parçanın üzerindeki hiçbir bilgi yok

Başlatan istek61, 14 Kasım 2023, 01:45:55

istek61

Merhaba mevcut resimdeki parçanın üzerinde hiçbir bilgi yok. sadece damga şeklinde N harfi var.

Anakartta 2 adet 24v selenoid role var.
butona basınca anlık olarak çekip bırakıyordu.
sistemi açınca birinin sürekli 24v çektiğini görünce bunun tristör olabileceğini düşünüp sağlam olanı da çıkardıktan sonra şu ölçümleri yaptım.

ölçü aletinin diyot modunda.
1-2 iki yönlüde yüksek direnç
2-3 (2 de siyah prob 3 de kırmızı prob 491 değerini gördüm) ters yönde yine yüksek direnç
1-3 her iki yönde yüksek direnç

sanırım bu durumda 1-anot 2-katot 3-gate oluyor.

bu parça tristörmüdür?
tristörse 24v selenoid röleyi çekecek piyasada bulunan hangi parçayı önerirsiniz ?

yada transistör, mosfet olma ihtimali var mı ?

Meraklı Acemi

mg1980

istek61

üzerindeki N kanalı mı?
bir de ayakları nasıl belirleyecem?
Meraklı Acemi

mg1980

Sokete yakın diyodun çizgili ucu normalde +'ya gelir. Selenoid kabloları o soketten çıkıyor anlaşılan.. mosfetin D ucu bu sokete bağlı gibi.. bu diyot selenoidin emk' larından mosfeti koruyor gibi... dolayısıyla selenoid +24'ü kaynaktan eksi kutbu ise mosfetin D ucundan alıyor. Bu durumda mosfet N kanaldır. Soldaki pin G, ortadaki D, sağdaki S'dir. Akım kapasitesi uygun N kanal mosfeti aynı şekilde takabilirsiniz.. benim anladığım bu..

istek61

Alıntı yapılan: mg1980 - 14 Kasım 2023, 13:03:34Sokete yakın diyodun çizgili ucu normalde +'ya gelir. Selenoid kabloları o soketten çıkıyor anlaşılan.. mosfetin D ucu bu sokete bağlı gibi.. bu diyot selenoidin emk' larından mosfeti koruyor gibi... dolayısıyla selenoid +24'ü kaynaktan eksi kutbu ise mosfetin D ucundan alıyor. Bu durumda mosfet N kanaldır. Soldaki pin G, ortadaki D, sağdaki S'dir. Akım kapasitesi uygun N kanal mosfeti aynı şekilde takabilirsiniz.. benim anladığım bu..
teşekkür ederim
Meraklı Acemi

cevat1

Alıntı yapılan: istek61 - 14 Kasım 2023, 01:45:55ölçü aletinin diyot modunda.
1-2 iki yönlüde yüksek direnç
2-3 (2 de siyah prob 3 de kırmızı prob 491 değerini gördüm) ters yönde yine yüksek direnç
1-3 her iki yönde yüksek direnç

sanırım bu durumda 1-anot 2-katot 3-gate oluyor.

yada transistör, mosfet olma ihtimali var mı ?[/b]

N kanal mosfettir.  Ölçüm değerine göre, sağlamdır.
1 Gate
2 Drain
3 source