Kombi voltaj regülatörü tamiri

Başlatan ByTEK, 12 Ocak 2024, 18:57:50

ByTEK

Herkese merhaba,

Yeni ev kiraladım. Kısmetse 2 hafta içinde taşınmayı planlıyorum. Yeni kiraladigim evde kombide resimdeki gibi voltaj regülatörü var. Ama kombinin fişi direkt prize takılmış. Baktığımda arızaya geçmiş çıkış vermiyordu. Ev sahibine söyledim ama "Voltaj sorunu olmuyor Ben kullanmıyorum gerek yok" dedi. Açıkçası ben kullanmak istiyorum.

Böyle bir cihazda hiç tecrübem olmadı. Açılınca geri sayım yapıp H harfi yanıp sönüyor. Çıkış vermiyor.

Forumda bu cihaz hakkında bilgisi tecrübesi olan kişilerin bilgisinden yararlanmak istiyorum. Sorunu ne olabilir?

Henüz ev boş. Taşınınca ve yerleşince anca cihazı söküp bakabilirim. Konuyu ön bilgi toplamak için açtım.

ByTEK

eve taşındım. Bu vesile ile regülatöre baktım. İçinde 3 tane 12V röle mevcut. Tornavida ile tıklayınca anlık çıkıştan voltaj geliyor. sanırım rölelerin platinleri bozuk. İlk işim onları değiştirip deneyeceğim.

serkan_48

Alıntı yapılan: SercanTEK - 21 Ocak 2024, 21:09:43eve taşındım. Bu vesile ile regülatöre baktım. İçinde 3 tane 12V röle mevcut. Tornavida ile tıklayınca anlık çıkıştan voltaj geliyor. sanırım rölelerin platinleri bozuk. İlk işim onları değiştirip deneyeceğim.

O kısımda soğuk lehim de olabilir. Çatlak varsa tıklayınca çalışıyor olabilir.

Kartın altının resmi varmi? Kuvvetli ışıkta çekerseniz detay daha iyi olur.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

ByTEK

aklıma geldi ama elimin altıda havya yoktu. gözle görünürde birşey göremedim. Elimde ona uyacak röle olması lazım en kötü ihtimal röleleri değiştiririm. benim emektar havya taşınırken kayboldu henüz bulamadım. acelesi yok bir ara bakacağım. sonucu yazarım.

power20

Ev sahibi regülatör ihtiyaç olmuyor demişse, tamire değmez.  Huyu evi tahliye ederken ortaya çıkar. İyilikten anlamaz. Suçlu bile olursunuz.

Ben olsam sadece şema çıkararak bilgilenmek ile yetinirim. Bunlar röle ile trafo uçlarını anahtarlayarak gerilimi belirli sınırda tutuyordu.

ByTEK

Alıntı yapılan: power20 - 22 Ocak 2024, 15:08:32Ev sahibi regülatör ihtiyaç olmuyor demişse, tamire değmez.  Huyu evi tahliye ederken ortaya çıkar. İyilikten anlamaz. Suçlu bile olursunuz.

Ben olsam sadece şema çıkararak bilgilenmek ile yetinirim. Bunlar röle ile trafo uçlarını anahtarlayarak gerilimi belirli sınırda tutuyordu.

Ev sahibi ile görüştüm basit sorun varsa hallet yoksa yedek vardı depoda, onu veririm dedi. Kendisi zaten Lise elektrik öğretmeni olduğu için konuya hakim. Dediğim gibi röle ile çözülürse hallederim olmadı takmam.

ByTEK

Alıntı yapılan: serkan_48 - 22 Ocak 2024, 14:10:52O kısımda soğuk lehim de olabilir. Çatlak varsa tıklayınca çalışıyor olabilir.

Kartın altının resmi varmi? Kuvvetli ışıkta çekerseniz detay daha iyi olur.

Ortadaki röleye tıklayınca bi kendine gelir gibi oluyor. ben röle sorunu diye düşünüyorum. Değiştiricne göreceğiz. aynı zamanda soğuk lehim ihtimaline karşı lehimleri elde geçiririm.