Delta Asda B2 Servo Sürücü Pozisyon Kontrolü

Başlatan Mucit23, 26 Ekim 2023, 14:26:45

Mucit23

Selamlar

Delta ASDA B2 Servo sürücü ile basitçe pozisyon kontrolü yapmaya çalışıyorum. Modbus üzerinden konum bilgisi vereceğim. Elimde gerekli donanım var. Servo sürücüye motor ve RS485 bağlantılarını yapıp butonlarla Servoyu JOG modun da çalıştırdım.

Aynı şekilde internetten izlediğim videolarla yine ASDA SOFT V5 yazılımı ile servoyu jog modda çalıştırdım.

Sorunum Servoyu pozisyon kontrolünde çalıştırmak istiyorum. Servoya vereceğim +-XXXXXX pozisyonuna otomatik olarak gitmesi gerekiyor. Bunun için parametreleri nasıl ayarlayacağımı çözemedim.

Bu konuda bilgisi olan var mı?

Teşekkürler.

gokhangokcen

Üstad, belki yardımcı olur. linkte sürücü ile ilgili bağlantıların ve Modbus Register Tablosu bilgileri var. Başka yerede ekledim direkt indirmek istersen indirebilirsin.

ASDA-A2 ve ASDA-B2 Sürücülerde Modbus Haberleşme_rev1.0.pdf -  710 KB
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

Melih1802

DELTA foruma yazarsanız çok kısa sürede çalışanından cevap alabilirsiniz.

Mucit23

Delta Forum sayfasında araştırma yaptım biraz. Bazı kişiler Delta ASDA B2 serisinin Doğrudan RS485 üzerinden pozisyon ve hız parametrelerinin değiştirilemediğini yazmış ASDA A2 serisine yönlendiriyorlar.

Okan AKÇA

Model olarak bilmiyorum ama servo konumunu ilgili registerlere yazarak  periyodik istediğinizi yaptırmak mümkün. Yada pals girişlerinle kendinizde kontrol edersiniz. Ben yapacak olsam pals girişlerinle yapardim.

Mucit23

Hocam bunu düşündüm ama isteyeceğim bir yöntem değil. Donanımsal olarak beni çok uğraştırır. Benim işim sadece Bilgisayar yazılımı. Sürücü de bilgisayar ile haberleşiyor. Eğer konum işini çözersem istediğim bilgisayar yazılımını yapmam en fazla 1 gün alır.

Okan AKÇA

Yanlış hatırlamıyorsam e-cam olması lazım. Delta forumda bununla ilgili doküman muhakkak vardır. Hmi servo kontrol diye aratırsaniz bulabilirsiniz.