N Kanal Mosfet İle Pozitif Çıkış Alma.

Başlatan gold3nnn, 13 Aralık 2023, 23:49:41

gold3nnn

Merhabalar herkese.
P kanal mosfetten artı çıkış alabiliyoruz.
Peki bu artı çıkışı n kanal mosfet ile de alabilir miyiz.
Artıları eksileri var mıdır acaba

Şimdiden teşekkürler...

Erol YILMAZ

N ch mosfet ile de + çıkış alabilirsin.
Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var.

N ch mosfetin iletime geçmesi için;
Gate gerilimi Source'dan 10V büyük olmalıdır.

Yani Vgs=10v,

Şimdi bu konfigurasyonda Mosfet iletimde ise Source gerilimi Drain (yani Besleme gerilimi) kadar olmalıdır değil mi?

Gate de Source dan 10V büyük ise,
(Besleme+10) V'luk bir gerilime ihtiyacın var.

Bu gerilimi elde etmek için geliştirilmiş birçok metod var. Anahtar kelimeler:

1. Charge pump
2. Bootstrap
3. İsolated dc voltage
4. N channel high side switch

gold3nnn

Cevabınız için teşekkür ederim.
 N channel high side switch yöntemi ile anladığım kadarıyla 15v tetiklenecekse 23v vgs uygulamam gerekecek mosfetin tam açılması için.
Peki bu kadar emeğe uğraşa neden gerek duyarız.
Aynı islemi p kanal mosfet daha kolay bir yöntemle yapabilir

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 14 Aralık 2023, 06:01:40N ch mosfet ile de + çıkış alabilirsin.
Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var.

N ch mosfetin iletime geçmesi için;
Gate gerilimi Source'dan 10V büyük olmalıdır.

Yani Vgs=10v,

Şimdi bu konfigurasyonda Mosfet iletimde ise Source gerilimi Drain (yani Besleme gerilimi) kadar olmalıdır değil mi?

Gate de Source dan 10V büyük ise,
(Besleme+10) V'luk bir gerilime ihtiyacın var.

Bu gerilimi elde etmek için geliştirilmiş birçok metod var. Anahtar kelimeler:

1. Charge pump
2. Bootstrap
3. İsolated dc voltage
4. N channel high side switch
Mosfetler arıza durumunda çoğunlukla tüm bacakları kısa devreye düşer. Bu durumda yük geriliminden fazla olan gate gerilimi yüke giderse yüke zarar verebilir. Bunu engellemek için devrede koruma çözümleri üretilmesi şarttır.
Konu sahibi neden böyle bir şeye ihtiyaç duymuş? Buraya da bakmak lazım.  NPN transitör ile kontrol sinyali invert edilerek P kanal mosfet sürülebilir.

Muyat

Ben boostrap teknıgıni kullanıyorum 10 yıldır.Çalışma voltajı 12volt.IRFZ44 hatta IRF3205 kullanarak artı çıkış alıyorum

gold3nnn

Alıntı yapılan: Muyat - 14 Aralık 2023, 09:31:47Ben boostrap teknıgıni kullanıyorum 10 yıldır.Çalışma voltajı 12volt.IRFZ44 hatta IRF3205 kullanarak artı çıkış alıyorum

Boostrap için nette bir çok devre örneği var. Acaba sizin önerdiğiniz bir şema var mı paylasabilir misiniz
Gate tetikleme voltajınız nedir acaba birde 12v sistemde .

sadogan

Alıntı yapılan: gold3nnn - 14 Aralık 2023, 07:03:03Cevabınız için teşekkür ederim.
 N channel high side switch yöntemi ile anladığım kadarıyla 15v tetiklenecekse 23v vgs uygulamam gerekecek mosfetin tam açılması için.
Peki bu kadar emeğe uğraşa neden gerek duyarız.
Aynı islemi p kanal mosfet daha kolay bir yöntemle yapabilir
48 volta çalışıyorsunuz +48v tu p kanal ile kolayca nasıl tetikleyebilirsiniz ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: gold3nnn - 14 Aralık 2023, 07:03:03N channel high side switch yöntemi ile anladığım kadarıyla 15v tetiklenecekse 23v vgs uygulamam gerekecek mosfetin tam açılması için.
Peki bu kadar emeğe uğraşa neden gerek duyarız?
Aynı islemi p kanal mosfet daha kolay bir yöntemle yapabilir?

1)
N ch Mosfet model sayısı 100 ise
P ch mosfet modeli sayısı 5'tir..

2) P ch Mosfet iç direnci ve fiyatı genellikle daha yüksektir.

3) N ch mosfet driver bol miktarda var, P ch Fet driver gördüğümü hatırlamıyorum.

Sağlam bir PWM anahtarlama yapmadan, mesela basit bir LOAD SWITCH gibi kullanacaksanız P ch mantıklı olabilir.
Ama PWM lazım ise (20 kHz fln) driver ihtiyaç oluyor. Dolayısı ile P ch burada da zorlaştırıyor işi.

Baştan zor görünen N ch, daha kolay oluyor burada...

Okan AKÇA

gold3nnn

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 14 Aralık 2023, 22:18:25Hazır entegre kullanın daha basit olur.
Tetikleyecegim valfler 12v ve 24 v yaklasik 12 adet var sanırım hazır entegre pahalı kalır

gold3nnn

Bu devreyi kullanarak, 12v valf tetikleme için HIGH SIDE N KANAL mosfetin gate ucunu, bu devreden çıkan 22V ile tetiklesem herhangi bir sorun olur mu acaba? Tam olarak bundan mı bahsediyoruz?

Erol YILMAZ

Bu devreden çıkan 22v u 12v Drain gerilimine sahip N ch mosfetin gate ini sürmek için kullanabilirsin...
Tasarladığın Gate driver şemasını bizimle de paylaşırsan paylaşacağımız fikirler olabilir.

gold3nnn

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 15 Aralık 2023, 23:27:53Bu devreden çıkan 22v u 12v Drain gerilimine sahip N ch mosfetin gate ini sürmek için kullanabilirsin...
Tasarladığın Gate driver şemasını bizimle de paylaşırsan paylaşacağımız fikirler olabilir.
Teşekkür ederim en kısa sürede bunun üzerine çalışıp ekleyeceğim şemayı

gold3nnn

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 15 Aralık 2023, 23:27:53Bu devreden çıkan 22v u 12v Drain gerilimine sahip N ch mosfetin gate ini sürmek için kullanabilirsin...

Tekrardan merhabalar;
Kabaca proteus üzerinden bir devre yaptım doğrulu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?
Bütün önerilere de açığım.

Teşekkürler.

çaycı

Alıntı yapılan: gold3nnn - 16 Aralık 2023, 20:48:40

Tekrardan merhabalar;
Kabaca proteus üzerinden bir devre yaptım doğrulu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?
Bütün önerilere de açığım.

Teşekkürler.

merhaba ek bir bilgi olarak lojik mosfetler çok daha düşük gate voltajı ile doyumda çalıştırılabilir.
devre doğru görünmekle birlikte gereksiz büyüyor. valf sürmek için neden bjt kullanmıyorsunuz?