Smd kod yardım

Başlatan 7heaven, 12 Aralık 2023, 10:15:48

7heaven

Arkadaşlar resimdeki parçaların kodlarına bakınca zener diyor ve transtör çıkıyor parçalar Y1 Y21 parçalar arızalı olduğu için ölçüm yapamıyorum bunun ne olduğunu nasıl bulacağız yardımlarınızı bekliyorum

ankyra

7heaven

Arkadaşlar teşekür ederim ancak benim sorunum aynı package aaynı smd kod Y1 ve Y21 hem zener diod hemde transtör çıkıyor bunlar zener diyod mu transtör mü ayrıca zenerdiyot farklı değerlerde aynı kod aynı package  noyla çıkoyr

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: 7heaven - 12 Aralık 2023, 16:01:50Arkadaşlar teşekür ederim ancak benim sorunum aynı package aaynı smd kod Y1 ve Y21 hem zener diod hemde transtör çıkıyor bunlar zener diyod mu transtör mü ayrıca zenerdiyot farklı değerlerde aynı kod aynı package  noyla çıkoyr

Bu mesele karışık maalesef.
Ürünün nasıl çalıştığına ve yerine göre karar verebilceğin birşey.
Şema olmadan ise imkansız.
Arızalı değil ise yerinden söküp ölçme metodu kullanman gerekir.
Çin ürünü ise mesele dahada karışık.

7heaven

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 12 Aralık 2023, 18:31:59Bu mesele karışık maalesef.
Ürünün nasıl çalıştığına ve yerine göre karar verebilceğin birşey.
Şema olmadan ise imkansız.
Arızalı değil ise yerinden söküp ölçme metodu kullanman gerekir.
Çin ürünü ise mesele dahada karışık.

Malesef Çin ve işin daha kötü yanı etraftaki tüm entegreleri üzerinden isimleri silinmiş deneme yanılma yoluyla devam edeceğim galiba Teşekürler...

JOKERAS

7heaven, O yanmış Sot-23'leri söküp Padlerdeki Voltajları yazabiliriseniz,malzmelerin neler olması gerektiğini söyleyebilirim.

7heaven

Alıntı yapılan: JOKERAS - 12 Aralık 2023, 19:36:187heaven, O yanmış Sot-23'leri söküp Padlerdeki Voltajları yazabiliriseniz,malzmelerin neler olması gerektiğini söyleyebilirim.

parçaları sökmeden önce 24v ölçtüm parçaları söktükten sonra padlerde 12v ölçüyorum

JOKERAS

Tüm padlerdemi 12 var?

Sot-23'lerin 10K Direnç olan Bacaklar Base.
Orta Bacaklar Collectör.

Y21 yazan PnP, Y1 yazan NpN Transstördür diye tahminm ediyorum.Push Pull Devresi.
Ne kartı bu?Kartın genel bir bir resmini çekerseniz daha fazla fikir yürütülebilinir.

7heaven

Alıntı yapılan: JOKERAS - 13 Aralık 2023, 14:52:50Tüm padlerdemi 12 var?

Sot-23'lerin 10K Direnç olan Bacaklar Base.
Orta Bacaklar Collectör.

Y21 yazan PnP, Y1 yazan NpN Transstördür diye tahminm ediyorum.Push Pull Devresi.
Ne kartı bu?Kartın genel bir bir resmini çekerseniz daha fazla fikir yürütülebilinir.

M.Salim GÜLLÜCE

Yanılmıyorsam Scoba Bağlanan Component tester.
Komplex bişey değil.
Üstyüzünün resmini koyarsan şemasını bulmak bile mümkündür nette.
Bir komutator bir pot war sanırım.
Dewrede en az sol tarafta 2 adet 4 lü opamp.
Dual woltaj ile çalışıyor olmalılar. +12v -12v gibi
Birde lojik devre war sağ tarafta zannımca osilatör olması muhtemel.

Doğruluğunu teyid ederseniz gerisi daha kolay hale gelir.

@JOKERAS ın bahsettiği transistörler bc807 ve bc817 muadili olmalılar. Snırım Push-Pull power Amfi olabilir.
Test edilecek malzemeye verilecek sinyalin akım kazancını bunlar üzerinden sürüyor olmalılar.

JOKERAS

Pcb siyah olduğu için resimden tam anlaşılmıyor.Sanki yanık transistörlerin
ikizi devrenin alt kısmında var.Onları ölçüp referans alabilirsiniz

7heaven

bu çift kanal bir component tester maalesef onlarda arızalı

7heaven

Epsilon

@7heaven  bu cihazın diğer yüzününün fotoğrafını ekleseniz marka model satın aldığınız firma link yokmu?