Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

18 f 452 İ2C iletişim problemi

Başlatan erdogan_82, 03 Ocak 2024, 22:23:46

erdogan_82

Arkadaşlar kendime bir ses sistemi yaptım, birkaç yıldır sürekli geliştiriyorum. İşlemci olarak 18f452 kullanıyorum. Çıkış entegresi Tda serisi. Radyo olarak Tea5767 modülünü ve ses işlemcisi olarak PT2313 entegresini kullanıyorum. Devrenin çalışmasında şöyle bir sorun var. Radyo çalarken sesi açtığımda ( pt2313 e komut gönderdiğimde ) radyo kapanıyor, radyoya tekrar komut gönderince çalışmaya başlıyor. Bu iki çipte İ2c ile aynı hat üzerinden haberleşiyorlar. Yazma adresleri ikisin dede farklı. Radyo da işlem yaparken PT2313 de bir sorun olmuyor. Pt2313 de işlem yaparken muhtemelen TEA5767 yi beklemeye filan alıyor yada kapatıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim fikir sunarsanız sevinirim.

#use i2C(Master, SDA = pin_E0, SCL = pin_E1, slow=100000) // İ2C ayarları bu şekilde TEA5767 nin adresi C0, PT2313 ün 88

mustafa_cmbz

Yazılımsal da olabilir ama sana bu şekilde kimse yardımcı olamaz. Kodlarını ve şemalarını hatta pcb lerinin görsellerini paylaşırsan daha net sonuçlar alırsın.

erdogan_82

Yazılım yaklaşık 2 bin satır burada paylaşmam zor. Daha önce ses işlemcisi olmadan sorunsuz çalışıyordu, ne zeman işlemciyi devreye dahil ettim bu sorun çıktı.

triyak

sesi açtığımda tea5767 kapanıyor demişsiniz. Sesi nasil açıyorsunuz. sürekli ufak artış yada büyük artışta bir fark oluyor mu? sesi yuksetme komutu gönderdiğiniz de direk kapanıyor mu? Burası çok genel bir tanım. Özelleştirmeniz gerekli.

Kapaniyordan kastınız nedir? Kapandığını nasıl anlıyorsunuz? Tea5767'nın 3 farklı kaynaktan ses girişi oluyormuş. Belki ses arttırıyorum diye düşünürken farklı kaynak girişini aktif ediyorsunuz?

Mesela adresleri vermişsiniz de bunun  ne gibi faydası olacağını düşündünüz acaba? Sizinle aynı şekilde düşünmek için soruyorum.

I2c yazma rutinleriniz, tea*** ve pt*** ye yazma fonksiyonlarını vs görmeden yapılan yorumlar havada kalır ne sizin işinize yarar ne de birileri yardımcı olabilir...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: erdogan_82 - 04 Ocak 2024, 16:30:00Yazılım yaklaşık 2 bin satır burada paylaşmam zor. Daha önce ses işlemcisi olmadan sorunsuz çalışıyordu, ne zeman işlemciyi devreye dahil ettim bu sorun çıktı.

kusra kalma da bizimde sana yardımcı olmamız zor bu durumda  ;D

sadogan

Alıntı yapılan: erdogan_82 - 03 Ocak 2024, 22:23:46#use i2C(Master, SDA = pin_E0, SCL = pin_E1, slow=100000) // İ2C ayarları bu şekilde TEA5767 nin adresi C0, PT2313 ün 88
E0 ve E1 ,I2C donanımsal pinleri deyil, donanımsal pinlere taşımanın faydası olabilir.