PTC okuma

Başlatan ChiliPepper, 24 Ocak 2024, 09:21:18

ChiliPepper

Merhaba şuan halihazırda ntc ile derece ölçtüğüm bir devrem var sorunsuz çalışıyor. Ntc yerine Ptc denemek istiyorum ama ptc ile ilgili bir formül bulamadım. Ntcyi ölçtüğüm formül:
Adc = (float)read_adc(0);
Rt = (10000.0 * Adc)/(1024.0 - Adc);
LnRt = log(Rt);
T = (1.0/(Ra + Rb*LnRt + Rc*pow(LnRt, 3.0)))-273.15;

Bu formülü ptc için nasıl düzenleyebilirim.

zamzam23

ntc için devre ne şekilde?

mehmet

NTC için basit bir kod üreten link
ekliyorum. İşinize yarar umarım.

https://www.sebulli.com/ntc/index.php?lang=en
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ChiliPepper

Alıntı yapılan: zamzam23 - 24 Ocak 2024, 13:15:59ntc için devre ne şekilde?
ntc bir bacağı gnd diğer bacak 10k ile pull-up adc ile okuyorum.

24 Ocak 2024, 15:45:10
Alıntı yapılan: mehmet - 24 Ocak 2024, 15:18:03NTC için basit bir kod üreten link
ekliyorum. İşinize yarar umarım.

https://www.sebulli.com/ntc/index.php?lang=en
Ptc için arıyordum ama yine de teşekkürler.

alikeskinkilic

hocam direnç değerleri değişik olmuyormu bu ürünlerin sabit bir formüle nasıl oturtuyorsunuz.bilmediğimden soruyorum. olması gereken örneğin oda sıcaklığında ölçümden aldığınız direnç değerinde eş bir sabit drenç ile gerilim bölücü olarak kullandığınızda ısı ile değişim ptc de aşağı yönlü ise ntc de yukarı yönlü olacak  sonuçta.yani önceden ntc yi + kutpa bağlıyorduysanız Ptc yi de - kutba bağlayın yani gerilim bölücüyü ters çevirin aynı sonucu verir tabi değerleri eşitse.ntc ısı arttığında değeri 5 volta yaklaştırıyordu.ptc yi ters bağlarsan bu sefer sabit direnç okuduğun değeri 5 volta yaklaştırır. programı değiştirmene gerek kalmaz
Hep meraktan

ChiliPepper

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 24 Ocak 2024, 21:35:55hocam direnç değerleri değişik olmuyormu bu ürünlerin sabit bir formüle nasıl oturtuyorsunuz.bilmediğimden soruyorum. olması gereken örneğin oda sıcaklığında ölçümden aldığınız direnç değerinde eş bir sabit drenç ile gerilim bölücü olarak kullandığınızda ısı ile değişim ptc de aşağı yönlü ise ntc de yukarı yönlü olacak  sonuçta.yani önceden ntc yi + kutpa bağlıyorduysanız Ptc yi de - kutba bağlayın yani gerilim bölücüyü ters çevirin aynı sonucu verir tabi değerleri eşitse.ntc ısı arttığında değeri 5 volta yaklaştırıyordu.ptc yi ters bağlarsan bu sefer sabit direnç okuduğun değeri 5 volta yaklaştırır. programı değiştirmene gerek kalmaz
Ters bağlamak derken, bir bacağını 5v diğerini pull-down yapıp adcye vermek mi

alikeskinkilic

hocam bir direnç ile seri şekilde 5 ile 0 arasına bağlayıp orta noktadan ADC okuma yapıyorsunuz ya örneğin ntc nin bir bacağı 5v diğer bacağı dirence bağlı direncin de diğer bacağı gnd de işte devreyi ptc için tam ters bağla direncin bir bacağı 5 volta ptc nin bir bacağı gnd ye bağlansın.iki eleman birbirinin tam tersi çalıştığından devreyi ters bağlayarak gene aynı sonucu alabilirsiniz gerilim bölücünün orta bacağından diyorum.
Hep meraktan

alikeskinkilic

Alıntı yapılan: ChiliPepper - 24 Ocak 2024, 15:43:29ntc bir bacağı gnd diğer bacak 10k ile pull-up adc ile okuyorum.

24 Ocak 2024, 15:45:10Ptc için arıyordum ama yine de teşekkürler.
burada yaptığınızın tersi yani ptc nin bir bacağı 5v diğer bacak 10 k ile gnd ::ok
Hep meraktan

ChiliPepper

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 26 Ocak 2024, 09:31:06burada yaptığınızın tersi yani ptc nin bir bacağı 5v diğer bacak 10 k ile gnd ::ok
Denedim olmadı malesef aşağıdaki ptcyi kullanıyorum.

triyak

Mutlaka nette de ptc okuma ile ilgili araştırma yapmışsınızdır ve bunun sonucunda ntc okuma ile ilgili çok kaynak varken ptc okumayla ilgili neredeysen hiç kaynak olmadığını da görmüşsünüzdür.

Ntc'lerin direnç değeri sıcaklıkla yavaş yavaş artarken, Ptc'lerin direnç değeri sıcaklıklıkla çok hızlı artar. Başka bir deyişle Ntc'lerin sıcaklık-direnç grafiğine baktığınızda grafiğin eğimi yavaş yavaş değişirken , Ptc'lerin grafiği çok dik bir şekilde değiştiğini görürsünüz.

Bu sebeple Ntcler hassas sıcaklık okuması gereken yerlerde kullanılırken Ptc'ler ise daha kaba okuma işlemlerinde kullanılır.

Ptc'lerin okuma işlemi ise karşılaştırma ile gerçekleşir bu yüzden. Dersiniz ki ptc'nin değeri şu aralalıkta ise şunu yap, değilse başka bir şeyi yap.

Örneğin elektrik motorlarının sıcaklığını kontrol etmek için ptc kullanılır. Bu motorların sıcaklık koruması sadece motorun çok ısınıp ısınmadığına bakar. Çok sıcaksa motoru durdurur aksi taktirde motorun çalışmasına izin verir.

Kullandığınız ptc ile ilgili elektriksel hiç bir veri yok ortalıkta. Datasheette de mekanik özellikler verilmiş. Biz size burada formül/denklem versek dahi işinize yaramayacak çünkü kullanılan sensör hakkında hiçbirşey bilinmiyor.

Yok ama ben ptc ile hassas bir şekilde sıcaklık ölçmek istiyorum derseniz sensöre ait sıcaklık-direnç tablosunu firmadan isteyin ve bunu bir tablo haline getirip hassas okuma işlemi yapın yada bu veriyi excele girerek formül çıkartıp ve bunu programınıza ekleyebilirsiniz

ChiliPepper

Alıntı yapılan: wanted0035 - 29 Ocak 2024, 11:30:31Mutlaka nette de ptc okuma ile ilgili araştırma yapmışsınızdır ve bunun sonucunda ntc okuma ile ilgili çok kaynak varken ptc okumayla ilgili neredeysen hiç kaynak olmadığını da görmüşsünüzdür.

Ntc'lerin direnç değeri sıcaklıkla yavaş yavaş artarken, Ptc'lerin direnç değeri sıcaklıklıkla çok hızlı artar. Başka bir deyişle Ntc'lerin sıcaklık-direnç grafiğine baktığınızda grafiğin eğimi yavaş yavaş değişirken , Ptc'lerin grafiği çok dik bir şekilde değiştiğini görürsünüz.

Bu sebeple Ntcler hassas sıcaklık okuması gereken yerlerde kullanılırken Ptc'ler ise daha kaba okuma işlemlerinde kullanılır.

Ptc'lerin okuma işlemi ise karşılaştırma ile gerçekleşir bu yüzden. Dersiniz ki ptc'nin değeri şu aralalıkta ise şunu yap, değilse başka bir şeyi yap.

Örneğin elektrik motorlarının sıcaklığını kontrol etmek için ptc kullanılır. Bu motorların sıcaklık koruması sadece motorun çok ısınıp ısınmadığına bakar. Çok sıcaksa motoru durdurur aksi taktirde motorun çalışmasına izin verir.

Kullandığınız ptc ile ilgili elektriksel hiç bir veri yok ortalıkta. Datasheette de mekanik özellikler verilmiş. Biz size burada formül/denklem versek dahi işinize yaramayacak çünkü kullanılan sensör hakkında hiçbirşey bilinmiyor.

Yok ama ben ptc ile hassas bir şekilde sıcaklık ölçmek istiyorum derseniz sesnöre ait sıcaklık-direnç tablosunu firmadan isteyin ve bunu bir tablo haline getirip hassas okuma işlemi yapın yada bu veriyi excele girerek formül çıkartın ve bunu programınıza ekleyin.
Bu ürün elimde olduğu için denemek istedim sadece çok bir amacım yoktu teşekkürler yardım için.

M.Salim GÜLLÜCE

Sadece + parametreyi eksiye yada - Parametreyi artıya çevirsen hallolacak diye düşünürüm.
sıfır derecenin yerine 100, 100 dercenin yerine sıfır geçmeli. Formülünü bu mantığa göre revize edersen çözebileceğini düşünüyorum.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 29 Ocak 2024, 20:17:12Sadece + parametreyi eksiye yada - Parametreyi artıya çevirsen hallolacak diye düşünürüm.
sıfır derecenin yerine 100, 100 dercenin yerine sıfır geçmeli. Formülünü bu mantığa göre revize edersen çözebileceğini düşünüyorum.
Denedim ama yapamadım. Formüldeki Ra,Rb,Rc değerleri uymadığı için sanırım. Bu ptc için o değerleri nasıl revize ederim bulamadım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ChiliPepper - 30 Ocak 2024, 08:48:57Denedim ama yapamadım. Formüldeki Ra,Rb,Rc değerleri uymadığı için sanırım. Bu ptc için o değerleri nasıl revize ederim bulamadım.
Sanırım burası sana yardımcı olabilir.
https://www.picproje.org/index.php?topic=72113.0