Eski tuşlu cep telefonları için ışıklı etiketler hakkında

Başlatan overlok, 31 Mart 2024, 15:26:55

overlok

Merhabalar, hatırlarsınız eski tuşlu telefonlarda çağrı, mesaj vs gelmeden bir kaç saniye önce ve geldiğinde kendiliğinden yanıp sönen ledli etiketler vardı. Görsellerini ekledim.
İki diyot ve bir kaç ledli olanlar vardı. Kendimce 1n4148 standart diyot ve tek led ile denemeler yaptım, çalıştırdım. Sizce daha verimli olması için başka diyot kullanabilir miyim? Olursa ne tür diyot olmalı?

Benim denediğim devre de şu:

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

power20

Ledlere seri olan diyodu sökerek deneyebilir misiniz?  Gereksiz gibi geldi

istinaf duvarı

Diyot gereksiz. Simgesinden de anlaşılacağı üzere LED'in kendisi zaten bir diyottur. Light Emmiting Diode

parametre

......

sifirzero

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

overlok

Alıntı yapılan: sifirzero - 31 Mart 2024, 16:36:10Yanan led devresini resmini eklermisiniz.
Benim yaptığım mı yoksa örnek devreyi mi? İlk mesajımdaki devreyi kurdum.

Alıntı yapılan: istinaf duvarı - 31 Mart 2024, 16:20:29Diyot gereksiz. Simgesinden de anlaşılacağı üzere LED'in kendisi zaten bir diyottur. Light Emmiting Diode
Ne kadar benzer devre şeması bulduysam diyot kullanılmıştı. Neden gereksiz dediniz? Neye göre gereksiz?

overlok

power20

Anten uçlarında belli ki alternatif gerilim oluşuyor. Bir yönde ledler çalışır diğer yönde koruma gerekir. Ters  gerilim ulaşırsa paralel diyod koruma yapacaktır. Diğer yönde koruma gerektirecek durum görünmüyor. Aklımıza gelmeyen bir durum olabilir tabi.

sadece  lede seri bağlı olan diyod sökülmeli

sifirzero

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

istinaf duvarı

Üstteki seri bağlı olan diyot gereksiz. Alttaki diyot yerinde kalsın.

seron

@overlok Ben de bu devrenin nasıl çalıştığını merak ediyordum, öğrenmiş oldum.

Alıntı yapılan: overlok - 31 Mart 2024, 15:26:55Sizce daha verimli olması için başka diyot kullanabilir miyim? Olursa ne tür diyot olmalı?

Verim arttırılabilir mi bilmiyorum ama daha hızlı anahtarlama yapabilen BAT85 gibi DO-31 kılıf bir diyot daha iyi olur gibi tahmin ediyorum.

Ayrıca İki uç arasında pikoFaradlar seviyesinde bir kondansatör olsaydı sonuca etkisini merak etmekteyim.

Bu arada benim de benzer çabalarım var:

https://elektronikprojeler.com/test-ve-olcum-aletleri/gsm-sinyal-dedektoru-devresi/msg82606/#msg82606

overlok

Alıntı yapılan: sifirzero - 31 Mart 2024, 17:44:25Senin yaptigin devreyi sordum
Mesajdaki devre. Ben bord üzerinde kurdum, deneme amaçlı.

31 Mart 2024, 18:15:50
Alıntı yapılan: power20 - 31 Mart 2024, 17:39:56Anten uçlarında belli ki alternatif gerilim oluşuyor. Bir yönde ledler çalışır diğer yönde koruma gerekir. Ters  gerilim ulaşırsa paralel diyod koruma yapacaktır. Diğer yönde koruma gerektirecek durum görünmüyor. Aklımıza gelmeyen bir durum olabilir tabi.

sadece  lede seri bağlı olan diyod sökülmeli

Alıntı yapılan: istinaf duvarı - 31 Mart 2024, 17:51:09Üstteki seri bağlı olan diyot gereksiz. Alttaki diyot yerinde kalsın.

Ok, deniyorum. Aslında seri diyodu çıkarıp ledlere paralel bağlı ters diyot yerine de ters led takıp denedim ama olmadı.

mustafa_cmbz

Bu tarz rf devrelerde germanyum diyot çok görüyorum. 0.6v 0.3v muhabeti sanırım

dnacikaya

Pilsiz radyo devresinde kullanılan germanyum 1n34 veya 1n60 diyotlar denenebilir.

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: overlok - 31 Mart 2024, 18:12:39Mesajdaki devre. Ben bord üzerinde kurdum, deneme amaçlı.

31 Mart 2024, 18:15:50
Ok, deniyorum. Aslında seri diyodu çıkarıp ledlere paralel bağlı ters diyot yerine de ters led takıp denedim ama olmadı.
Üstteki seri diyotun yapacağı işi zaten ledler yapıyor. Dolayısıyla üstteki diyota gerek yok. Altta çok düşük ileri voltajlı bir diyot olması gerek sanırım. Onu da germanyum diyotla halledersin gibi.