RF Modüldeki Data Pininden Arduino vb. Olmadan DC 5V Çıkış Almak

Başlatan CAHİTSADIK, 19 Aralık 2023, 20:31:53

CAHİTSADIK

Fotoğrafta görülen 433.92 mhz rf alıcı modülünün iki adet data pini var. Bu pinler  devre içinde birleşik görünüyor.
Arduıno vb. olmadan bu modülün data pinlerinden biri ile DC 5v maksimum 1 amper kadar yük çalıştırmak istiyorum. Bunun olabilmesi için en basit çözüm nedir. Elimde DC5v hazır röle kartı var. Sizlere danışmadan önce hazır kartlı rölenin in girişine bu pini bağlayıp kumandaya bastığımda rölenin zırıltılı şekilde saniyede birçok defa çekip bıraktığını gözlemledim. Haliyle yük çalışmadı.
Röleli veya mosfet'li – transistörlü - basit entegreli vb. bir çözüm öneriniz olabilir mi? Elektronik bilgim tecrübem sınırlı.
Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

power20

Sadece yayın varken röle çekmesi yeterli ise

Data ucundaki sinyali 1 diyot ve kondansatör ile doğrultarak transistör ile röleyi sürebilirsiniz.  Kumanda bırakıldıktan 1s sonra  röle bırakır. Ufak bir entegre ilavesiyle süre uzatılabilir. 555 gibi

Datayı okuyacak bir entegre eklenirse (pic 12f) tam olarak işi görebilir. 1 nolu buton ile açılır 2nolu butonla kapanır. Veya 10 dakika sonra otomatik kapanır.  Vs..

Aslında yanlış modülü seçmişsiniz gibi. Bunun doğrudan röle çıkışı olan tipleri vardır. Data olarak kullanmak için ayrıca devre gerekiyor

CAHİTSADIK

Alıntı yapılan: power20 - 19 Aralık 2023, 21:45:50Sadece yayın varken röle çekmesi yeterli ise

Data ucundaki sinyali 1 diyot ve kondansatör ile doğrultarak transistör ile röleyi süresiz.  Kumanda bırakıldıktan 1s sonra  röle bırakır. Ufak bir entegre ilavesiyle süre uzatılabilir. 555 gibi

power20 Teşekkür ederim.
Butona basıldığı sürece röle çekili kalsın yeter. bırakıldığı anda akımın kesilmesi gerekiyor.
Çok basit bir şema ile, ya da benim anlayabileceğim şekilde tarif edebilir misiniz.
Diyot ve kondansatörün özellikleri ve  alıcı modül data pinine bağlantı şekli nasıl olacak gibi mesela.
Dedim ya, bilgi ve tecrübem sınırlı.

19 Aralık 2023, 22:00:59
Bu arada iletiye yeni cümle ekleyerek sorumu cevaplamışsınız.
Doğrudan röle çıkışı olan alıcı modüller ya çok kısa menzilli,
menzili uzun olanlar da aşırı pahalı. o nedenle bu modülü seçmiştim.

CAHİTSADIK

CAHİTSADIK

Ben önce diyot ve kondansatörlü yolu deneyeyim.
Başaramazsam pic 12f entegreli yolu denerim.
Sizden bu komponentlerin nasıl bağlanacağı konusunda yardım bekliyorum.

power20

Audio kontrollü röle devresi işinizi görecektir. (Telsiz kulaklık çıkışı vb için kullanılır)

Audio in yerine data ucu bağlanır. 12V yerine 5V ile beslenir. Röle 5v olacak

Bahsettiğim kadar basit değil fakat bu devrenin çalışacağına inanıyorum

https://www.circuits-diy.com/audio-activated-delay-switch-using-transistors-diy-project/

pic 12f tek başına iş görmez. Özel program yazılacak onu öğrenmek bir kaç hafta veya ay sürebilir

CAHİTSADIK

En kısa zamanda deneyip sonucu bildireceğim.
Yalnız ben yükü de  röleyi de 5v dc ile besleyeceğim.
Buna göre yukarıdaki şemada değişiklik yapmam gereken komponent varsa önerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim.

power20

Girişteki
10u yerine 1u   
1k yerine 10k   ayarlı direnç takılabilir 

Dijital sinyal giriş yapılacağı için kritik değildir

CAHİTSADIK

Merak ettiğim iki konu var.
Birincisi;
Rf modüllerde  2 adet gnd, 2 adet vcc, 2 adet data pinleri vb gibi pinler var.
Devre içinde birleşik olmasalar anlayacağım da. Ölçtüğümde devre içinde birleşikler.
Madem birleşikler, üretici niçin bu pinleri fazladan koyuyor.
Elbette bir sebebi vardır, bu sebep nedir?
İkincisi;
Rf modüllerin alıcı hassasiyeti olarak olarak örneğin -116 dbm'ye kadar ulaşır vb. ifadeler geçiyor.
Merak ettiğim, uzun menzil açısından -110 dbm mi iyidir? yoksa  -116 dbm'mi iyidir?

ta3as

Alıntı yapılan: CAHİTSADIK - 20 Aralık 2023, 15:37:24Rf modüllerin alıcı hassasiyeti olarak olarak örneğin -116 dbm'ye kadar ulaşır vb. ifadeler geçiyor.
Merak ettiğim, uzun menzil açısından -110 dbm mi iyidir? yoksa  -116 dbm'mi iyidir?

Eğer spec'lerinde ben -116dbm 'de dahi duyabiliyorum diyorsa çok hassas demektir.
Alış hassasiyetinin kaç mikrovolta karşılık geldiğine dair bir tablo ekliyorum.

jpg large dosyası

CAHİTSADIK

Alıntı yapılan: ta3as - 20 Aralık 2023, 20:37:16Eğer spec'lerinde ben -116dbm 'de dahi duyabiliyorum diyorsa çok hassas demektir.
Alış hassasiyetinin kaç mikrovolta karşılık geldiğine dair bir tablo ekliyorum.

jpg large dosyası

ta3as, teşekkür ederim.

power20

Not:  bu devrede transistör çizimleri hatalı  görünüyor.  npn yerine pnp çizilmiş.

2n2906 pnp dir. Emiter yine aynı yerde sadece okun yönü ters. Diğeri de npn ve ok ters.

Zararsız  hatalar

CAHİTSADIK

Dünkü 5 volt beslemeye göre önerdiğiniz direnç ve kondansatör değişikliğinden başka
Şimdi transistörlerin yeri aynen kalacak ve
şemada ok yönlerinden başka bir şey değiştirmeyeceğim şeklinde mi anlamalıyım?
Yoksa pnp ve npn yerleri değişecek mi?
Malum bu konuda zayıf olduğumu belirtmiştim.
Ayrıca amacıma uygun şekilde bu transistörlerin alternatif muadili var mıdır?
Siparişimi hazırlıyorum, her sitede her komponent tükenmişse bulunmayabiliyor, elimde var ise listeyi yeniden düzenliyeyim.

power20

Devrede transistör yer değişmeyecek.

Muadili olarak şu transistörler olur .
Pnp bc327
Npn bc337  veya    2N2222

Bu muadillerde  bacakların yeri farklı olabilir. Emiter kolektör beyz yerine yine emiter kolektör beyz takılacak.  belki sırası değişecek. Bilerek takın