Sensörü ışık hassasiyeti

Başlatan ByTEK, 27 Ocak 2024, 12:41:16

ByTEK

Herkese merhaba,

Evde koridorda kullanmak üzere ekte resmini görebileceğiniz Cata ct-4259 ürününü aldım. Çalışması güzel olsada acayip şekilde hassas. Şöyle söyleyim gölge görse yanıyor. Gece kendi kendine yandığı oluyor. Bizi korkutuyor :⁠-⁠) İçini açtım ama hassiyet ayarı göremedim. Ufak devre önüne bant yaptım ama değişiklik olmadı. Ürünü internetten aldım. Satıcı konuya hakim değil.

Bu konuda önerilere açığım.

mg1980

Hocam, bu ürün PIR sensörle değil de radar dalgası sistemiyle çalışıyor olabilir. Bu tür ürünler duvar arkasından da çalışabilirler... ayar yeri yoksa hassasiyet ayarları nasıl olur bilgim yok..

JOKERAS

mg1980 'nin dediği gibi Radar sensörü olabilir.Eğer öyle ise Entegrenin pdf'inden
bunu köreltmeyi-Zayıflatmayı deneyebilirsiniz.

EGE

Alüminyum folyo ile algılama hassasiyetini sağırlaştırabilirsin ancak oraya nasıl montajlarsın bilemiyorum.

ByTEK

Entegre üstünde maalsef yazı yok. Biraz oynayıp sonuç alırsam yazarım. İlginize teşekkürler 

mg1980

PCB üzerinde çıkış transistöründen sonra anten yolu da gözüküyor..

mustafa_cmbz

Hazır radar sensör modüllerini biraz araştır muhtemel aynı entegreden olan bir modül bulursun.Yapı olarak bağlantı şekli birbirine aynı bir ürün bulup chip kodundan pdf'ten incelediğinde mesafe ile ilgili hangi direnci veya kapasiteyi değiştirmen gerektiğine ulaşabilirsin..

Kendi kendine yanıyor ise evde bi ada çayı tütsüsü yap bence :)

ByTEK

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 27 Ocak 2024, 16:57:29Hazır radar sensör modüllerini biraz araştır muhtemel aynı entegreden olan bir modül bulursun.Yapı olarak bağlantı şekli birbirine aynı bir ürün bulup chip kodundan pdf'ten incelediğinde mesafe ile ilgili hangi direnci veya kapasiteyi değiştirmen gerektiğine ulaşabilirsin..

Kendi kendine yanıyor ise evde bi ada çayı tütsüsü yap bence :)

Eyvallah,

Kendi kendine yanıyor derken bizden kaynaklı yanıyor. Az bir hareket görse hemen devreye giriyor. Açıkçası bu kadar hassas olmasını beklemiyordum. Bir arastiracagim. Açıkçası hassiyet ayarı vardır diye umuyordum.

ByTEK

Bu şekilde bir uygulama yaptım. Şuan sadece altında iken görüyor. Müsait zamanda datasheete ulasirsam elektronik olarak birşeyler yaparım