Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Smps Sorusu.

Başlatan JOKERAS, 16 Aralık 2023, 16:19:40

JOKERAS

Sayın arkadaşlar,Ekte CRT bir Tv nin besleme şeması var.

Bu beslemenin Seconderinde bir tane Scr-Tristör var.
Tristör'ün katodunu takip ettiğinizde 16V hattına hattına gittiği ve oradan bir Ldo
ile 5V Sistem voltajı elde edildiği görülür.Ama işin ilginç yanı Tristörün Anodu Trafonun En büyük Voltajı olan 150Vpp Secondere bağlı.
Devre Stby'da iken Seconder bobinlerinden sadece 150Vpp Hattında, hatırladığım kadarıyla
10-12Vpp bir gerilim oluyor.Trafonun Diğer sargılarında ise Voltaj yok.Varsada çok az kayda değer voltajlar değil 1-2Vpp gibi.

Stby'da 10-12Vpp olan hattaki Voltaj,Start verilince Tristörün Bağlı olduğu bu hattaki gerilim 150Vpp oluyor.Diyot ve Kondansatörden sonra da 160V civarı bir gerilim oluşuyordu diye hatırlıyorum.

Bu devre nasıl çalışıyor?Amacı nedir?

Bunu Çözene Lahmacun ısmarlarım.
Sonra hepiniz birden çözmeyin ha,o kadar Lahmacun ısmarlayamam!:)
Çözüldükten sonra aynı şemada başka sorularım da olacak.

Buradaki amaç kimsenin bilgisini sınamak,test etmek,Sidik yarışına girmek,birilerini ezmek,
dalga geçmek,ne bileyim Ego tatmini falan filan değildir.Kirşof Emmi ile Gaus dayının geyik muhabbeti hiç değildir.

Bu soruyu sordum,Çünkü bu Tuhaf tasarım yüzünden hatırı sayılır sorunlar oldu.Bir çok kişi
Devreleri,Cihazları tamir edilemez şekilde bozdu.

devrecii

Smps çok küçük güçte çalıştırıldığında 16v çıkışta küçük bir voltaj kalacak ve tv dijital kontrol beslemesi için yeterli olmayacak, smps düşük güçte çalıştırıldığında 150v çıkışı 16v çıkışa yönlendiriyor ki kontrol bölgesinin enerjisi yeterli olsun.

Nasıl çalışıyor smsps den pozitif yönlü akım geldiğinde kondansatörlerden geçerek tristörü tetikliyor ve bu voltaj 16v bölgesine akıyor ,  smpsden negatif voltaj geliğinde kondansatör 4148 diyotu ile desarj ediliyor tekrar pozitif geldiğinde tekrar aynı şeyler oluyor.

Alttaki transistör iletime geçtiğinde artık kapasitörden gelen sinyal transsitörre bağlı kondansatör tarafından emiliyor ve tristör asla iletime geçemiyor.

Tabi burada tehlikeli bir durum var  eğer tristör  televizyon çalışırken yanlışlıkla iletime geçerse ciddi sorunlar olur , 16v çıkışa 160v yüklenebilir ama feedabck bunu engeleyecektir eğer feedback te bir bozukluık oluşursa smps ve dijital kotrol katı yanar.

JOKERAS

Valla devrecii,ne diyeceğimi şaşırdım.Yahu kardeşim bu kadar net açıklama.Bravo tebrik ederim. ::ok
Tek atışta Turnayı gözünden vurdun.O değil,gitti bizim Lahmacun fırını :'(

Bul karayı Al paracıların genelde Kendi adamları vardır,yalandan Polim yaparlar,yaparlarki Avları tuzağa düşsün diye.
O misal.Sen şimdi bu şahane açıklamanla Tuzağa düşecek kurbanların önünü kestin.Olmuyo böyle.
Bunun için sana gicik oldum.Hadi Madem öyle İşin Matematiğini de yapta Görelim.
Yenildim, nasıl kıvıracağımı bilmiyorum,onun için çamura yatıyorum çaktırma! :'(

devrecii

@JOKERAS böyle konularda  yazan pek yoktu zaten , şimdi kimse kalmadı, bir z hoca vardı o da zaten böyle ufak tefek konulara yazmazdı , eski üyeler çekti gittiler ,  yani başlığa zaten kimse yazmayacaktı ,  tartışma olsun diyorsun ama  eskinden di :'( çooook eskiden  :'( .

JOKERAS

Yazmayanlar niye yazmadı biliyormusun?Çünkü Lahmacunu beğenmediler :'(
Eğer Nusrette Tavuk döner deseydim hemen cevaplar gelirdi.

z mi?Ben yetiştirdim onu,bildiği her şeyi ben öğrettim.Sonra ne oldu bıraktı gitti ;D

Şimdi başka basit bir soru daha.Şemada mavi çerçevedeki Diyotlar ne işe yarar?

gevv

bende smps hakkında böyle sorular sorardım ama kimse cevap vermezdi o zamanlar da z hocamda vardı :)  baktım kimse gelmiyor sormayı bıraktım  :D dene yanıl devam ettim ..

JOKERAS

Olsun gevv,biz de kendimiz çalar kendimiz oynarız.Hiç önemli değil.
Elektronikteki her tartışma, geyik muhabbeti bile olsa bir yarar sağlar diye düşünüyorum.
Burada geçen bir çok konudan bir şey öğrenmişimdir.Öğrenmenin sonu yok.

Yukarıdaki Şase Şeması 25 yıl önceki bir cihazın şeması.Gördüğümüz gibi 25 yıl önceki teknik hala devam ediyor.Ve ilelebette devam edecek.

Ve Dünya Güneş enerjisi teknolojileri,Rüzgar enerjisi teknolojilerine hızla ilerliyor.
Bu yapılar her zaman Elektronikçiler için bulunmaz fırsatlar doğuracak.Diye düşünüyorum.

asma

Alıntı yapılan: JOKERAS - 17 Aralık 2023, 21:10:27

Şimdi başka basit bir soru daha.Şemada mavi çerçevedeki Diyotlar ne işe yarar?

Entegreye yüksek voltaj  gitmesin diye kullanılmış.
İki diyot ile zener diyot elde edilmiş.

Ancak şemada değerler okunmuyor , tamamı yok , net cevap için yetmez.
Cevaplar belki bunun için yazılmaz.
Belki Bülent hoca ile atışmalarınız akla gelir , yine yazmaktan vazgeçilir.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: gevv - 18 Aralık 2023, 00:20:52bende smps hakkında böyle sorular sorardım ama kimse cevap vermezdi o zamanlar z hocamda vardı :)  baktım kimse gelmiyor sormayı bıraktım  :D dene yanıl devam ettim ..

Hala uğraşıyormusun hocam smpsler ile.Liseye giderken senden şok cihazı yapacam diye trafo istemiştim bir kucak trafo göndermiştin bana hala duruyorlar  :P baktıkça seni anıyorum..

gevv

Eyvallah düşünmen yeter sağ olasın. Elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalıştım. O zamanlar hızlıydı :)

Uğraşmammı hayatımız SMPS olmuş  :) seviyoruz bu işi  :D

JOKERAS

Alıntı yapılan: asma - 18 Aralık 2023, 22:41:21Entegreye yüksek voltaj  gitmesin diye kullanılmış.
İki diyot ile zener diyot elde edilmiş.
Eevet asma, aynen dediğiniz gib.Ama Yüksek voltaj normal şartlarda gitmez.
2 Adet R-Sens direnci var.Amaç herhangi bir sorunda R-Senslerin açık devre
olması olasılığına karşı Entegreyi korumak.

Yaa arkadaşlar,siz böyle her soruya şak diye cevap verirseniz beni yakarsınız.
Ben bu kadar Lahmacunu nasıl karşılayacağım. ;D

Herkes yazıp yazmamakta özgür.

Alıntı yapılan: gevv - 18 Aralık 2023, 23:31:52Uğraşmammı hayatımız SMPS olmuş  :) seviyoruz bu işi  :D

Lanet olsun içimizdeki Smps Sevgisine.Sevmeyenler utansın ;D

power20

JOKERAS

Mavi Çerçeve için 220Pf 630V bir Kondansatör var.
Bu kondansatörün işlevi nedir?Olmazsa ne olur?

Mis Gibi Çıtırrrr Çıtırrr Lahmacunlar sizi bekliyor:)

Epsilon

Alıntı yapılan: JOKERAS - 19 Aralık 2023, 19:39:54Bu kondansatörün işlevi nedir?Olmazsa ne olur?
Bayağı kötü şeyler olur  :)

JOKERAS

Epsilon,kötü şeylerden kastınız nedir?
Açarmısınız biraz.