Teoride çalışıp pratikte saçmalayan basit devre.

Başlatan sessiz_roman, 27 Kasım 2023, 21:34:59

sessiz_roman

arkadaşlar hepinize iyi akşamlar. projeyi kısaca tanıtayım.
2 adet konveyor bant grubu ve bu iki grubu ayrı ayrı çalıştıran 2 adet 0,75 kw motor ve motor sürücüleri var.
senaryoya göre 1. konveyor banttaki ürün itilerek 2. konveyor bantın üzerine düşürülecek.
bu itme işini 2 adet limit switch ve 1 adet yakınlık sensörü ile yapıyorum.
yakınlık sensörü ürünü algılayınca limit switch arasında git gel yaparak ürünü düşürüyor.
bu itme işini arduino ve step motorla yapıyorum.

sorun şu ki itme işi 0,75 kw motorlar çalışmazken düzgün çalışıyor, motorlardan herhangi birisi çalışmaya başlayınca sistem sapıtıp sürekli git gel yapıyor
bazen duruyor bazen çalışıyor, git geli switche dokunmadan yarıda bırakıyor gibi.

bu sorunla karşılaşınca arduino ile sensör ve limit switchlerin arasına optokuplör izalasyon modülü ekledim sorun daha da arttı. izolasyon modülündeki triger ışıkları yanmasa bile arduino sensörlerden veri gelmiş gibi davranıyor.

çözüm önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

yas

Varlığı alğıladığınız sensörün tipi nedir?

sessiz_roman

Alıntı yapılan: yas - 27 Kasım 2023, 21:54:52Varlığı alğıladığınız sensörün tipi nedir?
Kapasitif PNP Proximity Sensör hocam.

Okan AKÇA

Topraklamaniz varmi varsa gerçekten topraklamayi yapıyormu. İkinci konu beslemede izalasyon varmi.

parametre

Motor calısmasından oluşan rezonans onu bozmus motoru ayır roleyı opto kupler kullan birde devre hassas ise beslemeyi ayrı yap

gold3nnn

Sürücü parazit basıyor. Emc filtreli kaliteli bir sürücü almayı deneyin ve arduinoyu sürücüden ve motor kablolarından olabildiğince uzağa koyun

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 27 Kasım 2023, 22:32:53Topraklamaniz varmi varsa gerçekten topraklamayi yapıyormu. İkinci konu beslemede izalasyon varmi.
topraklama yok hocam besleme kısmını ise 12v luk trafolarla yapıyorum. step motor sürücüsünü ayrı arduinoyu ayrı sensörleri ayrı kaynakla besliyorum

sessiz_roman

Alıntı yapılan: gold3nnn - 27 Kasım 2023, 22:53:21Sürücü parazit basıyor. Emc filtreli kaliteli bir sürücü almayı deneyin ve arduinoyu sürücüden ve motor kablolarından olabildiğince uzağa koyun
motor sürücü delta vfd serisi. arduinoyu uzağa taşımak sağlıklı olmayabilir, arduinodan vazgeçip dc motor yön kontrol kartına geçiş yapsam yine aynı sorunları yaşar mıyım?

M.Salim GÜLLÜCE

Arduino beslemesine Ferrit bead ile PI filtre yap.

Sensor kablolarında da bükülmüş kablo kullan
Ek: MLCC kapasitör kullan illaki..

mustafa_cmbz

Ardunio board endüstriyel ortamlarda kullanıma uygun değillerdir. Buna nazaran girişi çıkışı izoleli hatta dc dc izoleli bir beslemesi olan kart tasarlayıp sahada olan kabloları da sheetli sensör kablosu olarak seçersen çok sorun yaşamazsın.

Bu tarz endüstriyel ortamlarda çalışacak cihazlar düşünüyorsanız plc lerin iç şemalarını inceleyin giriş çıkış kısımlarını kopyalayarak bir şematik çıkartıp testlerini yapınız.

sessiz_roman

Arkadaşlar dediklerinizi yapmama rağmen sorun çözülmedi. Galiba Arduino sadece hobi için kullanılacak bir kart. Bu kadar basit iş için de plc almak mantıksız olurdu. Bende bir tane sigara sarma makinalarında kullanılan git gel dur devresi aldım sorun çözüldü.

Temel çıkarım şu oldu: ne kadar ilkel sistem, o kadar az hata.

Destekleriniz için teşekkürler

ilyas KAYA

Arduino protatipleme için yapılmıştır. Atmega mcu nun pinleri ile bie farki yok. Sadece kolay bağlantı için tasarlanmış. Izolasyonlari siz de yaparsanız gayet düzgün çalışır.