Full MCU Kontrollü SMPS Güç Kaynağı

Başlatan devrecii, 26 Şubat 2024, 00:47:14

Epsilon

@devrecii
Burada o konu sorulmuş ve gürültüden bahsedilmiş(ST nin sayfası)
(İlk soru)
link

Epsilon

@devrecii  bu cevaba göre araştırmaya devam edeyimmi?
Çünkü ben cevaptan MCU bazı uygulamalarda gürültüden etkilenir diye anladım(Seninde devrende karşılaştığın gibi)
Sorunun ST nin sayfasındaki cevabının google tercümesi:
Entegre SMPS kullanılmadığında STM32'nin SMPS (Anahtarlamalı Mod Güç Kaynağı) sinyallerini nasıl bağlarım?
SMPS (Anahtarlamalı Mod Güç Kaynağı) Teorisi
Entegre SMPS'li paketlerde STM32, uygulama gereksinimlerine bağlı olarak uygulama çalıştığında seçilebilen iki regülatör içerir: bir LDO (Doğrusal Voltaj Regülatörü) ve bir SMPS düşürücü dönüştürücü paralel olarak VCORE beslemesini sağlar. dijital çevre birimleri.
SMPS genel güç tüketimini azaltır, ancak dezavantajı bazı uygulamaların SMPS tarafından üretilen gürültüden etkilenebilmesidir. SMPS iki modda çalışabilir: ana regülatör modu (performans gerektiğinde kullanılır) ve düşük güçlü regülatör modu. SMPS tüm voltaj ölçeklendirme aralıklarında ve tüm durma modlarında kullanılabilir.

devrecii

@Epsilon o konu da var fakat kimse böyle bir uygulama yapmamış mı bu güne kadar ,çiplerin uygulama notları olmalıydı ama yok , verdiğin mikrocipin linkinde bilgi yok, rus linkteki devre iyiydi ama bilmiyoruz sonuçları nedir.

Epsilon

Ona da bakayım bu sorular uzun tartışılmamış toplam 7-8 mesajla bitiyor

devrecii

Hocam öğrenmek istediğim şu  , bunu dünyada ilk ben yapacak değilim  ;D

Adamlar uğraşmış ve sonuç hep hüsran olmuş ise boşuna zaman kaybetmeye gerek yok.

Eğer yapılabiliyorsa biz de çalışalım yapalım .

Epsilon

Şu şemanı  olduğu sayfa
(Cevap 5)
Ayrıca son cevapda da (8.cevap)bazı açıklamalar var
Link

07 Mart 2024, 20:26:43
Alıntı yapılan: devrecii - 07 Mart 2024, 20:21:52Hocam öğrenmek istediğim şu  , bunu dünyada ilk ben yapacak değilim  ;D

Adamlar uğraşmış ve sonuç hep hüsran olmuş ise boşuna zaman kaybetmeye gerek yok.

Eğer yapılabiliyorsa biz de çalışalım yapalım .

Benim anladığım ST diyorki stm 32 tek başına SMPS de gürültülü çıkış verir.diyor
Bunu kabul ettiğine göre 1-2 dolar daha verip hangi chip uygunsa gürültüsüz birşeyler yapmak lazım
sanırım

devrecii

Şöyle kesin bir çözüm buldum , fakat ne kadar doğru olur ?

Büyük değişimler dışında pid çok yavaş çalışacak bu nedenle pwm saniyede 1 değişecek hatta daha yavaş, Hızlı yük değişimnde tabi hızlı tepki verecek, bu sefer kesin oldu sanırım bu şekilde kodu değiştireceğim. Tabi ne b.ka  yarar orası ayrı konu :D

hasankara

Epsilon

69 nolu mesajda izah ettiğim ,"Flyback SMPS Using a Microcontroller as Control Unit"
başlıklı konunun indirme linki aşağıda.Pdf de 20 Wattlık bir SMPS in komple tasarımını ve PIC ile nasıl kontrol edilebildiğini anlatıyor

* Makalede ekran görüntüleri verilen yazılımın indirme linkini ben göremedim.
Microchip Linki
Güncelleme:
Microchipin pdf inde anlatılan  Power 4-5-6 isimli Ridley Enginnering diye bir firmanın ,Spice da yapılmış  bir simülasyonu.
10 yıl önceki youtube videsu  aşağıda.(O zamanlar bedava demiş  )
** Şimdi biri çıkıp  "Spice  yazılım değil bir similasyon programıdır"demesin diye açıklayayım :Evet Spice bir simülasyon programı :sen devreni çizersin o da sinyalleri çizer zamana göre akımı voltajı gösterir ,devren çalışırmı çalışmazmı gösterir.Spice da bu özelliklerdedir muhtemelen
https://www.youtube.com/watch?v=EHHetQrpIyQ&ab_channel=Dr.RayRidley

devrecii

@hasankara bu cizdiğin devreyi anlamadım feedback yapmadan direkt kontrol olmaz.

@Epsilon  bu yöntem dediğim gibi bu başlıktaki yöntem değil araya opamp dac sokuyor stm8 yada stm32 serilerinde dac comparator olanları var onlarla da olur.

Bende bir simulasyon yapmıştım bu devreyi yapmadan önce  java da java yüklü ise jar dosyasına çift tıklayıp açabilirsiniz  ,  pid kontrolunu burada yapıp sonra mcu  için yapmıştım  sinyaller benziyor.

indir

Epsilon

Biliyorum daha öncede söyledin.Ben ek bilgi olsun diye ekledim

hasankara

Alıntı yapılan: devrecii - 09 Mart 2024, 13:24:34feedback yapmadan direkt kontrol olmaz.

Comp pini primerde komparatör çıkışına giriyor. +Vout çıkış voltajı, takip edilerek comparatör set ediliyor. Özetle kapalı çevrime ek voltaj kontrolüyle direncini değiştiriyoruz. Bunu ek bir optoyla yapınca sisteme ek kapasitans katmamış ve gürültü bindirmeden nispeten uzun yollardan yapabiliyoruz, bu bir kabloda olabilir.

Son olarak, bunu açıklamak zorunda olduğum için üzgünüm.

devrecii

Stm8 güç kaynağındaki sorunu buldum , sunubber sorunuymuş PF seviyesindeki snubblerleri 1nf ile değiştirdim ve çıkıştaki diyotlara bağlı kondansatör değerlerini yükselttim ve 300v gnd ile işlemci gnd arasına 1nf yüksek voltajlı kapasitör bağladım , çıkışlada zerre gürültü yok hatta pil gibi oldu :D.

Hoperlor ile test ediyorum sanki hoperlor pile bağlı gibi çıt yok , tl494 gibi analog smpsden daha gürültüsüz oldu , sadece çok küçük wattlarda çok hafif gürültü var o da burst mode geçtiği için , o değerlerde analog smpslerde de olur bu gürültü.

Yani proje hayal dahi edemeyeceğim bir başarı ile tamamlandı.  Dünyada eşi benzeri yok  :D  , güzel bir örnek.

Bu çıkışarı test ettiğim video

Güncel şema ve kodlar

https://drive.google.com/file/d/1IeA1ojyDPsADiaAm0SjVInzf7HEXZ5H9/view?usp=sharing

Erol YILMAZ

Eline sağlık öncelikle. Ciddi bir soru işareti çözülmüş oldu.
Programı biraz daha anlarsak her türlü Mcu'ya aktarabiliriz bu çalışmayı.

Değişkenleri açıklaman mümkün mü?

Global değişkenler:
uint8_t
Ayr_v
Ayr_a,
Ayrhg,
Ayrypy,
tHerm,
fsnon,
vltyok,
AyrDsgt;

uint16_t
Vtis,
Ampis,
Ampdgr,
Ynsn,
syy,
fanpwm,
fanpwmis;

uint16_t
Amp,
Vlt,
Vlto,
Ampo,
Pwm;

const uint16_t _ssd = 2760;
const uint8_t _sxv = 5;

uint8_t syf[];
uint8_t ddt = 0;

Dahili değişkenler:
uint8_t ssd;
uint8_t aa;

power20

Çıkış gerilimi izolesiz okunduğu için şaseleri birleştiren 1nf 250V kondansatör gerekli olmuştur.