Bldc motor sürücü hakkında

Başlatan selahaddin54, 06 Nisan 2024, 23:57:22

selahaddin54

Merhabalar arkadaşlar. Rks m5 mikro arabanın motor arızası ile uğraşıyorum. Sorun şu;
araç bazı açılarda motor sürücüyü hareket ettirmiyor. Tekeri biraz dönderince anlık gaz verip hemen geri kesiyor(aracı kullanıyorken). Vuruntulu bir şekilde ilerlemeye çalışıyor. Aracı kriko ile kaldırıp, tekeri boşa çıkarınca ve elle tekeri döndürüp gaz verince motor sorunsuz hareket ediyor. Bu durumda Hall efekt sensöründen şüpheleniyordum.
 Motorun sensör kısmını açtım ki ne göreyim Hall efekt sensörü yok. Bunun yerine manyetik enkoder var. A B ve Z uçlarından ölçüm yaptım enkoderde sorun yoktu. Bu durumda kontrol kartının encoder girişinde hata olduğunu düşünüyorum. Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum.  Arıza başka nereden kaynaklanıyor olabilir?

alikeskinkilic

sürücünün üç çıkıştan biri sizlere ömür.motor bağlantılarından ve mosfetlerin G ucundan ölçüm alarak sağlamasını yapabilirsin tetik var ama çıkış yoksa yanmıştır bulabilirsen değişmesi zor olmasa gerek
Hep meraktan

selahaddin54

Sürücü çıkışlarını ve gate driver devresini ölçtüm. Herhangi bir sıkıntı yoktu. Fakat arıza hikayesinde aracın su birikintisinden geçtikten sonra bu hale geldiği detayını hatırladım. Burada motor tarafındaki güç kablolarında sıvı temasına bağlı bir oksitlenmeden şüpheleniyorum. Tatil dönüşünde oraya bakacağım. Umarım halledebilirim

alikeskinkilic

evet çıkışlarda problem yoksa motorda yada soketlerde vardır sorun.performansı nasıl arabanın merak ettim iş görüyormu hız sınırlaması var sanırım aşmak için ilacı varmı piyasada yoksa motorun gücü zaten o kadar daha fazla gitmezmi
Hep meraktan

selahaddin54

Açıkçası pek bilgim yok. Bir tanıdığımın arabası. Eşi, çocuğunu okula götürüp getiriyor. 2 senedir kullanıyorlar ve memnunlar. Fakat teknik servis ve yedek parça sıkıntısı yaşanıyor. Motor sürücü ekran vs Çin'den getirilip burada toplanıyormuş. Her geçen gün yaygınlaşan bir ürün. Ve geleceği olduğunu düşünüyorum. Şarj istasyonu ihtiyacı yok 220v ile 7 8 saatte şarj oluyor. 45 50 km menzili var. Şimdilik yurt dışından gelen kontrol kartlarının, bir an evvel yerlileştirilmesi ülkemiz açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bende bu sektörde yer almak ve gelecekte elektrikli araçlar üzerine uzmanlaşmak için her geçen gün çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum.

ilyas KAYA

Ben de Rainwoll RW10 kullanıyorum Kasım 2023 den beri. Mikro elektrikli araçlar İstanbul gibi şehirler için artık kaçınılmaz.

Atasehir den esenyurta gidiş dönüşüm 15 tl :)

Bldc motorlarda söylediğiniz hatayı ya encoder yada motor sürücü yada motordan yapar. Encoderlari test etmek için led bağlayıp motoru el ile çevirerek kontrol edin. Tüm çıkışları veriyor mu ?

Driver i kontrol etmek için ise motor çıkışına led ve uygun direnç bağlayıp yine motoru el ile Encoderlari bağlı iken yapar yavaş cevirirken kontrol edin. Eğer 3 faz da çıkış var ise sorun kablo yada motor dur. Çıkış yok ise geri doğru mosfet, mosfet driver , cpu çıkışları kontrol edilir. Her faz için + ce - ler geliyor mu onu da kontrol edin çünkü sigorta olabilir.

selahaddin54

3 ledin anot ucuna +5 volt ve direnç taktım. Eksi uçlarını ise enkoderin A B ve Z uçlarına bağladım. Aracın tekerini hafif hafif hareket ettirirken enkoder uçlarının sağlamlığını gözlemledim. Şuan tatil için şehir dışındayım. Dönüşte motor çıkışlarını da ölçeceğim. Aynı zamanda motor sargı direnç lerini de ölçeceğim. Motor girişindeki kablo bağlantısında bir oksitten şüpheleniyorum. Sonucu buraya yazacağım. Teşekkür ederim