Full MCU Kontrollü SMPS Güç Kaynağı

Başlatan devrecii, 26 Şubat 2024, 00:47:14

Erol YILMAZ

ÖNCE EMNİYET:

SMPS güç kaynakları, yeni başlayanlar için oldukça tehlikelidir!

Neden?

1. Yüksek voltaj içerir.
2. Besleme hattı fişten çekilse dahi, kapasiteler yüksek gerilimle şarjlı kalmış olabilir.

Alıntı yapılan: sedronjames - 05 Mart 2024, 18:07:37bu konu başlığı işin içinde olanlar için cennet fakat yolun başında olanlar için çakıllı bir patika.
Yok mu bir babayiğit, bizim gibi yeni yetişmeye çalışanlar için şu patikaya asfalt dökecek...

ilyas KAYA

Bi ara oturdum smps yaptım. Trafolara kendim sardım. 24v 75w lik smpsler di.

Haziri daha ucuz daha emeksiz diye vazgeçtim. Hangi akla hizmet oturup trafo sarmisim bilmiyorum. 😂😂😂

analog06

Bu konu ile uğraşıcak arkadaşların sayısal kompansatör yazılımları ıle ılgılı epey bı okuma yapmıs olması gerektıgını dusunuyorum

Erol YILMAZ

SMPS tasarımı "ipten alır, ipe verir" ayarda birşey bence.

Türkiye'de çok firma var öyle, meraklı tasarımcının SMPS denemesine kurban giden 😂😂

power20

Buradaki SMPS tasarımı ciddi görünüyor. Önemli avantajlar sunabilir. Fakat painti gören kaçar. Elektronikle  hangi düzeyde ilgilendiğinizi gösterir. Keşke o kelime hiç geçmeseydi, haberimiz olmasaydı.

Üniversitede güç elektroniği dersi veren hocanın paintle şema çizdiğini düşünelim. Olabilir mi

gevv

@devrecii   Hocam  kutu ve panel 3d çizimleri de hazırlarmısınız ? 

devrecii

Hocam hangi tasarım en uygun ise ona göre pcb dizaynı , pcb dizaynına göre de kutu tasarımı olur.

Bugun uc3843 ile 100v flayback yaptım çıkışlar iyi. ir2153 ile deneyeceğim o çok önemli çünkü herkes yapabilir fakat pwm
entegresi olmadığı için gürültü verebilir , eğer o da olmazsa tl494 ile half-full  brigde yapılabilir.

Bu da yeni dizayn , çok sessiz çalışıyor bu sadece driver kısmı bir de power entegresi ile power kısmı olacak.

BU başlıktaki stm8 sistem elektronik açıdan güzel tasarım , fakat gürültülü bunu çözmemiz lazım :du: esas konu bence bu.

Pwm aralığımız  0 ile 170 arası değer alabiliyor

Eğer çıkışta 170W lık bir yük varsa her pwm değişimi 1Wattlık gürültü oluşturacak bu gerçekten kabul edilebilir bir değer
değil.   Tabi bu en iyimser ihtimalle , adc ve tüm kontrol sistemlerinin kusursuz çalışması durumunda.

Yük verip gürültüyü incelediğimde bu stm8 tasarımı kontrol yazılımı açısından yeterli görünüyor.   

Epsilon

@devrecii
Eğer tam olarak  hangi devre veya chipde ne sorunu/sorunları olduğu detaylı  yazarsanız,konular hakkında çözüm seçenekerini araştırabilirim.

Power elektronikte çok bilgili değilim ancak konuları iyi araştırırım.
Doğal olarak diğer arkadaşlardan araştıranlar'da  olduğunda , çözüme ulaşmak daha hızlı olur hemde önemli bir bilgi sahibi olunur

devrecii

@Epsilon stm8 de gürültü var bu yeni yöntem ile gürültü yok. Yeni başlık açmam lazım burada birbirine karıştı.

Mcu ile direkt  pwm çıkışı alıp bununla smps çalıştıran çalışmalar bulabilirsen burada linkini verebilirsen inceleriz çok iyi olur.

Epsilon

@devrecii
Yeni araştırmaya başladım :
Aşağıdaki makale işine yararmı?
Makalenin Başlığı:
Flyback SMPS Using a Microcontroller as Control Unit
MICROCHIP in 2016 daki bir makalesi,  73 sayfa,20 wattlık flyback SMPS in MCU ile tasarımını komple anlatıyor
Sunuş kısmı:

INTRODUCTION
 This application note describes the steps taken to design, build and test a 20W Flyback Switched Mode Power Supply (SMPS) that uses the PIC16F1769 to control the circuit. The purpose is to show how the Core Independent Peripherals (CIPs) of the microcontroller unit (MCU) can be used to implement the logic control for a SMPS while the core is free to do other functions. The reason for changing the dedicated flyback controller to a MCU with CIPs is to gain control, monitoring, communications and automated features, which are some of the demands in a new SMPS. The concept of CIPs can be tricky to understand for designers who have never worked with MCUs. Designers who have used only Application Specific Integrated Circuits (ASICs) may think of them as analog devices, such as op amps and comparators that are integrated in a microcontroller that does not need code supervision to work normally, but can be interconnected and configured in a sandbox-type environment. The flyback topology was chosen because it offers a simple design with few components while providing isolation. It can be used as a reference for more complex designs. The first part of this application note is dedicated to readers who are unfamiliar with the flyback design.
 It focuses on:
 • Theory
• Logic
 • Equations and a third-party tool to solve them
• Component design and selection • Compensation process and filtering
For readers already accustomed to these steps the second part provides:
• Information on what a CIP is
 • How CIPs are used to control the flyback SMPS
• How to use the Microchip Code Configurator (MCC) tool to configure them without writing a line of code
 • The MCU on a "hot" side of a SMPS
• Limits control and examples of automated functions The third part provides some layout tips and thermal equations while the forth part provides experimental results which demonstrate that a MCU dotted with CIPs is ready to control a SMPS and even make it "smart".

Epsilon

Bu forumda da konuşulmuş sanırım
Link

devrecii

Epsilon bu olmaz çünkü burada comparatör ve dac lar var öyle yapmak kolay.

Opamp, dac vs hiçbirşey olmayacak direkt adc den voltajı okuyup pwm ile mosfeti sürecek benim stm8 ile yaptığım gibi.

devrecii

Alıntı yapılan: Epsilon - 07 Mart 2024, 19:29:44Bu forumda da konuşulmuş sanırım
Link

Led sürme vs için bu yaptığım süper hatta televizyon laptop da çalıştırabiliyor yani iş görür  akım yükseldikçe gürültüde aynı doğrultuda yükseliyor %1-3 arası çekilen akıma göre gürültü oluşturuyor  iş görür ama  bilimsel olarak  kabul edilemez zaten amacımız öğrenmek.

Epsilon

Bir başka forumda benzer soruya cevap olarak eklenenŞema

Epsilon

Microchipin 12-13 trick inin olduğu bir pdf (Konuyla alakası olmayanlarda var ama ipuçları sonuçta)
Döküman