Full MCU Kontrollü SMPS Güç Kaynağı

Başlatan devrecii, 26 Şubat 2024, 00:47:14

Epsilon

Alıntı yapılan: devrecii - 28 Şubat 2024, 18:07:09Tüm ferritle ilgili sistemlerde uygulamabilir , pwm frekansı %49 getirilir sarım yapılır osiloskpda sinyaller pwm sinyalinden küçük kalır iğne görümünde olursa az sarıım yapılmış, eğer çok fazla sarılmış ise inişler ve çıkışlar çok yavaş olur , uygun sarılmışsa tam kare dalga olur

Mükemmel bilgi.
O halde bir yerden sökülmüş bir gate trafosunu arbitrary waveform generatore bağlayıp şu frekanstan şu frekansa kadar üret dediğimde, skopta çıkışını izlediğimde kare dalgaya en yakın olan frekansın yaklaşık 2 katı bu trafonun çalışma frekansı oluyor öyle değilmi?

Bu ERL 35 ve türevleri içinde mi geçerlidir?

Erol YILMAZ

BLOK DİYAGRAM üç aşağı 5 yukarı böyle heralde...

Güncellemeler:
- Rotary Encoder + 2x buffer ekledim.
- Primer tarafında akım feedback varmış, ekledim.

Feedback alınan sinyaller için TO süresini küçültüp bir buffer'dan geçirip ADC ye vermek daha iyi olmaz mı?

devrecii

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 28 Şubat 2024, 19:04:20BLOK DİYAGRAM üç aşağı 5 yukarı böyle heralde...

Feedback alınan sinyaller için TO süresini küçültüp bir buffer'dan geçirip ADC ye vermek daha iyi olmaz mı?

Adc girişi filtre konusunda arge yapılması çok iyi olur daha sonra buna mutlaka bakmalıyız, çünkü emiden etkileniyor yazık ki lm358 bile etkileniyor özellikle çok yük çekerken.

Gndsi güzel tasarımlanmış pcb veya mcu + lm358  metal bir kutuya koymak çok faydalı olur mesela benim dıy osiloskop kesinlikle piklerden etkilemiyor dışı metal olduğu için. Eğer bu konular halledilirse bu güç kaynağının çıkışları çok temiz. Adc ne okuyor diye mcuyu oslokopa cevireceğim hem güç kaynağı olacak hemde adc değerlerini ekrana çizdirecek bu şart , girişleri ölçmek yetmez çünkü mcu nun kendisi de emiden etkileniyor , ona göre ayarlama yapılmalı . Mcu kilitlerniyor mu diye ayrıca kontrol edecem keşke wachdog koymasaydım.

Alıntı yapılan: Epsilon - 28 Şubat 2024, 18:37:10Mükemmel bilgi.
O halde bir yerden sökülmüş bir gate trafosunu arbitrary waveform generatore bağlayıp şu frekanstan şu frekansa kadar üret dediğimde, skopta çıkışını izlediğimde kare dalgaya en yakın olan frekansın yaklaşık 2 katı bu trafonun çalışma frekansı oluyor öyle değilmi?

Bu ERL 35 ve türevleri içinde mi geçerlidir?

Her ferrit yada topoloji için kullanılabilir , aslında şöyle pwm max süresince kare dalga düşmeyecek , eğer sarım az ise pwm süresinin sonuna gelmeden dalga mecburen aşağı düşmeye başlar çünkü ferrit doymuştur ama tam sınırda olmaması lazım daha fazla sarım yapmak daha güvenlidir, ferriti tam doyurmamak için , ferrit doyarsa moslara yük biner.

fay_elektronik

elinize emeğinize sağlık çok güzel olmuş

fide

Ben de bir öneri isteyeyim.
Dac ile akım kontrolü yapmak için nasıl bir kurulum önerirsin?
Atıyorum bir LED dizisi üzerinden dac'ye verdiğim değere göre 100mA ile 1000mA geçsin istiyorum. Switching bir yapıda dac ile anahtarlama devresini nasıl kurarsın?
Lm2576 yada benzeri bir çipi dac ile nasıl akım kontrollü hale getiririm?
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

devrecii

Bu şekilde yapabilirsin eğer şönt kullanmak istemiyorsan buck bobinine ikinci sarım yapıp doğrultup güzelce filtre edersen oradan da amper bilgisi alınabilir diye tahmin ediyorum ama lineer mi olur emin değilim.

Epsilon

Alıntı yapılan: fide - 28 Şubat 2024, 23:47:13Ben de bir öneri isteyeyim.
Dac ile akım kontrolü yapmak için nasıl bir kurulum önerirsin?
Atıyorum bir LED dizisi üzerinden dac'ye verdiğim değere göre 100mA ile 1000mA geçsin istiyorum. Switching bir yapıda dac ile anahtarlama devresini nasıl kurarsın?
Lm2576 yada benzeri bir çipi dac ile nasıl akım kontrollü hale getiririm?
@fide
Yukarıda @devrecii nin çizdiği devre gibi detaylarıni anlatan akım kontrol devresi bu youtube videosunda izah ediliyor(Videonun ortalarından itibaren)
( Bu tür bir yazı yıllar önce ,elektor dergisinde de izah edilmişti diye hatırlıyorum ,yanılmıyorsam orada 2596 ya bu özellik ekleniyordu)
Web sitesindeki detayı

mustafa_cmbz

power20

Şahsınıza hitaben söylemedim. Fikirdir.

devrecii

OPto çıkışlı bir güç kaynağı yapacağım her topolojiyi süreceğiz diye yazmıştım , stm32f103 ile denedim çalışıyor ve çok basit fakat ne yazık ki çıkış gürültülü  , proje yattı.

Erol YILMAZ

Vardır bu işin de bi püf noktası :)
Olmuyor demeyelim ☺️

devrecii

Hocam şöyle düşünelim

Mesela Pwm %40.2 olduğu zaman çıkıştaki  voltaj/amper isteği karşılanmış oluyor.

Ama işlemci pwm çözünürlüğü  %40.2 veremiyor %40 ile %41 olabiliyor,

%40 ile %41 arasında gitgeller  çıkışta gürültüye neden oluyor. Sadece adc okuma değil sorun.

Mesela bu başlıktaki devrede bunu görebiliyorum bir değerde çıkış çok gürültüsüz iken bazı değerlerde gürültü
oluştuyuor işte bu gürültü oluşturan değeri kodun çözüp sabit değerleri bulması lazım.

Mesela çıkışta 3.3v isteniyorsa 3.25 volta çıkış verebiliyor olması gerekiyor ki gürültü olmasın gibi.

Epsilon

Acaba UC384X (Muhtemelen UC3845) gibi bir chip eklenerek bu iş denense ,olmazmı acaba?

Mr.Thinking

İşlemcinizde bölücü olayı yok mu. Yüzde olarak değilde duty oranı olarak kullanamıyor musunuz.
Örneğin; %100 pwm de max duty 1024 olsa ve bunu 0 volt ile max gerilim çıkışı arasında paylaştırsanız.
ego=1/Knowledge

Mucit23