500Mhz sinyali anahtarlamak için transistör arayışı

Başlatan umberto, 07 Şubat 2024, 10:46:51

umberto

Selamlar

500 Mhz bir sinyali anahtarlamak için transistör kullanmam gerekiyor. Piyasada bulunan ve bu frekanaslarda anahtarlama yapabilen transistör önerebilir misiniz?

teşekkürler.

2N2369sizce  uygun olur mu ?

triyak

Nasıl bir sinyali anahtarlamak istiyorsunuz? 

BFR93A - 6GHz npn transitör

umberto

Test amaçlı 10mw'lık 433 mhz lik bir RF sinyalini kuvvetlendirmek istiyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Aslında istediğiniz yüksek frekans amplifikatörü için kullanılabilecek bir transistör. Anahtarlama biraz farklı bir kavram.

umberto

Salim Bey Merhaba

Mikroişlemciden çıkan logic seviye sinyali 500 Mhz içe anahtarlama yapabilen bir transistörün base'ine bağlayıp, collector üzerinden 12V ile ATX34 vericinin girişine bağlayarak , sinyali 5V yerine 12V seviyelerine çıkararak sinyali güçlendirmeyi düşündüm. Anahtarlamaktan kastım budur.

ATX34 ün anten çıkışına yüksek frekans amplifikatörü şeklinde bir devre yaparak da kuvvetlendirmek mümkün fakat bu biraz daha kapsamlı olacağı için test amaçlı girişi kuvvetlendirmeyi düşündüm.

triyak

Atx34 çıkışına Spf5189Z koymayı deneyebilirsiniz. Piyasa hazır modül halinde bulunuyor

umberto

@wanted0035 Cevabın için teşekkür ederim.

ATX34 'ün çıkışı buna direk bağlanabilir mi, 10Mw güç anfinin girişini yakar mı?
Araya kapasitörlü bir empedans uydurma devresi gerekir mi ?

Teşekkürler

triyak

10mW zarar vermez öncelikle. Atx34ün çıkış empedansını bilmiyorum da en fazla verimsiz çalışır ama her halükarda mevcut duruma göre daha güçlü yayın yapacaktır. Direk bağlayıp test edebilirsiniz. Rf hatları olabildiğince kısa tutun yeterli şu aşamada.

Alıntı yapılan: umberto - 07 Şubat 2024, 11:49:51@wanted0035 Cevabın için teşekkür ederim.

ATX34 'ün çıkışı buna direk bağlanabilir mi, 10Mw güç anfinin girişini yakar mı?

Teşekkürler

sezgin05

ATX34 girişine yüksek seviyeli sinyal vermeniz çıkış gücüne ne fayda sağlayacak anlamadım. Yükseltme işlemini ATX34 çıkışında yapmanız gerekir. Yada ATX34 ü iptal edip daha güçlü bir verici kullanın

umberto

@sezgin Hocam

ATX34 12V giriş gerilimine kadar çalışabiliyor. Mikroişlemciden direk sürünce, mikroişlemcinin çıkışı 0-5V aralığında olabileceği için girişe uygulanan sinyalin maksimumu 5v olabiliyor.

ATX34'ü 12v ile besleyip, girişi de mikroişlemci ve transistör üzerinden yapınca, ATX34'ün çıkışı biraz daha kuvvetli saturasyon bölgesine yaklaşıyor.

yas

Alıntı yapılan: umberto - 07 Şubat 2024, 11:49:51ATX34 'ün çıkışı buna direk bağlanabilir mi, 10Mw güç anfinin girişini yakar mı?

Bu ürünün açıklamasında maksimum 660mW  ve 20dB kazanç belirtilmiş. Dolayısıyla 10mW güç giriş için fazla olacaktır. Girişe ~6,6mW (~8,2dBm) verirsen çıkış tan 660mW (~+28,2dBm) alabilirsiniz. Bunu için girişe karbon direnç kullanarak attenautör yapmak gerekir. RFSim99 isimli bir program vardı. O programda bu zayıflatıcıyı kolaylıkla hesaplatabilirsin. Bu arada 6,6mW ve 660mW değerleri tesadüfü olarak 100 katı gibi denk geldi. Modülün 660mW lık maksimum çıkışı yaklaşık +28,2dBm tekabül ediyor. Maksimum kazanç 20dB olduğu için kazançı maksimum çıkış gücünden düştüğünüzde maksimum giriş seviyesi yaklaşık 8,2dBm yani yaklaşık 6,6mW olarak bulunmakta.

sezgin05