Kablosuz MCU Programlama

Başlatan swearer, 09 Aralık 2023, 19:22:04

swearer

Merhaba,

Bir çeşit izolasyon yağı içinde yer alan elektronik kartı, kablosuz olarak programlamak veya parametre güncellemek için yöntem arıyorum.
Gönderici yapı ile alıcı yapı arasında yaklaşık 3-5 cm mesafe olacak. Ortam yağ dolu olacak.
Yazılımı/parametreleri mümkün olan en hızlı ve güvenli şekilde göndermem gerekiyor.
Bunun için hangi protokol veya kablosuz veri aktarımı uygun olur?
NFC bu işe uygun mudur? BLE, LoRa, ZigBee gibi yöntemlerden hangisi, neden seçilmelidir?
Biraz yol gösterici bilgiye ihtiyacım var.

Teşekkürler.

yas

RF çözüm sorun çıkartabilir. Yağın dielektriksel değerine bağlı olarak (yağ yalıtkan olduğu halde yine de bu durum geçerli) rf devrelerinin çalışmasında değişikliğe sebep olacağını düşünüyorum. Tecrübesi olan varsa sonuçlarını merak etmekteyim. Optik iletişim en sağlıklısı olabilir.

JOKERAS

Bir ara Zihni Sinir Proje olarak üretip piyasadaki benim gibi garibanlara satarım diye düşünmüştüm.Sonra kaldı öyle.İnfrared,hani şu uzaktan kumandalarda varya onun gibi.
Foto Transistör ve IR led.ICSP için İşlemcinizde kaç hat varsa ona göre yapılabilinir.

Bu fikir,Tamirci olduğum için bir oto teypten aklımda kalmıştı.
Bir model Oto teybinde bunu yapmışlardı.Tabii orada yapılan İşlemciye program atmak değildi.
Başka kontroller içindi.
Eskiden Oto Teypleri hırsızlığa karşı önlem olsun diye Teyplerin kafası-Ön paneli çıkarılabilen
cinstendi.Çoğu teyp,mekanik kontaklarla veri iletişmini sağlardı.Ama bir model vardı,sadece Besleme
artı Eksi Kontağı haricinde kontak yoktu. Kontroller karşılıklı koyulmuş biribirini gören
Foto Transistör ve Ir Led ile yapılıyordu.Doğal olarak mekanik temas olmadığı için,çünkü bu kontaklı sistemler bir zaman sonra kararıyor,deforme,laçkalaşıyordu.Bu sebeple olsa gerek böyle bir yöntemle sorunsuz yıllarca çalışabiliyordu.

Hatta Foto Transistöre de gerek kalmayabilir.IR Ledleri karşılıklı koyup TX--RX,RX-TX olarak kullanabilirsiniz.Tabii bu biraz uğraşı gerektirecek,IR Led üzerine Kızıl ötesi bir Sinyal geldiğinde çıkış verdiklerini görürsünüz.Sorun,IR Led'in çıkışının düşük olması.Bunu yükseltmeniz gerekebilir.Belki Odaklama iyi olursa yükseltmeye gerek kalmaya bilir.Hem 3-5CM ile sınırlı olmaz,mesafe hatırı sayılır şekilde artar.

Bencede yas'ın dediği gibi bence de en mantıklı yol hem maliyet hem tasarım açısından optik sistem daha kolay olur diye düşünüyorum.

bulut_01

bu konuya örnek olarak pic mcu lara kaplosuz rf ile yazılım atmak mümkün olabilir mi bence olamaz mclr pinine 13v civarı voltaj uygulaması vs bana pek mümkün gelmiyor rf ile mcu ya kod atmak.
YENİLMEZ..

JOKERAS

Alıntı yapılan: bulut_01 - 09 Aralık 2023, 21:37:54bu konuya örnek olarak pic mcu lara kaplosuz rf ile yazılım atmak mümkün olabilir mi bence olamaz mclr pinine 13v civarı voltaj uygulaması vs bana pek mümkün gelmiyor rf ile mcu ya kod atmak.

bulut_01,MCLR 14Vpp Zaten Slave,yani programlanacak kartın üzerinde olacak.
Biz o 14Vpp Harekete geçireceğiz.O bence en kolayı.
Önemli olan RX-TX çalıştırmak.Çünkü program atılacak olan işlemci,yapılan işlemleri geriye bildirmesi gerekiyor.Devcie ID,Programın yükleme aşamaları,Programlanıyor,program yüklendi veya yüklenemedi vs gibi.Onun için en mantıklı yol optik sistem. RF'te zaten olmazki bu iş.Olur aslında da ICSP'ye göre Transfer ve Receiver için her porta iki adet RF cihaz eklemek icab eder.Bir sürü iş.

14Vpp, 14Vpp Falsh hücrelerine yazılması gereken voltaj değeri.Bunu Slave üzerine koyacağımız bir minik Boost converter veya Bootstrap yapısıyla elde edebiliriz. 

yas

Alıntı yapılan: bulut_01 - 09 Aralık 2023, 21:37:54bu konuya örnek olarak pic mcu lara kaplosuz rf ile yazılım atmak mümkün olabilir mi bence olamaz mclr pinine 13v civarı voltaj uygulaması vs bana pek mümkün gelmiyor rf ile mcu ya kod atmak.

Bootloader ile gayet kolay olmakta. Ben ticari işlerimizde yıllardır kablo/rf/gsm kullanıyorum.

bulut_01

Alıntı yapılan: yas - 09 Aralık 2023, 21:53:18Bootloader ile gayet kolay olmakta. Ben ticari işlerimizde yıllardır kablo/rf/gsm kullanıyorum.
bunun hazır devresi keşke piyasada olsaydı.
YENİLMEZ..

burak_82

Ortam ışık geçirgen ise IR ile olabilir belki.9600kbps ile seri bootloader e gönderebilirsiniz. Bootloader moduna sokmak için de aynı uartı kullanabilirsiniz.

yas

Bazı özel uygulamalarda atex sertifikalı exproff yada marine özellikte pano uygulamaları kullanılmakta. Mesela gemi yükleme iskelelerindeki katodik redresör panoları buna en iyi örnektir. Bu tip panolar tam anlamda marine özellikte üretilirler. Minimum 2mm kalınlıkta sıcak daldırma galvaniz ve üsten kapaklı şekilde üretilirler. İçerisine de sizin uygulamanızdaki elektriksel bağlantılar tamamlandıktan sonra yağ doldurulur. Bazı tiplerde yağ seviyesi görebilmek için izleme indikatörü (minik pencere cam gibi birşey) olmakta. Eğer imalat yeni yapılacaksa bu şekilde imal edilirse, özellik aynı zamanda dışarıdan optik iletişim içinde kullanılabilir. Eğer mevcut bir yapı söz konusu ve böyle bir özellik yoksa modifiye etmek gerekir.

mustafa_cmbz

fiber kablo üzerinden haberleşsen ?

bu kablo için özel bir konnektör kullanabilirsin kasaya montajlanıp sızdırmazlığını yaparsan gayet güzel iç çıkar düşüncesindeyim.

https://wiki.dfrobot.com/SKU_TEL0153_Gravity_UART_Fiber_Optic_Transceiver_Module

birde bu içi yap dolu olan tank vs. gibi olan cisim nedir plastik mi metal mi ?

yani kasaya müdahale etme şansın var ise yani imalat sürecinde yapılabilir ise güzel bir konnektör ile çözülebilir hiç kasmadan halledersin diye düşünüyorum..

fide

Elektrik sayaçlarında optik port kullanılıyor. 3-4cm mesafede sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: JOKERAS - 09 Aralık 2023, 21:49:40bulut_01,MCLR 14Vpp Zaten Slave,yani programlanacak kartın üzerinde olacak.
Biz o 14Vpp Harekete geçireceğiz.O bence en kolayı.
Önemli olan RX-TX çalıştırmak.Çünkü program atılacak olan işlemci,yapılan işlemleri geriye bildirmesi gerekiyor.Devcie ID,Programın yükleme aşamaları,Programlanıyor,program yüklendi veya yüklenemedi vs gibi.Onun için en mantıklı yol optik sistem. RF'te zaten olmazki bu iş.Olur aslında da ICSP'ye göre Transfer ve Receiver için her porta iki adet RF cihaz eklemek icab eder.Bir sürü iş.

14Vpp, 14Vpp Falsh hücrelerine yazılması gereken voltaj değeri.Bunu Slave üzerine koyacağımız bir minik Boost converter veya Bootstrap yapısıyla elde edebiliriz. 

O çok eskilerde kaldı sayılır. Çoğu Pic 12V'u sadece programlama moduna girildiğini anlamak için kullanıyor. Vpp voltajı belirli bir seviyenin üstünde ise programlama moduna giriyor. Sanıldığı gibi 12V içeride kullanılmıyor. Flash hücreleri yine 5V ile silinip yazılıyor. Eski Flash hücreleri yüksek nm'li uretimlerden ötürü yüksek voltaja ihtiyaç duyuyordu. Günümüzde üretim teknolojisi gelişti. Flash hücreleri normal çalışma voltajında silinip yazılabiliyor. Bu sayede bootloader denilen şey mümkün oldu.

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: JOKERAS - 09 Aralık 2023, 21:28:34Bir ara Zihni Sinir Proje olarak üretip piyasadaki benim gibi garibanlara satarım diye düşünmüştüm.Sonra kaldı öyle.İnfrared,hani şu uzaktan kumandalarda varya onun gibi.
Foto Transistör ve IR led.ICSP için İşlemcinizde kaç hat varsa ona göre yapılabilinir.

Bu fikir,Tamirci olduğum için bir oto teypten aklımda kalmıştı.
Bir model Oto teybinde bunu yapmışlardı.Tabii orada yapılan İşlemciye program atmak değildi.
Başka kontroller içindi.
Eskiden Oto Teypleri hırsızlığa karşı önlem olsun diye Teyplerin kafası-Ön paneli çıkarılabilen
cinstendi.Çoğu teyp,mekanik kontaklarla veri iletişmini sağlardı.Ama bir model vardı,sadece Besleme
artı Eksi Kontağı haricinde kontak yoktu. Kontroller karşılıklı koyulmuş biribirini gören
Foto Transistör ve Ir Led ile yapılıyordu.Doğal olarak mekanik temas olmadığı için,çünkü bu kontaklı sistemler bir zaman sonra kararıyor,deforme,laçkalaşıyordu.Bu sebeple olsa gerek böyle bir yöntemle sorunsuz yıllarca çalışabiliyordu.

Hatta Foto Transistöre de gerek kalmayabilir.IR Ledleri karşılıklı koyup TX--RX,RX-TX olarak kullanabilirsiniz.Tabii bu biraz uğraşı gerektirecek,IR Led üzerine Kızıl ötesi bir Sinyal geldiğinde çıkış verdiklerini görürsünüz.Sorun,IR Led'in çıkışının düşük olması.Bunu yükseltmeniz gerekebilir.Belki Odaklama iyi olursa yükseltmeye gerek kalmaya bilir.Hem 3-5CM ile sınırlı olmaz,mesafe hatırı sayılır şekilde artar.

Bencede yas'ın dediği gibi bence de en mantıklı yol hem maliyet hem tasarım açısından optik sistem daha kolay olur diye düşünüyorum.

PIC programlarken üç tane sinyale ihtiyacın olacak. Data, Clock ve Vpp. Besleme zaten devreden alınıyor. Clock sinyali tek yönlüdür. Devre içinde bir fototransistör, dışarıda da bunu tetikleyen ir Led olacak. Data sinyali cift yönlü olacağı için devre tarafında ir Led ve fototransistör paralel bağlı olacak. Aynı şekilde dışarıda da iletişimi sağlayacak fototransistör ve ir Led olacak.

(Fototransistörler npn tipi oldukları için iç taraftaki kısım open Collector yapısında olacak. Yani boşta iken lojik 1'de olacak. Bunu halletmek için girişteki ledi tristate tampon ile süreceğiz. Tamponun girişi 0 iken çıkıştan akım çekeceği için led yanacak ve karşı tarafı 0 yapacaktır. Tampon girişi 1 olduğunda led sönecek transistör kesime gideceği için 1 olacaktır.)

Vpp tarafındaki led source, diğer ledler sink akımı ile sürülecek.

Vpp için içeride 12V kaynağı oluşturulacak. Fototransistör çıkışından tetiklenen pnp transistör ile 12V kontrol edilecek. Dışarıda da Vpp çıkışına bağlı ir led olacak. İr led sinyal gönderdiğinde, 12V işlemciye gidecek.

Okan AKÇA

Esp32 ile yaparsanız wifiden programlarsiniz.guncelleme yaparsınız.