Akünün gerilimi negatife düşmez dolayısı ile tek bir doğru var. Kolay gelsin.

sedronjames

Alıntı yapılan: fide - 18 Ekim 2023, 10:21:10Bu çakışmanın olmaması için ççift kontaklı röle yada kontaktör ile bağlantı yapabilirsiniz.
Aslında Gndnin bağlı olması optoların çalışmasını engellemez ama önlem olarak çift kontaklı röle ile tam izolasyon yapabilirsiniz.

dediğiniz gibi hocam. güç kaynağı ile akü arasında kontaktör koymak zorunda olduğumu anladım.

mfurkan7

Merhabalar,
Internette p-kanal MOSFET ile ters gerilim korumasinin yapildigini görmüstüm. Isinizi görür mü bilmiyorum. Bir bakin isterseniz.

https://hackaday.com/2011/12/06/reverse-voltage-protection-with-a-p-fet/

ilyas KAYA

35Amperlik bir tane kopru diyot koyun isterse ters bağlasın  :)

gevv

Geçenlerde 2 tane aynı model black decker akü şarj cihazı tamir etmiştim çıkışta röle vardı ikinci optoda ters bağlantı ve diğer şeyler için kullanılıyor olabilir. Birde eksi hat mosfet üzerinden geçiyordu sanırım (spark kesme, akım vb.için olabilir) .  İşe yarayacağını  bileydim net resim çeker şema çıkartırıdım :)

Yazışmalardan kalan resimler (kurcalandığı için baya soru cevap yapmıştım) (belki fikir verir) ;