return değeri düzenli dönmüyor

Başlatan papsukkal, 17 Ocak 2024, 23:52:05

papsukkal

int tus_oku()
{
	x = adc_deger[2];
	HAL_Delay(15);

if((tus_bayrak == 1) && ( x < 4000))
	{
		if((x >= tus_arti_alt) && (x <= tus_arti_ust))
		{
			return  1;
		}
		else if((x >= tus_eksi_alt) && (x <= tus_eksi_ust))
		{
			return 2;
		}
		else if((x >= tus_res_alt) && (x <= tus_res_ust))
		{
			return 3;
		}
		else if((x >= tus_mod_alt) && (x <= tus_mod_ust)); // && (tus_bayrak == 1))
		{
			++mod;
			ekran_bayrak = 0;

if(mod == 4) mod = 1;

}
		tus_bayrak = 0;
	}

if(x >= 4000)
	{
		tus_bayrak = 1;
	}

}

Bu fonksiyonun kendi içerisinde çalışmasında hiç bir sıkıntı yok. Okuduğum analog değerde anormallik olduğunu düşündüm ama okumada sıkıntı bulamadım. Return satırlarının olduğu yerlerde led yaktırarak denedim. Analog okumaya göre ilgili return satırı devreye giriyor.

Ancak tus_oku() fonksiyonunu çağırdığım zaman fonksiyon kararsız değer döndürüyor. Mesela 3 defa dönüşü aldıktan sonra 8 defa dönüş alamıyorum gibi.

Bir de "implict declaration of function" ve " 'if' clause does not guard... " uyarıları alıyorum. Ne yaptımsa bunların kaynağını bulamadım.

Cube ide de ilk defa kompleks bir kod yazıyorum. Cube ideye tam hakim değilim yani.

Fikirleriniz ile beni aydınlatır mısınız.

SB7

Fonksiyon adını include satırlarından sonra şu şekilde tanımlayabilir misiniz?

int tus_oku();

-SB7

kimlenbu

Else if'lerin sonuna bir adet de else koyup değişkenlerinizin değerini kontrol edin. Dokunmatik kontrolü yapıyorsanız basılan bölgenin x1,y1,x2,y2 şeklinde kontrolünü yapmanız lazım.

JKramer

Fonksiyonun en sonunda, belirlediğiniz bir return olmalı. Mesela en başta tus_bayrak = 0, x de 4000'den küçük olsun.

if((tus_bayrak == 1) && ( x < 4000)) kısmına girmedi.

if(x >= 4000) kısmına da girmedi, en sona geldi.

papsukkal

Alıntı yapılan: SB7 - 18 Ocak 2024, 08:15:14Fonksiyon adını include satırlarından sonra şu şekilde tanımlayabilir misiniz?

int tus_oku();

bu satır ekli hocam.

Alıntı yapılan: JKramer - 18 Ocak 2024, 10:22:27Fonksiyonun en sonunda, belirlediğiniz bir return olmalı. Mesela en başta tus_bayrak = 0, x de 4000'den küçük olsun.

if((tus_bayrak == 1) && ( x < 4000)) kısmına girmedi.

if(x >= 4000) kısmına da girmedi, en sona geldi.
Tus_bayrak default değeri 1 hocam. Fonksiyona girince 0 oluyor.

if(x >= 4000)
Özellikle böyle bıraktım ki müdahale yok iken sürekli return 0 dönsün. Sizin dediğiniz gibi deneyeceğim.

Alıntı yapılan: kimlenbu - 18 Ocak 2024, 10:07:56Else if'lerin sonuna bir adet de else koyup değişkenlerinizin değerini kontrol edin. Dokunmatik kontrolü yapıyorsanız basılan bölgenin x1,y1,x2,y2 şeklinde kontrolünü yapmanız lazım.

Tam anlamadım. Biraz açabilir misin
Dokunmatik kontrolü değil hocam direnç gurubu üzerinden 4 adet tuş okuyorum.

Bir de bu uyarılar böyle karışıklıklara neden olur mu? Yoksa dikkate almamalı mıyım?

flowchartx

Fonskiyonun return edemediği durumlar var. Siz en az bir case return yazarak derleyiciyi kandırmış oluyorsunuz yani fonskiyonda logic hata var. Fonskiyon kötü yazılmış diyebiliriz. Fikir vermesi açısından bazı bakış açıları var birini anlatayım fonskiyona girdiğinizde bir otomatik değişken tanımlayıp return değerini bu değişkende tutup fonskiyonun en sonunda return edebilirisiniz
int tus_oku()
{

x = adc_deger[2];
int returnvalue=0;
	HAL_Delay(15);

{
		{
			returnvalue=1;
		}
		{
			returnvalue=2;
		}
		{
			returnvalue=3;
		}
		{
			++mod;
			ekran_bayrak = 0;

if(mod == 4) mod = 1;

}
		tus_bayrak = 0;
	}

if(x >= 4000)
	{
		tus_bayrak = 1;
	}
 return returnvalue;
}

papsukkal

Hemen deniyorum.

Return ifadesinin nasıl kullanılmaması gerektiğini öğrendim.
Teşekkür ederim @flowchartx hocam.

Gene olmadı.

flowchartx

0 değeri döndüğünde hiç bir case girmediğini unutmayın. 0 değerini hata olarak kabul edebilirsiniz

papsukkal

@flowchartx 0 değeri stabil haldeyken tanımlı. Yani hiç bir tuşa basilmadıgini ifade ediyor ve 0 ın verildiği yer bayrakları temizliyor. Return 0 kullanılmıyor normalde.

Yazılım genel olarak yavaşladı. Sanırım yeni baştan temiz toparlamak lazım.

Örnek veriyorum a.h ve b.h diye iki sayfam var return fonksiyon a.h içinde. b.h içinden fonksiyon çağırıyorum. Bununla alakalı olamaz herhalde.

Bir de analog okumayı DMI ile 3 kanal yapıyorum. Bunların bir tanesi tuşa bağlı. Gene DMI ile iki kanal PWM yapılıyor. I2C ile oled ekran sürüyorum. İşlemci Usb ile bilgisayara veri aktarıyor. STM32F103. Çok mu yükleniyorum acaba?

JOKERAS

Alıntı yapılan: flowchartx - 18 Ocak 2024, 21:21:09Fonskiyonun return edemediği durumlar var. Siz en az bir case return yazarak derleyiciyi kandırmış oluyorsunuz yani fonskiyonda logic hata var. Fonskiyon kötü yazılmış diyebiliriz. Fikir vermesi açısından bazı bakış açıları var birini anlatayım fonskiyona girdiğinizde bir otomatik değişken tanımlayıp return değerini bu değişkende tutup fonskiyonun en sonunda return edebilirisiniz
int tus_oku()
{

x = adc_deger[2];
int returnvalue=0;
    HAL_Delay(15);

{
        {
            returnvalue=1;
        }
        {
            returnvalue=2;
        }
        {
            returnvalue=3;
        }
        {
            ++mod;
            ekran_bayrak = 0;

if(mod == 4) mod = 1;

}
        tus_bayrak = 0;
    }

if(x >= 4000)
    {
        tus_bayrak = 1;
    }
 return returnvalue;
}

Test ettiğiniz kod bumu?

Buradaki Noktalı virgül ne işe yarıyor?

papsukkal

@JOKERAS o kodları buraya koyarken gözden kaçan bir şey. Siz gösterince büyük bir heyecan ile bilgisayara saldırdım hemen. Ama düzeltmişim. Şu anki halinde bu hata mevcut değil. Hala istediğim gibi çalışmıyor.  Bir fonksiyon için bu kadar zaman harcamak çok canımı sıktı.

JOKERAS

@papsukal , sizin kodda anlamadığım noktalar var.

Kodunuzun en önemli parametresi adc değerini tuttuğunuz "x" değişkeni.
"tus_bayrak" gereksiz gibi duruyor.Bunun için kodunuzu biraz değiştirdim.

DMI ne oluyor?

unsigned char tus_oku(void) {

x = adc_deger[2];

HAL_delay(15); //Bence buna gerek yok.

if (x < 4000) {

if (x >= tus_arti_alt && x <= tus_arti_ust) {

return 1;

} else if (x >= tus_eksi_alt && x <= tus_eksi_ust) {

return 2;

} else if (x >= tus_res_alt && x <= tus_res_ust) {

return  3;

} else if (x >= tus_mod_alt && x <= tus_mod_ust) {

ekran_bayrak = 0;

if (++mod == 4) {
                mod = 1;
            }
            return  4;

} else {

return 0;//Tuş basılı fakat değerler uyuşmuyor.
        }

} else {

return 0; //Tuş basılmamış!
  }

}

Bu şekilde bir deneyin bakın ne oluyor durumu görün.

papsukkal

Hocam kodlar iyice çığırından çıktı :) şu an 17 hata görünüyor. Yeni baştan toparlayıp sizin verdiğiniz kodları deneyeyim.

certy

Yaşadığın sorunun kaynağı tus_xxx_alt - üst değişkenleri ile sorguladığın koşullardan birden fazlasının sağlandığı durumlarda oluyor gibi. If-else içinde koşulların biri sağlandığı zaman sonraki sağlanan koşullara bakmıyor çünkü. Bu değişkenlerin değerlerini ve tuş şemanı ekleyebilirsen ona göre yorumlaması daha kolay olur.
TA1USS

papsukkal

Artık kodlar nasıl karıştı ise :) 8 gün olmuş dokunmadım daha.

Öncelikle yeni oluşturduğum .h ve .c dosyalarını properties üzerinden patch yapmam gerekiyormuş. Bunu yapınca tüm uyarılar kayboldu. Sonra kodlarımı bir yerde toplamak düşüncesi oluştu.

Kendi kodlarımı düzenlemek adına kütüphane şeklinde oluşturmaya çalışırken hepsi birbirine girdi. Aslında kodlar aynı ama library patch ayarlarını sanırım karıştırdım hal kütüphanelerini falan da tanımıyor şu anda.

En son yedeğimden yeni baştan oluşturacağım kodları.

Cubeideyi kullanmayı öğrenmeden bu tarz sorunlar ile çok karşılaşacağım kesin. İlk etapta kütüphane oluşturmayı öğrenmem gerek.

Oluşturduğum .c ve .h dosyalarını core klasöründe inc ve src içinde tutarsam sorun yok. Ancak kendi kodlarım derli toplu bir yerde dursun diye "dosyalarım" gibi bir klasör oluşturup içine inc ve src klasörlerini oluşturdum. header ve source dosyalarını buraya yerleştirdim. Ne yaptımsa tanıtamadım. Dosyamın üzerinde anahtar sembolü oluşuyor. Bununla alakalı mıdır bilmiyorum. kendi kodlarımı ayrı bir klasörde .h ve .c olarak toparlamamın bir yöntemi var mı yoksa Core içinde mi olmaları geekiyor?