Devrede 220V bağlı olan sigortaların kontrolü ?

Başlatan gold3nnn, 23 Ekim 2023, 22:41:52

gold3nnn

Merhabalar;

Bir projede devrede bulunan 220V bağlı olan sigortanın kontrolünü yapmam lazım. Sigortadan birden çok var.

Kontrol için pc814 led uçlarını bir kaç tane direnç bağlarım diye düşünmüştüm ama bir kaç forum sitesinde bunun sorun olduğunu dile getirmişler.

Opto tarzı bir komponent ile bunu algılayıp işlemciye aktarmam gerek.

Her türlü fikre açığım.

Şimdiden teşekkürler.

Edit:
Bu şekilde bir devre önermişler sizlerin görüşleri nelerdir.

mehmet

PC814 kullanacaksanız köprü diyota
gerek yok.
Opto kolektör ucundaki direnci çıkarıp
Vcc ye direkt bağlayın ve emiter - GND
arasına bağlayın. Referans noktasını da
buna göre değiştirin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

gold3nnn

Yanıtınız için teşekkür ederim. Peki pc814 led girişindeki 390K direnç uygun mudur koruması için yeterli mi ya da ledin iletime geçmesi için. 220V sinyalin herhangi bir noktasında sinyal almam yeterli benim için.
led girişindeki 390K varken opto ledinin üzerinden yanlış hesaplamadıysam 311/390 = 0,7mA gibi bir amper geçiyor.

neccarzade

Direnç değeriniz makul bir değer olmakla beraber size tavsiyem 1/4 watt ve yukarisinda güce sahip 2-3 direnç ile iletmeniz gücü. Hatta 3 tane 220k direnç baglamanizi öneririm. Optonun da If akımına bakmanız lazım tabii ki de.

gold3nnn

IF akımı dökümanda 50mA olarak görünüyor. kafamı karıştıran noktada tam olarak bu 390K bile kullansam 0,8mA çıkıyor If akımı. ac olunca acaba farklı mı hesaplanıyor bu değerler.

power20

LED akımı 50mA seçilemez. Çok yanlış olur. Belki maksimum akım belirtilmiş bu yüzden yanıltmış

Algılama için 2mA fazlasıyla yeterlidir.  150k..180k direnç takılır.

LED seri Dirençle sigortaya paralel bağlanır. Sigorta attığı zaman LED aktif olur. Yük anahtarı açık olma durumu için ayrıca sigorta sonrasından toprağa  doğru bir direnç takılabilir. O da LED direncine benzer değerde olur. Fazlasına ihtiyaç yok.

Kolektör 10k.. 33k ile 5volta bağlı olsun

Ac optoya da gerek yok. Normal opto LEDine ters diyod paralel bağlanır

gold3nnn

Alıntı yapılan: RS232 - 24 Ekim 2023, 01:25:27LED akımı 50mA seçilemez. Çok yanlış olur. Belki maksimum akım belirtilmiş bu yüzden yanıltmış

Algılama için 2mA fazlasıyla yeterlidir.  150k..180k direnç takılır.

LED seri Dirençle sigortaya paralel bağlanır. Sigorta attığı zaman LED aktif olur. Yük rezistif değilse ayrıca yüke paralel direnç takılabilir. O da LED direnci gibi olur. Fazlasına ihtiyaç yok. 1ma bile yeterli

Kolektör 33k ile 5volta bağlı olsun

Ac optoya da gerek yok. Normal opto LEDine ters diyod paralel bağlanır

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Teşekkür ederim verdiğiniz  bilgiler için. Konuyu Kapatıyorum bu vakitten sonra  :)

s54orth

Yardımcı kontaklı sigortalar var. Kuru kontağa sahip. Tavsiye ederim

power20

Sigorta kontrolü için sadece şebeke algılama devresi kullanılabilir. Sigorta attığı zaman şebeke gerilimi ulaşamayacağı için dolaylı yoldan sigorta algılama sağlanmış olur.

İşler karışıyor... Elektrik kesilmiş durumunda bir karar vermek açısından sigorta öncesinden de okuma yapmak gerekir. Devrenin pilden beslendiği varsayılarak...

gold3nnn

Alıntı yapılan: RS232 - 24 Ekim 2023, 10:31:47Sigorta kontrolü için sadece şebeke algılama devresi kullanılabilir. Sigorta attığı zaman şebeke gerilimi ulaşamayacağı için dolaylı yoldan sigorta algılama sağlanmış olur.

İşler karışıyor... Elektrik kesilmiş durumunda bir karar vermek açısından sigorta öncesinden de okuma yapmak gerekir. Devrenin pilden beslendiği varsayılarak...

Devre sadece 24v veren bir güç kaynağından besleniyor ve aynı fazdan güç alıyor. Sadece sigortanın önünden okumam yeter diye düşünüyorum ama sizin 100k dan oluşan 3 direnç grubundan oluşan devreyi kullanacağım çok teşekkür ederim

asma

Alıntı yapılan: EGE - 24 Ekim 2023, 17:52:01

Bu bağlantı DC için çok kullanışlı.
Farklı çalışma voltajları olan farklı renklerdeki LED ler paralel bağlanınca önce düşük iletim voltajı olanı yanar.
Normalde kırmızı yanar , sigorta atınca yeşil. (olmadı mı)
Kırmızı LED e seri diyot bağlarsak iletim voltajı yeşilden fazla olur. (normalde yeşil , atık ise kırmızı oldu)

Ancak şebeke geriliminde kullanmak için ters ve yüksek gerilim için koruma gerekir. Diyot eklemek gerekiyor yine. Pratik ve kullanışlı tarafı azalıyor maalesef.

Epsilon