Ntc Sorunu

Başlatan ChiliPepper, 05 Ocak 2024, 14:07:52

ChiliPepper

Selamlar, metal bir su haznesinde suyu ısıtıp 10k ntc ile derece ölçüyorum fakat bir iki hafta sonra ntc bozuluyor. Ntc değiştirdiğimde normal çalışmaya devam ediyor. Ntc rezistansa değmiyor. Aynı hazneyi iki adet prob ile seviye kontrolü yapıyorum; 1. prob +5V 2. prob lm358 inputa giriyor. Acaba suda voltaj olması ntcyi bozuyor olabilir mi? Su seviyesini sürekli kontrol etmem de gerekiyor. Acaba neden kaynaklanır fikri olan yardımcı olabilirse sevinirim teşekkürler.

sadogan

Ntc suya direk temas ediyormu ?

Okan AKÇA

Su sıcaklığı ntc sıcaklığını geçiyor büyük ihtimalle.

EGE

1-Kullandığınız NTC .PDF var mı?
2-Suda olan gerilim DC mi -AC mi, Ac olması gerekir.
3-NTC suya direk temas etmemeli izolasyon yapılması gerekir.
4-10K Ntc bozuluyor derken bozulanı kaç K okuyorsunuz ? 

ChiliPepper

https://www.ozdisan.com/maker-ve-iot-urunleri/arduino/arduino-modulleri/TEMPERATURE-SENSOR-PROBE/603173

Bu ntcyi kullanıyorum. Waterproof dediği için direk suyun içine bıraktım. +5V dc ile su seviye ölçüyorum. Bozulunca sabit 150C gösteriyor.

mg1980

Zamanla içine su giriyor olmasın.

sadogan

Sensör için maksimum 105 derece verilmiş
su kaynama derecesine ulaşıyormu ?

ChiliPepper

Alıntı yapılan: sadogan - 05 Ocak 2024, 16:18:39Sensör için maksimum 105 derece verilmiş
su kaynama derecesine ulaşıyormu ?
En fazla 97 dereceyi görüyor.

EGE

Suya koymadan dışardan ısı uygulayın ve bekleyin bozulacak mı.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: EGE - 05 Ocak 2024, 16:41:47Suya koymadan dışardan ısı uygulayın ve bekleyin bozulacak mı.
Bunu denemesi zor olur hemen bozulmuyor malesef 2 hafta boyunca dışarıdan ısı veremem.

EGE

Hatalı ürün imal edilmiş olabilir faklı bir sensor ile deneyin.

sadogan

Alıntı yapılan: ChiliPepper - 05 Ocak 2024, 16:26:39En fazla 97 dereceyi görüyor.
Bu kırıtik bir değer .

ChiliPepper

https://ozdisan.com/Product/Detail/628073/DS18B20-THERMAL-PROBE
Ds18b20 ile de denedim 97C civarlarında o da bozuldu. 97C çıkarana kadar 3 4 saat sorunsuz çalıştı.

mg1980

NTC yerine DS18B20 nasıl takılabiliyor ki...

ChiliPepper

Alıntı yapılan: mg1980 - 08 Ocak 2024, 19:33:22NTC yerine DS18B20 nasıl takılabiliyor ki...
Pinleri ve yazılımı değiştirerek ?