PROTECT Amaçlı Tek hat üzerinden 1kbit ID+VCC+I/O serial e²PROM

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 04 Aralık 2023, 10:36:10

M.Salim GÜLLÜCE

Muhtelif kılıflarda imal edilmiş Besleme hattı üzerinden haberleşen..
Yada haberleşme hattı üzerinden beslenen seri haberleşmeli e²PROM.

İçeriğinde Benzersiz ID mevcut.
Yazılımınızı bu ID ile işlemciye kilitleyip protect'lediğinizde..
..kopya edilmesi ve müdahale edilmesi imkansıza yakın olur.

Boyutları çok küçük olduğundan ne olduğuda anlşaşılmaz olur.
Devrelerinizde güzel bir kotuma kalkanı oluşturulmuş olur.

DataSheets/AT21CS01-AT21CS11-Serial-EEPROM-Unique-ID-Data-DS20005857.pdf

Tagli

Dell bu tür ürünleri şarj adaptörlerinin içine koyuyor diye biliyorum. Bilgisayar adaptörü tanımazsa şarj olmuyor ve prize taklıyken bile düşük performansta çalışıyor. Hatta bazen her nedense kendi orijinal adaptörünü bile tanımadığı oluyor, başıma geldi.
Gökçe Tağlıoğlu

gevv

mg1980

@gevv hocam, Dell bilgisayarım sayesinde biraz incelemeye çalışmıştım bir süre önce.. adaptörde DS2501 mevcut... nasıl çalıştığını anlamamıştım... internette bazı şemalar var.. 12 v zener diyot, 130 ohm dirençle basit bir devre... bu konuda sizin çalışmanızı görünce konu biraz daha anlaşıldı.. sağolun..
İlave: Bu konuda bir sorum olacak.. bundaki kod her bilgisayara mahsus ayrı bir kod mudur, yoksa bütün Dell ürünlerine tek bir kod mudur. Yani bir Dell adaptörü soketi uymak şartıyla bütün bilgisayarlara uyar mı...

M.Salim GÜLLÜCE

Bahsettiğiniz Dell ürünlerindeki protect sanırım UNIQUE-ID (Mod)  içerikli olmasa gerek.
Basit bir haberleşme ve üretilmiş bir data doğrulama kodu olduğu kanaatindeyim.
UNIQUE-ID kullanılsa bir batarya sadece kendi bilgisayarında çalışıyor olurdu.

Genelde bu yöntem GSM cep telefonları yapılanmasında kullanılır.
MCU ile EPROM Kimlik bilgileri farklı olduğunda sistem bloke olup şebeke erişimi kapatılıyor.
Özel programlarla Kimlik bilgilerini birbirine uygunluğuna göre yeni datalar üretilip yazılıma gömülerek çözülüyordu.
Bu çip ise tam olarak ID üzerinden protect amaçlıdır.