ACS712-5B İle AC Akım Ölçme Sorunu

Başlatan gold3nnn, 30 Ekim 2023, 23:10:00

gold3nnn

Herkese Merhaba;

ACS712 ile hız ayarlı (tetikten) el matkabının akımını ölçmeye çalışıyorum. Matkap 220V 300W pens ampermetre ile akımını ölçtüğümde boşta max. 1.3A çektiğini görüyorum.

Bu devrede hem ACS712 hemde stm32f103 hazır devre olarak kullanarak deneme yaptım şematikte kurmuş olduğum devre yapısı var sadece.
Bu devreye matkap tetik neredeyse sona basılıncaya kadar akımı lineer olarak arttırıyor buraya kadar sorun yok kalibre edebiliyorum ve pens ampermetre ile doğru değer gösteriyor. ADC den okuduğum değer ise sürekli artıyor ve 3100 olan boşta verdiği 2,5v değeri neredeyse 3,3volta yaklaşıyor.
Sona yaklaştıkça okudğum değer 3100 değerinden daha aşağıya doğru çekiliyor. Tetiğe tam bastığımda ise ADC den 2100 değerini okuyorum. yani sanki akım bir anda yön değiştiriyor. Bunu çözemedim.

Aşağıda 2. devrede ise tetik neredeyse sona yaklaşmaya başladığında akım vermeye başlıyor ve neredeyse pens ampermetre ile aynı değeri görüyorum.

Ayrıca her iki devre de de rezistanslı bir alet çalıştırırsam doğru akım değerini veriyor.

ADC den değerleri sınır değer olan 3100 değerinden büyük ise 500ms boyunca toplayıp (her 1 msde) ve 500 bölerek ortalama alıyorum
Kaçırdığım bir yer var ama göremedim sanki yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

dnacikaya

Filtre kondansatörünü 470NF kullanmak sorunu çözebilir. Endüktif yük için 1NF yetersiz kalmış olabilir. 470nf ile sorun çözülmezse bir opamp ile işlemci adc sine giriş yapmayı deneyin.

gold3nnn

Alıntı yapılan: dnacikaya - 30 Ekim 2023, 23:40:23Filtre kondansatörünü 470NF kullanmak sorunu çözebilir. Endüktif yük için 1NF yetersiz kalmış olabilir. 470nf ile sorun çözülmezse bir opamp ile işlemci adc sine giriş yapmayı deneyin.

Cevabınız için teşekkür ederim. 470nF ile deneme yapabilirim ama 1nF sadece filtre için devre önerilen IC üzerinde filtre pinine takılan bir kapasitör. ilk devrede kullanılan kapisitör 100nF kutupsuz. 470nF bu kadar etkiler mi kesinlikle deneyeceğim. Ayrıca işlemci ADCsinin 2,5V altında olduğu bir anda opamp nasıl bir hareket sergileyecek bunu öğrenmek istiyorum. opamplar ile ilgili bilgim giriş seviyesinin biraz üzerinde sadece.

dnacikaya

Hesaplamasında 2.5 volt referans olarak hesaplanıyor. Akım çekilmiyorsa 2.5 volt veriyor. Yani -5 +5 amper ölçüm ile ac veya dc ölçüm yapabiliyor. Linkte ayrıntılar var.

https://www.ercankoclar.com/2018/05/acs712-akim-sensoru-kontrolu-mikroc-kutuphanesi/#acs712-akim-nasil-hesaplanir
Opamplı şu devreyi kullanabilirsiniz, opamp komparatör olarak kullanılmış. Gerilim bölücü dirençlerdeki 2.5 volt ile acs712 çıkış voltajını karşılaştırıyor.

gold3nnn

Alıntı yapılan: dnacikaya - 30 Ekim 2023, 23:57:00Hesaplamasında 2.5 volt referans olarak hesaplanıyor. Akım çekilmiyorsa 2.5 volt veriyor. Yani -5 +5 amper ölçüm ile ac veya dc ölçüm yapabiliyor. Linkte ayrıntılar var.

https://www.ercankoclar.com/2018/05/acs712-akim-sensoru-kontrolu-mikroc-kutuphanesi/#acs712-akim-nasil-hesaplanir
Opamplı şu devreyi kullanabilirsiniz, opamp komparatör olarak kullanılmış. Gerilim bölücü dirençlerdeki 2.5 volt ile acs712 çıkış voltajını karşılaştırıyor.

Teşekkür ederim. Elimde lm358 var sanırım yaklaşık aynı işi görür diye düşünüyorum. Deneyip sonuçları paylaşacağım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: gold3nnn - 31 Ekim 2023, 00:11:03Teşekkür ederim. Elimde lm358 var sanırım yaklaşık aynı işi görür diye düşünüyorum. Deneyip sonuçları paylaşacağım.

LM 358 yerine rail-to-rail opamp kullanmazsan 5v beslemeyle verimli sonuç alamazsın.
LM358 datasheet e baktığında + beslemenin altında ve - beslemein üstünde çıkş verdiğini voltajın kırpıldığını göreceksin.

gold3nnn

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 01 Kasım 2023, 16:19:58LM 358 yerine rail-to-rail opamp kullanmazsan 5v beslemeyle verimli sonuç alamazsın.
LM358 datasheet e baktığında + beslemenin altında ve - beslemein üstünde çıkş verdiğini voltajın kırpıldığını göreceksin.

Rail to rail opampda olsa sinüs dalgası yüzünden net bir akım okuyamıyorum şimdi sıra bunda. Teşekkürler cevabınız için 🤝

dnacikaya

En iyisi acs712 çıkışını osiloskop ile gözlemleyin. Matkap çalıştırma kademesinde neler yaşandığını görürsünüz.
Kullandığınız matkabın içinde filtre kondansatörü varmı kontrol edin, yoksa hatta bir snubber devresi veya 275 volt varistör takılıp denenebilir.
Isıtıcı ile hatasız ölçüm yapmışsınız, matkap ölçümünüzü alt üst ediyor sanki.

gold3nnn

Alıntı yapılan: dnacikaya - 01 Kasım 2023, 23:24:12En iyisi acs712 çıkışını osiloskop ile gözlemleyin. Matkap çalıştırma kademesinde neler yaşandığını görürsünüz.
Kullandığınız matkabın içinde filtre kondansatörü varmı kontrol edin, yoksa hatta bir snubber devresi veya 275 volt varistör takılıp denenebilir.
Isıtıcı ile hatasız ölçüm yapmışsınız, matkap ölçümünüzü alt üst ediyor sanki.

Kesinlikle matkap ölçümü alt üst ediyor osilaskop ile inceleyeceğim ama öncesinde şunu farkettim matkabın yavaş kademesinde bulunan 1 adet diyot var ve eksi alternansı kırpıyor. bu diyotun başa bela olduğunu gördüm. Tam hızda çalışırken akım düzgün okuyabiliyorum. Bu konu üzerinde duruyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: gold3nnn - 01 Kasım 2023, 20:23:56Rail to rail opampda olsa sinüs dalgası yüzünden net bir akım okuyamıyorum şimdi sıra bunda. Teşekkürler cevabınız için 🤝
Muhtemelki probleminiz fırçalı motor sebebiyle oluşan aşırı parazitik pik pulsler sebebiyledir.
PI Filtre öneririm. Matkabı filtrenin bir tarafına akım ölçerinizi diğer tarafa bağlarsanız probleminiz ortadan kalkacaktır zannımca.
Bir başka çözüm olarak ta hazır trafo kondansatör gurubundan oluşan filtre sistemini düşüne bilirsiniz.