Piezo buzer için bobin önerisi

Başlatan merve damar, 07 Kasım 2023, 10:43:09

merve damar

Selam herkese,
Piezodan yüksek tiz bi ses elde etmek istiyorum, resimdeki boyutlarda smps trafosu denedim, Güzel ses aldım, bu gibi trafoyu türkiyeden alabilceğim bir yer var mı? ya da daha küçük bobin boyutlarında da yüksek ses elde edebilir miyim? ve bunların sarımı ne olmalıdır? Yardımcı olabilir misiniz 

0M42

Karaköyde özellikle yüksek frekans trafoları, nüveleri vs. satan bir dükkan var orada bulursunuz. Hattaı kartviziti de vardı bende bulursam eklerim.

Çok adet gerekli değilse arızalı smps beslemelerden de sökülebilir. Sarım konusuna bir şey diyemeyeceğim muhtemelen bir hesabı vardır okadar teknik bilgiye sahip değilim.

mustafa_cmbz

05072929753

Bu elemanlar bu tarz trafolardan sarabiliyorlar.

Kafaları biraz geç basıyor ve biraz agresifler ama iyi iş yapıyorlar.

Genelde yaptıkları trafolar domuzlar için elektrikli çit trafosu. Elinde numune varsa özellikle göndertip aynısını isteyebilirsin Merve.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

merve damar

:)  Teşekkür ederim herkese iletişime geçicem

M.Salim GÜLLÜCE

piyasada devreli piezo buzzer diye satılan ürünler war.
Bir tanesini referans alıp bakabilirsin.
tek bir bobin ile çok daha yüksek ses elde edebilmen mümkündür.
biraz farklı tip piezolarla şu devreyi deneyebilirsin.

Senin piezo için ise ses frekans sinyalini dışarıdan vermeyeceksen kendisi üretsin istiyorsan..
bu şemadaki 510 ohm direnç yerine bobin koymayı deneyebilirsin.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 07 Kasım 2023, 20:51:33piyasada devreli piezo buzzer diye satılan ürünler war.
Bir tanesini referans alıp bakabilirsin.
tek bir bobin ile çok daha yüksek ses elde edebilmen mümkündür.
biraz farklı tip piezolarla şu devreyi deneyebilirsin.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Senin piezo için ise ses frekans sinyalini dışarıdan vermeyeceksen kendisi üretsin istiyorsan..
bu şemadaki 510 ohm direnç yerine bobin koymayı deneyebilirsin.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Salim abi ultrasonic nemlendirme sistemlerinde en uygun sürme yapısı sence nasıl olmalı.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 09 Kasım 2023, 13:16:05Salim abi ultrasonic nemlendirme sistemlerinde en uygun sürme yapısı sence nasıl olmalı.
Konuyla ilgili çalışmam hiç olmadı.
Söyleyeceğim herşey afaki olur.
Yüksek güce gerek olup olmadığı yüklenecek su miktarına bağlı olsa gerek.

Covid döneminde hastanede yattığmda bazı ilaçları buharlaştırarak nefes yoluyla veriyorlardı.
İncelediğimde buhar makinası çok güçlü bir kompresör ve üflenin havanın sıvı içinden mikro seviyede rezonatif titreşimlerle kabarcıklar oluşturduğunu görmüştüm.
Piezzo daha çok serinlettiği iddia edilerek vantilatörlere eklemlenmiş bir buharlaştırma sistemi.
Deniz-Baraj etkili bölgelerde saçmalıktan başka birşey değil. Ortam nemini artırarak daha boğucu bir ortam oluşturur kapalı alanlarda.

Medikal olanlar ise başka amaçla kullanılıyor.
Hastanede kaldığım süre içinde aşırı solumam nedeniyle ciğerlerimde su toplanmış ve nefes alamamaya başlamıştım bu makine yüzünden.
Nabız 140 ları geçmeye 200 lere dayanmaya başlamıştı.
Nebulüzatör: