Raspberry Pi 5 8GB stoklara girmiş ve tükeniyor

Başlatan sigmoid, 26 Kasım 2023, 11:22:26

sigmoid

Raspberry Pi 5 ülkemize gelmiş. Kötü haber ise çok hızlı stokların eriyor olması. İhtiyacı olan varsa beklemesin derim yarına kadar stoklar bitmiş olur.
https://market.samm.com/raspberry-pi-5

Öyle bir döneme geldikki ileride kullanırım diye şuan ihtiyacımız olmasa bile satın alıyoruz. Chip krizi döneminde uzun süre piyasada raspberry yoktu. O zaman fiyatları tavan yapmıştı. Raspberry pi 3 bir ara sahibinden de 3000tl ye yükselmişti. Bu fiyata satan alan oldumj bilmiyorum.

Raspberry pi 4 konusunda stok sıkıntısı yok gibi.

Herkese iyi çalışmalar.

Okan AKÇA

Artık chip krizi filan yok. Kendi şahsi düşüncem Lazım değilse hiç birşey almamak.

sigmoid

Chip krizide sahtemiydi,amaç bürokratları ikna edip her ülke kendine bir chip fabrikası kurmak için fon toplamak içinmiydi. Tabi bu benim kendi düşüncemdir.

10 cent te mikroişlemci bilem var. Tabi satın alınca nedense maliyeti 10 centi kat ve kat geçiyor. ch32v003 den bahaediyorum.

sinus

Alıntı yapılan: sigmoid - 26 Kasım 2023, 12:34:02Chip krizide sahtemiydi,amaç bürokratları ikna edip her ülke kendine bir chip fabrikası kurmak için fon toplamak içinmiydi. Tabi bu benim kendi düşüncemdir.

10 cent te mikroişlemci bilem var. Tabi satın alınca nedense maliyeti 10 centi kat ve kat geçiyor. ch32v003 den bahaediyorum.

Evet herşey planlı. Bitcoinin ve borsaların ne zaman ralli yapacağını bile artık Amerika belirliyor. Çünkü enflasyon yüksek çıkıyormuş.

İstedikleri zaman istedikleri onayı veya dedikoduyu çıkarıp piyasaları istedikleri gibi hareket ettiriyorlar.

Bence covid19'da planlıydı. Piyasaları aşağı vermek için, yeni sektörler oluşması için yapılmışmış bir plan.

Raspi3 ile aynı güç entegresini kullandığı sürece Raspi5 almam. Çok çabuk bozuluyor.

sigmoid

Raspberry pi tarzı bir çok sbc var. Raspberry pi ilk çıktığında 35$ satılacak, bilgisayar alma imkanı olmayan bireylerin daha kolay bir şekilde bilgisayar bilimini öğretmeyi amaçlayan herkesin ulaşabileceği vakıf tarafından üretilen kredi kartı boyutunda bilgisayardı. Raspberry pi 4 çıktıktan sonra 2gb 4gb 8gb ramli farklı modelleri üretilince 35$ lık fiyat dışına çıkıldı. Raspberry pi den daha güçlü sistemlerde var. Raspberry pi 5 8gb ülkemizde kdv dahil 100$ civarına satılıyor. Sahibindende bu fiyata daha güçlü 2.el pc bulmak mümkün.

fide

Pi2, pi3, pi4, pi5, pi Zero, pi Zero wifi ve pi Zero2 modellerinin hepsini kullandım.
Sbc bir bilgisayarı masaüstü PC ile karşılaştırmak pek mantıklı değil. Sbc bilgisayarlar daha çok güç tüketiminin önemli olduğu yerlerde ön plana çıkıyor. Masaüstü PC açıkken 80-100w güç tüketirken pi4te bu 8-10w civarında.
Evde modeme bağlayıp 7/24 açık bir sunucu yapmak için ideal.
Kamera ve gpio bağlantıları ise masaüstü pcye karşı avantajlı tarafları.
Python/java/c dillerinden birini aktif olarak kullanmıyorsanız raspberry pi ailesine bulaşmayın. Yine linux temeliniz yada öğrenme hedefiniz yoksa yine uzak durun.
Eski PC alıp ne zaman bozulacak diye gözüne bakmaktansa pi4 yada pi5 alıp 7/24 çalıştırmayı tercih ederim.
Yüksek lisans çalışmamda 2 ayrı serada 2 ayrı raspberry pi4 yaklaşık 1.5 sene non-stop çalıştı, veri ve fotoğraf topladı. Kilitlendiği oldu ama fiziken bozulmadı. Tek sıkıntı 2 düzenekten birinin orjinal adaptörünin bozulması oldu. O da 2 senenin sonunda bozuldu.
Ayrıyeten elimde 3 tane pi4-2gb var. Bunlar da Helium mining'den çıkma kartlar ve hepsi hala stabil çalışıyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

sigmoid

Bende de raspberry pi 1/2/3/zero var. 4 çıkınca ne gerek var almayayım dedim. Chip krizi helium mining derken piyasada raspberry pi karaborsaya düştü. Pi 4 ilk çıktığında alınabilir iken sahibinden de saçma sapan bir fiyat aldı. Şu an kredi kartı patlak olduğundan raspberry pi 5 e uzaktan bakıyorum. Bu arada heliumu duyduğumda 1 coin 30$ civarındaydı. 3-5 coin aldım belki bitcoin gibi yükselir birşey alırım dedim. En son binance da delist oldu. Keşke coin yerine raspberry pi alsaymışım. Heliumu takip etmiyorum noldu son durumu bilmiyorum.

fide

Alıntı yapılan: sigmoid - 26 Kasım 2023, 22:35:35Bende de raspberry pi 1/2/3/zero var. 4 çıkınca ne gerek var almayayım dedim. Chip krizi helium mining derken piyasada raspberry pi karaborsaya düştü. Pi 4 ilk çıktığında alınabilir iken sahibinden de saçma sapan bir fiyat aldı. Şu an kredi kartı patlak olduğundan raspberry pi 5 e uzaktan bakıyorum. Bu arada heliumu duyduğumda 1 coin 30$ civarındaydı. 3-5 coin aldım belki bitcoin gibi yükselir birşey alırım dedim. En son binance da delist oldu. Keşke coin yerine raspberry pi alsaymışım. Heliumu takip etmiyorum noldu son durumu bilmiyorum.
Ben de helium mining maineleri bu işi takip eden birinden (Kullanım ömrü bittiği için) ödünç aldım. Lora gateway  olarak birkaç deneme yaptım. Bitcoin yada benzer bir coin ile uğraşmıyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fide

fide

Pi 5 4gb stoklara girmiş. Dün 250 stok vardı. Güncel duruma bakmadım ama uzun sürmeyeceği kesin.

An itibariyle 244 stok var.

benmrtild

Alıntı yapılan: fide - 26 Kasım 2023, 21:08:09Pi2, pi3, pi4, pi5, pi Zero, pi Zero wifi ve pi Zero2 modellerinin hepsini kullandım.
Sbc bir bilgisayarı masaüstü PC ile karşılaştırmak pek mantıklı değil. Sbc bilgisayarlar daha çok güç tüketiminin önemli olduğu yerlerde ön plana çıkıyor. Masaüstü PC açıkken 80-100w güç tüketirken pi4te bu 8-10w civarında.
Evde modeme bağlayıp 7/24 açık bir sunucu yapmak için ideal.
Kamera ve gpio bağlantıları ise masaüstü pcye karşı avantajlı tarafları.
Python/java/c dillerinden birini aktif olarak kullanmıyorsanız raspberry pi ailesine bulaşmayın. Yine linux temeliniz yada öğrenme hedefiniz yoksa yine uzak durun.
Eski PC alıp ne zaman bozulacak diye gözüne bakmaktansa pi4 yada pi5 alıp 7/24 çalıştırmayı tercih ederim.
Yüksek lisans çalışmamda 2 ayrı serada 2 ayrı raspberry pi4 yaklaşık 1.5 sene non-stop çalıştı, veri ve fotoğraf topladı. Kilitlendiği oldu ama fiziken bozulmadı. Tek sıkıntı 2 düzenekten birinin orjinal adaptörünin bozulması oldu. O da 2 senenin sonunda bozuldu.
Ayrıyeten elimde 3 tane pi4-2gb var. Bunlar da Helium mining'den çıkma kartlar ve hepsi hala stabil çalışıyor.

iyi günler hocam bende güç yönetimi falan diye biraz mesafeli bakıyordum ama su anda yüzler ce eski model atom işlemcili notebook olan bir modelin ekransız olarak çalıştırıyoruz çok kotu bir ortamda daha sorun çıkmadı ben bir ara konu açacaktım neden bunları değerlendirmiyoruz diye ama konular ne yazıktı bu forumda çok sulandırılıyor. yani uzun lafın kısası pek bir farkını ben görmedim hatta hafıza ve işletim sistemi konusunda da epeyce özgür oluyorsunuz.

sigmoid

evet dediğiniz gibi ikinci el bilgisayarlar raspberry pi den daha ucuz. Hatta komple monitör vs satıyorlar. eğer oyun oynamıyorsanız ofis uygulamaları için yetiyor. Yiğene aldık, windows 10 kurduk işini görüyor.

forsa1975

Direnç net ve Samm markette 8 GB stoklarda.
45W samsung şarj cihazı ile kullandım. HDMI için bir mikro HDMI den HDMI a dönüştürücü kullanıyorum.
Cihaz ekranı kapanıyor . Isındığı için mi, yoksa HDMI problemi mi yaşıyorum, power problemi mi  anlayamadım.
Power adaptörü ve Aktif soğutucu stoklarda yok. Bunlar olmadan verimli kullanmak mümkün değil.

sigmoid

Geçen stok bitmeden temin ettiydim. Şarj aleti olarak A101 de philips marka şarj aleti ile besledim herhangi bir sorun yaşamadım. Ben genelde monitörsüz kullanıyorum. SSH veya VNC ile uzak bağlantı yapıyorum. Soğutucum olmadığından uzun testler yapmadım.