Full MCU Kontrollü SMPS Güç Kaynağı

Başlatan devrecii, 26 Şubat 2024, 00:47:14

devrecii

Reset pini resete  , Swim pini ise Pd1 'e yani "a" yazan yere.

Ayrıca reset pinine 4.7k direnç ile pull up yapmak ve gnd ye 100nf koymak gerekiyor , şemada çizmeyi unutmuşum .

Bunun pcbsini çizmek  zor olmayacak mı ? Hangi programda çiziyorsun ? Bana piskopat diyorlar ama bunu otomatik çizen bir program yoksa ben bile uğraşamam sıkılırım.

Devreyi küçültüp basitleştireceğim  istersen yeni devrenin pcbsini çiz, bunu uzay montaj yapabilirsin.

Epsilon

Sprint Layout ile çizebilirim.Çok basit bir program paint brush ile çizdiğinizden çok daha kolay çizebilirsiniz.
 Çizimdeki düzeltmeler tamamlanıp devredeki harf ve rakamların detaylarınıda izah ederseniz pcb yi tamamlarım

triyak

Ne gibi değişiklikler yapacaksınız acaba, kafanızda netleştirdiniz mi yoksa adım adım mı sadeleştireceksiniz?

Alıntı yapılan: devrecii - 27 Şubat 2024, 20:36:19Reset pini resete  , Swim pini ise Pd1 'e yani "a" yazan yere.

Ayrıca reset pinine 4.7k direnç ile pull up yapmak ve gnd ye 100nf koymak gerekiyor , şemada çizmeyi unutmuşum .

Bunun pcbsini çizmek  zor olmayacak mı ? Hangi programda çiziyorsun ? Bana piskopat diyorlar ama bunu otomatik çizen bir program yoksa ben bile uğraşamam sıkılırım.

Devreyi küçültüp basitleştireceğim  istersen yeni devrenin pcbsini çiz, bunu uzay montaj yapabilirsin.

devrecii

Tamamen smps den bağımsız olacak sadece bir opto çıkışı olacak bu da smpsye bağlanacak ,bütün smps topolojilerini sürebilecek , ayrı ayı kolayca yapılacak bu devrede tüm sistem birbiriyle bağlantılı oldu için hata kabul etmiyor .

@Epsilon onlar 7 segment led çıkışları. 

triyak

videoda gate trafosunu, scopla kontrol ederek sarıyorsunuz. Bu işlemi anlatabilir misiniz acaba? Tasarım yapmak yerine deneme yanılma ile daha hızlı çözdünüz sanırım. scopta nasıl bir sinyal görene kadar sardınız?

gate, akım, çıkış trafosu sarımının incelikleri, püf noktaları nedir? Hesaplaması hakkında bilgi yada kaynak paylaşmanız mümkün mü?

mustafa_cmbz

Display yerine Birtane güzel bir tft yada o oled gibi bir ekran ilave yapsanız daha şık durmazmıydı?

power20

power20

Alıntı yapılan: Epsilon - 26 Şubat 2024, 19:44:53Bu konularda hiç bilgim olmadığından...
Bu kaynak kodu derleyebilen programın adı ve linkinide ekleyebilirmi?

Sadece kullanım amacıyla yapacaksanız bence stabil bir ürün tercih ediniz. Arkadaş ar-ge yapmış bilgi edinmiş.  Stabilite konusunda bir iddiası olmayabilir.

triyak

PF4-12V algılamayı ne amaçla yaptınız acaba?

iki adet ptc kullanmışsınız, nerelere yerleştirdiniz?

PB6 ne amaçla kullanılıyor, opampın + ucuna bağlantı yapılmış ama tam anlamadım bunu amacını. o 100k yı direk 3v3 yada 12volta bağlasak nasıl olur?

gate trafosunu süren iki mosfet anahtarlanırken arada bir süre var mı? mesela üstteki fetin geytini tersleyip alttakine versek olur mu?

devrecii

PF4-12V algılama şunun için  12v girişindeki voltaj 8v altına inerse pwmi kesiyor igbt gateini korumak için , zaten tüm güç entegrelerinde bu özellik vardır  ve şunu yapıyor çıkışlardaki tüm display ledleri vs kapatıyor yazılım, , bu sayede kapasitede kalan son akım ile kullanıcının ayarladığı  amper volt bilgisini flasha kaydediyor.

İki ptc kullandım çünkü sorun sadece igbt nin ısınması değil yüksek akımda uzun süre sonunda ferrit trafo da ısınıyor ferrit trafonun çok ısınması verebleceği max watt azaltır ve induktans düşer , zaten igbt yanında küçük bobin var bu durum için yine igbtyi aşırı akımdan koruyor.

Pb6 çıkışı volt amp yazan ledleri besliyor hemde opamp ofsett değeri eğer düşükse yukarı çekiyor , yazdığım gibi eğer
flahsa veri kayedeliecekse kapasitördeki son voltajım boşa tüketilmemesini sağlıyor ki cpu kaydedebilsin son verileri

gate trafosunu süren iki mosfet anahtarlanırken arada bir süre var mı?  süre yok gerek de yok , biribirleri çıkışarıyla tam olarak çarpışmıyorlar, diyotlu olan mosfet gate ferritindeki manyetizmayı zıt yöne çeviriyor. Evet birbirinin inversi mcu çıkışları.

28 Şubat 2024, 17:02:17
Alıntı yapılan: wanted0035 - 28 Şubat 2024, 01:50:16videoda gate trafosunu, scopla kontrol ederek sarıyorsunuz. Bu işlemi anlatabilir misiniz acaba? Tasarım yapmak yerine deneme yanılma ile daha hızlı çözdünüz sanırım. scopta nasıl bir sinyal görene kadar sardınız?

gate, akım, çıkış trafosu sarımının incelikleri, püf noktaları nedir? Hesaplaması hakkında bilgi yada kaynak paylaşmanız mümkün mü?

Aslında pwm frekansı ve giriş voltajı biliniyorsa induksiyon hesabı yapmak çok kolay ama ferrtin özelliklerini kaç sarımın kaç henry ettiğini bilmediğim için osiloskoptan bakarak yaptım

devrecii

Yazılımda bikaç bug buldum kullanıma engel değil mesela volt ayarı yaparken amperi ölçüleni değil istenileni ekranda gösteriyor bir de enkoderde küçük bir kod unutmuşum kullanıma engel değil.

Şu an oled ekranlı yapımı çok daha kolay bir güç kaynağı yapıyorum stm32 bulepill ile.

triyak

Teşekkür ederim cevabınız için. Yeni projenin güç olarak bundan çok bir farkı olur mu?

Epsilon

Alıntı yapılan: devrecii - 28 Şubat 2024, 17:06:41Şu an oled ekranlı yapımı çok daha kolay bir güç kaynağı yapıyorum stm32 bulepill ile.
Umarım şema çiziminde'de STM32 gibi modern program kullanıyorsunuzdur. :)
Cevaplar için bende teşekkür ederim.
Gate trafosunu sararken skopla test ederek sarmanızın mantığını bende anlamadım.
Orada nasıl bir sinyal görünce sarımın yeterli olduğunu anladınız?

28 Şubat 2024, 17:37:51
Alıntı yapılan: power20 - 28 Şubat 2024, 15:01:49Sadece kullanım amacıyla yapacaksanız bence stabil bir ürün tercih ediniz. Arkadaş ar-ge yapmış bilgi edinmiş.  Stabilite konusunda bir iddiası olmayabilir.
Sorun değil amaç öğrenmek.Zaten atölyemde güç kaynağım var

devrecii

Alıntı yapılan: wanted0035 - 28 Şubat 2024, 17:18:49Teşekkür ederim cevabınız için. Yeni projenin güç olarak bundan çok bir farkı olur mu?

Bu projede de güç çok artırılabilir , mesela o minik mosfetler ve gdt trafosu rahatlıkla 4-5 igbtyi sürebilir , direnç değerleri ile oynamak gerekiyor , güç çok artırıldığı zaman emmiler de çok artacak , bu nedenle işlemci ve  opmap tv tunerlerindeki gibi metal bir kutunun içine konulursa ve adc girişleri de iyi filitre edilirse hiç problem olmaz .

Alıntı yapılan: power20 - 28 Şubat 2024, 15:01:49Sadece kullanım amacıyla yapacaksanız bence stabil bir ürün tercih ediniz. Arkadaş ar-ge yapmış bilgi edinmiş.  Stabilite konusunda bir iddiası olmayabilir.

Evet doğru, ama çıkışında regülatör olmayan bir ac adaptörden çok daha iyidir , birçok işte kullanılabilir.
Stm8 hataydı çünkü adc çözünürlüğü 10bit   herşey yolunda olsa bile  30V/1024=0.03v çıkışta gürültü var 30mv baya bir gürültü demek tabi emiler hariç.

devrecii

Alıntı yapılan: Epsilon - 28 Şubat 2024, 17:34:33Umarım şema çiziminde'de STM32 gibi modern program kullanıyorsunuzdur. :)
Cevaplar için bende teşekkür ederim.
Gate trafosunu sararken skopla test ederek sarmanızın mantığını bende anlamadım.
Orada nasıl bir sinyal görünce sarımın yeterli olduğunu anladınız?

28 Şubat 2024, 17:37:51Sorun değil amaç öğrenmek.Zaten atölyemde güç kaynağım var

Tüm ferritle ilgili sistemlerde uygulamabilir , pwm frekansı %49 getirilir sarım yapılır osiloskpda sinyaller pwm sinyalinden küçük kalır iğne görümünde olursa az sarıım yapılmış, eğer çok fazla sarılmış ise inişler ve çıkışlar çok yavaş olur , uygun sarılmışsa tam kare dalga olur

https://youtu.be/4PxVlPPn2pE?t=136  buradan bakabilirsin