PT-100 leri anahtarlamak hk

Başlatan zamzam23, 26 Ocak 2024, 14:14:43

zamzam23

Merhaba,
2 kablolu PT-100 sıcaklık sensörünü okumak için i2c ile haberleşmeli bir devrem var ve denetleyici ile bu sıcaklığı okuyabiliyorum.
Şimdi aynı sisteme 7 tane daha PT-100 bağlamak istiyorum. Bunun için  PT-100 okuma devresini çoğaltmak yerine, PT-100'leri anahtarlayabilecek bir entegre arayışındayım. Yapmak istediğimi bir şema ile anlatayım. Görselde 8 adet PT-100'ü aynı hatta (A ve B noktalarına) bağlamak için arada bir switch entegresi lazım.

Bunun için hangi entegreyi kullanmalıyım.

Ekleme: 74HC4066 iş görür mü? ve bunun daha fazla kanallı olanı var mıdır?
Ekleme: 74HC4067 16 kanallıymış.

Teşekkürler.

mustafa_cmbz

4051 ler iş görür herhalde

Erol YILMAZ

Bağlantıyı nasıl yapacaksın bilmiyorum ama
Analog Mux'tan hiç akım geçmeyecekse olur...

zamzam23

Bağlantım Wheatstone köprüsü şeklinde. sonrasında da mcp3421 var. köprüdeki rtd Lee anahtarlarıp diğer rtd leri tek tek devreye alıp okumayı düşündüm. çalışır mı bilmiyorum

ilyas KAYA

74HC4067 ile nu kadar bacak bağlantısı yapıp üstüne bir de o parayı verdikten sonra mcu ile daha ucuza gelir hemde daha kolay olur bence.

Epeyce sensor de giriş yapmış olursunuz.
Analog kanali fazla olan bir mcu yeterli olur.

M.Salim GÜLLÜCE

4051 den geçirdikten sonra opamp ile aım kazancı sağlarsan istediğin kadar kanal çoğaltabilirsin.

ibocakir

4051 gibi bir analog mux, PT100 devresinin analog kısmını anahtarlamak için kesinlikle iş görmeyecektir. 4051'in datasheetine bakarsanız on-resistans zaten typical 70 ohm seviyesinde, eğer 5V0 ile beslerseniz.

PT100 dediğiniz nominal 100ohm.

Deneyecek olursanız sonuçlarını merak ediyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ibocakir - 29 Ocak 2024, 23:14:564051 gibi bir analog mux, PT100 devresinin analog kısmını anahtarlamak için kesinlikle iş görmeyecektir. 4051'in datasheetine bakarsanız on-resistans zaten typical 70 ohm seviyesinde, eğer 5V0 ile beslerseniz.

PT100 dediğiniz nominal 100ohm.

Deneyecek olursanız sonuçlarını merak ediyorum.
Sanırım birşeyi yanlış değerlendiriyorsunuz.
Gerilim nakletmeniz gerek. Akım değil.!
PTC ve direnç birlikteliğini (Gerilim bölücü ünite) 4051 den önce oluşturmak zorundasınız. 4051 den üzerindeki gerilimi anahtarlayıp opamp ile akım kazancı yaparsanız hiç bir sıkıntınız olmaz.
Örnek devre verdim ama PTC + Direnç ikilisini analog girişlerde göstermedim.
Zaten war olduğunu düşündüğümden çizmeye gerek bile duymadım.
Sizin kafanızdaki tasarımı çizseniz daha rahat anlaşacağız.

ibocakir

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 30 Ocak 2024, 21:08:21PTC ve direnç birlikteliğini (Gerilim bölücü ünite) 4051 den önce oluşturmak zorundasınız.

Abi başlıkları karıştırdınız herhalde :)

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 30 Ocak 2024, 21:08:21Gerilim nakletmeniz gerek. Akım değil.!

RTD ya da PTC ya da NTC elemanlarını kullanarak sıcaklık ölçebilmek için temelde yapılması gereken şey nedir? Direnç ölmek, ardından gerekli matematiksel fonksiyonlardan geçirip sıcaklığı bulmak.

Direnci ölçebilmek için iki seçeneğiniz var. Ya sabit akım akıtırsınız(anahtar kelime: Excitation current) ya da sabit gerilim uygulayıp RTD üzerine düşen gerilimi ADC'ye sokarsınız.

Burada hangi yöntemi kullanırsanız, 4051'in iç direnci çok ciddi ölçüm hatasına sebep olacaktır. 4051 dediğiniz eleman sonuçta mosfetlerle yapılmış bir IC, nihayetinde anahtarlayabilmek için içindeki mosfetlerin herbirinin bir Rds-on direncinden geçmek zorunda. Bu değer de datasheet'te belirtilen değere göre typical 70Ohm.

Hatta öyle ki, 2-telli RTD'ler kendi kablo uzunluğundan dolayı(neredeyse miliohmlar seviyesinde olmasına rağmen) yanlış sıcaklık ölçümüne sebep oldukları için piyasada 3-telli ya da 4-telli RTD'ler mevcut. 4-telli olanlarda da mantık aynıdır. Uzaktaki 2 telden sabit akım basıp, ortadaki 2 telden gerilim ölçümü yaparsınız. Bu konudaki anahtar kelime: 4-wire resistor measurement.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ibocakir - 31 Ocak 2024, 11:21:41Burada hangi yöntemi kullanırsanız, 4051'in iç direnci çok ciddi ölçüm hatasına sebep olacaktır. 4051 dediğiniz eleman sonuçta mosfetlerle yapılmış bir IC, nihayetinde anahtarlayabilmek için içindeki mosfetlerin herbirinin bir Rds-on direncinden geçmek zorunda. Bu değer de datasheet'te belirtilen değere göre typical 70Ohm.

İbo Kardeş yaw Şu meseleyi bi şema ile tartışalımda 4051 neden etkilemek zorunda kalacak bi yol görelim  ;D
Ben iddiamın arkasındayım.
Farklı şeyler üzerinde konuşuyoruz sanki  ???

Adc ye gidecek noktayı 4051 den geçirip adc ye bağladığınızda  hiç bir kaybınız olmayacak.

Okan AKÇA

Erol ve salim gerekli bilgiyi yazmış. Ama insan inat ediyor.

zamzam23

@M.Salim GÜLLÜCE  kendi verdiği devreyi anlatıyor ama benim sorduğum o değil. Benim sorduğum sistemde çıkışta adc yok haberleşme var.

Ben çıkışı değil girişteki pt100'leri anahtarlamak istiyorum.

@ibocakir söylediği ise entegrenin iç direnci ile pt100 direncinin  birlikte okunamayacağı. şöyle ki belirli bir sıcaklıkta entegrenin iç direncini yaklaşık bildiğimize göre hesaplamalarda onu düşüp sadece pt100ü ele alabiliriz sanki.

yine de devreyi kurup deneyeceğim sonuçları paylaşırım.

MCansız

Merhaba adg2128 I2C CMOS 8 x 12 Analog Switch Array ile matris yapısını kullanarak istediğiniz 2 portu istediğiniz 2 porta yönlendirebilirsiniz. Fiyatı biraz tuzlu olabilir ama buna benzer IC iler işinizi görecektir.

ibocakir

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 31 Ocak 2024, 20:18:28Adc ye gidecek noktayı 4051 den geçirip adc ye bağladığınızda  hiç bir kaybınız olmayacak.
Abi analog kısmı ADC'ye girmeden 4051'den geçirmeniz demek bence ADC multiplexer. Bunun için de sabit akım ya da sabit voltaj, hangi tercih ediliyorsa, kısmını da çoğaltmanız gerekir. Ki @zamzam23'ün ilk mesajında bunu istemediğini anlıyorum ben.

Alıntı yapılan: zamzam23 - 01 Şubat 2024, 08:52:21@ibocakir söylediği ise entegrenin iç direnci ile pt100 direncinin  birlikte okunamayacağı

4051'i ben söylemedim. Salim abinin söylediğine cevap yazmıştım.  :(

Alıntı yapılan: zamzam23 - 01 Şubat 2024, 08:52:21şöyle ki belirli bir sıcaklıkta entegrenin iç direncini yaklaşık bildiğimize göre
Bunu yaklaşık da olsa bilmeniz mümkün değil. Aynı banttan dahi çıksa, IC'lerin Rds-onları değişklenlik gösterecektir.

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 31 Ocak 2024, 21:47:50Erol ve salim gerekli bilgiyi yazmış. Ama insan inat ediyor.

Okan hocam yanlış birşey yaptığımı düşünmüyorum. Bir konudaki fikrimi belirttim, kendimce teknik argümanlar sunarak, katılmayabilirsiniz. Sadece sizin gibi kimseye faydası olmayan şeyler yazmıyorum  ::ok

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ibocakir - 01 Şubat 2024, 11:11:46Abi analog kısmı ADC'ye girmeden 4051'den geçirmeniz demek bence ADC multiplexer. Bunun için de sabit akım ya da sabit voltaj, hangi tercih ediliyorsa, kısmını da çoğaltmanız gerekir. Ki @zamzam23'ün ilk mesajında bunu istemediğini anlıyorum ben.

4051'i ben söylemedim. Salim abinin söylediğine cevap yazmıştım.  :(
Bunu yaklaşık da olsa bilmeniz mümkün değil. Aynı banttan dahi çıksa, IC'lerin Rds-onları değişklenlik gösterecektir.

Okan hocam yanlış birşey yaptığımı düşünmüyorum. Bir konudaki fikrimi belirttim, kendimce teknik argümanlar sunarak, katılmayabilirsiniz. Sadece sizin gibi kimseye faydası olmayan şeyler yazmıyorum  ::ok

İbo Kardeşim zamzam23 için en basit olanı sabit gerilim altında bir sürü PT100 ve seri sirençlerini bağladıktan sonra ölçüm noktalarının 4051 den geçirilmesi gerekirken sadece PT100 leri anahtarlamaya çalışmak işi yokuşa sürmektir.
Benim anlatmak istediğim o.
Senin anlattıklarınla benim anlattıklarım arasında çelişki yok zira farklı şeyleri konuştuğumuzun farkındaydım.

Sabit akım da işi zora sokar anahtarlama mevzusunda. Sıfır omajlı bir anahtar ancak röleyle elde edilebilir.
Yada oturup daha karmaşık bir statik röle tasarlanır.

Şimdi zamzam23 kardeşimize soralım...
Neden sadece PTC leri anahtarlamak istiyorsun.?
Başka yöntem kullanmanın sakıncası mı war.?